image 73798 25 v2
Galéria(15)

Spálňa a kúpeľňa v jednom priestore

Partneri sekcie:

Nie vždy je nutné mať v dome či byte striktne oddelené miestnosti. Bežne je zaužívané spájať napríklad kuchyňu s obývačkou alebo jedálňou, no môžete experimentovať aj s inými miestnosťami. Čo keby ste vyskúšali spojiť dve miestnosti, ktoré ráno navštívite ako prvé a večer ako posledné?

1
2
3
4
5
6
7
8

Spálňa a kúpeľňa v jednom priestore je pre mnohých lákavou predstavou. Ihneď po zobudení sa môžete osviežiť vodou, dať si sprchu, ktorá vás preberie k životu, alebo si počas voľných dní napustiť vaňu a relaxovať pri dobrej knižke. Pre tých, ktorí výstavbu domu ešte len plánujú, je to jednoduchšie – požiadajte svojho architekta, aby vašu túžbu po spojenej spálni a kúpeľni zohľadnil už pri plánovaní stavby.

The Kibuts House by Sharon Neuman Architects, foto: Amit Gosher

The Kibuts House by Sharon Neuman Architects, foto: Amit Gosher

Tí, ktorí už bývajú, to majú o čosi zložitejšie, avšak v žiadnom prípade to nie je nemožné. Ak máte nádherný výhľad zo spálne, no kúpeľni sa už neušlo ani okno, možno niekedy ľutujete, že si úžasnú spálňovú scenériu nemôžete vychutnať priamo z vane. To isté vám behá po rozume často aj v tom prípade, ak sa spálňa môže popýšiť krásnou rozlohou, pričom kúpeľňa obsadila maličkú plochu. V tomto prípade je pre vás vhodným riešením jednoducho priestory spojiť – či už presunom vane do spálne alebo vizuálnym prepojením miestností sklenenou priečkou.

God’s Loftstory – štúdio Leijh, Kappelhof, Seckel, van den Dobbelsteen, foto: Vincent van den Hoven

Nezabúdajte však na to, že aj takéto spojenie, ak má priniesť úžitok a dobrý pocit, má určité pravidlá. Napríklad vhodný výber materiálov a povrchových úprav (najmä čo sa týka okolia vane – vodoodolná úprava povrchov a výber vodoodolných materiálov by mali byť samozrejmosťou) či zosúladenie dizajnu spálne s dizajnom kúpacieho priestoru. Okrem toho by ste mali mať na pamäti, že zachovanie pôvodného kúpeľňového priestoru (minimálne pre toaletu alebo otvorený sprchový kút) je veľmi praktické – nechcete predsa spať v miestnosti, ktorá bude každý deň zaplavená vodou a plná nežiaducich pachov. Zároveň tu hrá úlohu aj udržanie určitej intimity a funkčnosti – toaleta by mala byť od spálne oddelená.
Pure Crystal by Seungmo Lim, foto: Seungmo Lim

Pure Crystal by Seungmo Lim, foto: Seungmo Lim

Zároveň si treba uvedomiť, že ak sa radi a často kúpete či sprchujete, v prípade presunu vane do spálne musíte počítať aj s prítomnosťou pary, ktorú treba vhodným spôsobom odvádzať z miestnosti (napríklad častým vetraním či odsávačom pár). V opačnom prípade vás môžu najmä v kútoch miestnosti čoskoro nepríjemne prekvapiť plesne.
Zdroj: www.interiordecodir.com, foto: Giorgio Possenti
Ďalším aspektom, ktorý je určujúci pri prenášaní relaxačnej atmosféry voňavého kúpeľa do vašej spálne, je reálna možnosť technického pripojenia prívodu vody a odtoku do spálne. Namiesto svojpomocného predlžovania prívodu a odtoku dajte radšej na profesionála a jeho posudok. Ak nie je presun vane možný (v prípade, že kúpeľňa leží vedľa spálne a stena oddeľujúca obe miestnosti nie je nosná), ešte vždy môžete uvažovať nad nahradením klasickej steny sklenenou priečkou, ktorá dokáže spálňu a kúpeľňu krásne vizuálne prepojiť – aj bez potreby radikálnejšej prestavby.

Spálňa a kúpeľňa v jednom priestore foto - ThinkstockPhotos-86516832

Zdroj: decorpad.com

Zdroj: thinkstock.com

Text: Anna Martausová