Rozšírenie bytu s umeleckým puncom

Tento mezonet vznikol v rámci developerskej výstavby, ktorá bola realizovaná pred 15 rokmi v bratislavskej Dúbravke. Jeho rekonštrukcia pre architektov predstavovala obrovskú výzvu. Majiteľ bytu vyžadoval radikálnu zmenu, aby sa jeho 5-člennej rodine bývalo čo najpohodlnejšie. Nie je to však len o pohodlí. Tento byt získal špeciálne čaro vďaka spolupráci skúsených architektov s umelkyňou Patríciou Koyšovou.

Pribudla multifunkčná galéria

Najväčšiu pozornosť pri premene priestorov bytu architekti venovali spoločným miestnostiam. Nešlo len o skvalitnenie hlavnej časti bytu, kde sa celá rodina stretáva, ale aj o jej rozšírenie. Hlavnou, navyše aj netradičnou úpravou bolo osadenie vstavby galérie do tohto priestoru.

Za pozornosť stojí, že takto vznikla terasa, ktorá má rozlohu takmer dvoch tretín bytu. Pôvodne bola prístupná len z dvoch miestností na poschodí, čo bolo rozhodne na škodu. Táto oblasť zároveň dostala novú funkciu navyše: nachádza sa tu knižnica a príjemné miesto na relax.

Mezonet v Dúbravke 03
Mezonet v Dúbravke 03 |

Príjemne, ale aj prakticky

„Tvar galérie voľne opisuje siluetu skoseného stropu budovy. Na tomto mieste sa dá nielen čítať, ale zároveň môžete mať pod rodičovskou kontrolou dianie v celom byte naraz. Priesvitné rolety na hornom podlaží nemajú zatemňovať, ale naopak, zmäkčiť a rozptýliť vstupujúce svetlo tak, aby bolo človeku vo vnútri príjemne. A to aj vtedy, keď ho pohľad von unaví,“ vysvetľujú svoje uvažovanie architekti Michal Lang a Borislav Benedek.

Mezonet v Dúbravke 06

Koysova
LBAA
Mezonet v Dúbravke
Mezonet v Dúbravke 01
Mezonet v Dúbravke 1np
Mezonet v Dúbravke 02
Mezonet v Dúbravke 03
Mezonet v Dúbravke 04

Svetlo, tieň a umenie

Vráťme sa však k tomu najoriginálnejšiemu, čo v tomto byte po rekonštrukcii vzniklo. A tým je jemná hra so svetlom a tieňom, ktorá je prepojená s vizuálnym rytmom. Základom interiéru sú jemné farby: kombinácia bielej, sivej a béžovej, ktorá nesklame nikdy.

Tento farebný pokoj ruší niekoľko prvkov z dielne výtvarnej umelkyne Patrície Koyšovej: antracitový kruhový jedálenský stôl, dva sýtomodré prvky – obraz na stene a televízny stolček. Efekt dotvára podlaha z prírodného linolea a steny, ktoré pôsobia ako hlinené.

Mezonet v Dúbravke 11

Latky zo smrekovca zjednocujú byt

Úložne priestory sú robené na mieru tak, aby vynikol minimalistický charakter interiéru a špeciálne niektorých zón. Dojem monochromatickej plochy architekti posilnili tým, že dvere sa otvárajú na magnet a pôsobia absolútne čisto. Originálnym prvkom bytu sú zvislé latky zo smrekového dreva. Nie sú nevyhnutnosťou, skôr dekórom, ktorý spája vizáž celého bytu.

Nájdete ich na zábradlí, obložení a v iných dekoratívnych prvkoch bytu. Dizajnovo k nim ladí umelecký luster v kuchynskej časti. „Čierne spojenie latiek, čierne svietidlá i stolička sú ďalšími prvkami, ktoré podčiarkujú jasný koncept bytu po rekonštrukcii s jemnými líniami,“ komentujú svoje dielo ďalej jeho autori.

Mezonet v Dúbravke 01

Mezonet v Dúbravke v skratke
Architektonický ateliér: LANG BENEDEK ASSOCIATED ARCHITECTS
Hlavní architekti: Michal Lang, Borislav Benedek
Umelecká spolupráca: Patrícia Koyšová, http://www.patriciakoysova.com
Lokalita: Dúbravka, Bratislava
Projekt: 2017
Realizácia: 2018
Úžitková plocha po rekonštrukcii: 174 m2
Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser, http://studioflusser.com/