image 73106 25 v1

Stará textilka ožila a dnes je výkladnou skriňou ekologických technológií

Partneri sekcie:

Pred niekoľkými rokmi stála na adrese 7262 Rue Marconi v Montreale opustená textilka. Dnes patrí k najmodernejším a najúspornejším budovám v meste. Pomohli jej k tomu zariadenia pre efektívne využitie denného svetla, riadenie ventilácie a inteligentné riadenie energie a spotreby. V tejto budove dnes sídli kanadské centrum výskumu a vývoja spoločnosti Schneider Electric, v ktorom inžinieri vyvíjajú budúce systémy pre riadenie a automatizáciu budov.

Rekonštrukcia, ktorej cieľom bolo premeniť dvojposchodovú textilku na trojposchodovú kancelársku budovu, realizovala spoločnosť Groupe Montoni – jeden z hlavných developerov udržateľných budov v Kanade. Zhodou okolností v tom istom čase hľadala spoločnosť Schneider Electric nové priestory pre svoje vývojové centrum. ,,Navrhli sme, že si vezmeme celé poschodie na dlhodobý prenájom, ak bude budova vybavená našimi najmodernejšími technológiami pre riadenie budov,‘‘ hovorí Frederick Morency, viceprezident Schneider Electric pre systémy malých budov. Montoni súhlasila a obidve spoločnosti následne spolupracovali na realizácii tejto vízie.

Video obsahuje české titulky.

Nová úroveň bezdrôtových technológii

Jednou z kľúčových vlastností budovy sú bezdrôtové technológie, ktoré boli inštalované na celom treťom poschodí, kde sa nachádza výskumné a vývojové centrum Schneider Electric. Priestor je rozdelený do 30 zón, z ktorých každá je vybavená priestorovým regulátorom SE8000, ktorý používateľom umožňuje ovládať kúrenie, vetranie a klimatizáciu. Regulátor je vybavený senzorom, ktorý detekuje prítomnosť ľudí a vďaka tomu zabezpečuje optimálnu teplotu zóny v závislosti na tom, či sa v nej niekto nachádza. Jednotky SE8000 sú bezdrôtovo prepojené s ďalšími zariadeniami v ostatných zónach, čím je využitie energií ešte sofistikovanejšie a úspornejšie.

„V minulosti existovali obavy, že bezdrôtové technológie nie sú dostatočné spoľahlivé, napríklad kvôli rušeniu WiFi signálom. Ale moderné technológie už týmito problémami netrpia a táto budova je dôkazom toho, kam to dnes môžu firmy dotiahnuť bez káblov,“ hovorí Louis-Nicolas Hamer, riaditeľ Global Solutions spoločnosti Schneider Electric. Tím Schneider Electric v Montreale má na starosti výskum a vývoj nových výrobkov a softvéru v reálnych podmienkach. V bývalej textilke je tiež laboratórium s dvoma tepelne izolovanými komorami pre špeciálne záťažové testy pri rôznych teplotách a vlhkosti.

Aké technológie využívajú priestory?

  • LED osvetlenie: Namiesto tradičných žiaroviek sú kancelárie vybavené LED panelmi. Tieto panely ponúkajú komfortné, vysoko kvalitné osvetlenie, pričom spotrebujú 10-krát menej energie ako žiarovky. Na rozdiel od žiaroviek je možné LED svetlá ľubovoľne stmievať a zaistiť tak vhodnú intenzitu osvetlenia pre vykonávanú činnosť a dennú dobu. Všetky svetlá sú ovládané bezdrôtovo.
  • Efektívne využitie denného svetla: Budova má veľké okná, ktoré prepúšťajú veľké množstvo denného svetla. Senzory monitorujú intenzitu slnečného svitu a podľa toho regulujú výkon LED osvetlenia. Za slnečného počasia sú LED panely stmavené a pri západe slnka sa pomaly rozsvecujú.
  • Inteligentne riadená ventilácia: V administratívnych a priemyselných budovách musí byť zabezpečená adekvátna ventilácia aby nedochádzalo ku koncentrácii CO2 v ovzduší. Dostatočný prietok vzduchu zvyčajne zabezpečujú ventilátory a klimatizácia. Ich nepretržitá prevádzka ale znamená veľké plytvanie energie. Zrekonštruované kancelárie v Montreali využívajú snímače CO2, ktoré aktivujú ventilačné systémy iba ak je treba.
  • Integrované meranie elektrickej energie: Štyri elektromery Schneider Electric merajú celkovú spotrebu elektriny v kanceláriách, vrátane hlavného rozvodu, kúrenia, ventilácie, klimatizácie a osvetlenia. Integrácia elektromerov so zbytkom siete umožňuje lepšie porozumieť potrebám ľudí, ktorí sa nachádzajú v budove, včas rozpoznávať problémy a zaisťuje ekologickejšiu prevádzku v kanceláriách.

SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA, spol. s r.o.
Karadžičova 16
Bratislava 821 08

https://www.se.com/us/en/

PR článok spoločnosti Schneider Electric CZ, s.r.o.