Nenápadná vila s kamennými múrmi splýva s prírodou
Galéria(34)

Nenápadná vila s kamennými múrmi splýva s prírodou

Partneri sekcie:

Bosco degli Ulivi je pôsobivý projekt talianskych architektov z ateliéru luca zanaroli architects. Nachádza sa uprostred olivovníkového lesa v obľúbenom regióne dovolenkárov Salento. Každý kúsok, ktorý v tejto novej stavbe nájdete, odkazuje na pôvodnú architektonickú koncepciu, tradičné materiály i prvky. Pritom nechýba ani to moderné, dokonca až ultramoderné.

Bez vplyvu na prostredie

Hlavným cieľom architektov bolo postaviť dom, ktorý bude mať minimálny negatívny vplyv na prírodné prostredie a bude doň čo možno najprirodzenejšie včlenený. Pri výstavbe nebol žiadny strom vyrúbaný, ani presadený z pôvodného miesta na nové.

Začlenenie do krajiny je viditeľné aj na práci s objemom samotného domu a výbere materiálov. Vďaka prispôsobeniu sa terénu a prírodnému prostrediu vzniklo úplne prirodzené členenie a usporiadanie jednotlivých miestností aj ich funkcií. Dom tak pôsobí z určitých uhlov pohľadu ako jaskynný.

Kameň a zasklenia na prvom mieste

Na prvý pohľad vás upútajú kamenné múry, ktoré potvrdzujú uvedený prístup architektov. Vďaka kameňom z miestnych zdrojov dostala stavba prirodzený vzhľad, ktorý ju integruje do prírodného prostredia bez špeciálneho pútania pozornosti alebo upozorňovania.

Okrem kameňov je veľmi dôležitým materiálom nielen v interiéri, ale aj v exteriéri drevo, napríklad v podobe podlahy okolo bazéna. Krásne rozrastené stromy svojimi korunami poskytujú dostatočné tienenie, ktoré sa počas dňa prirodzene mení.

Dôležitým prvkom projektu sú veľké zasklenia, ktoré vytvárajú nepretržité spojenie medzi interiérom a okolitou prírodou, a tak si obyvatelia môžu plne vychutnať nádhernú, ešte stále nedotknutú krajinu.

Ideálny dovolenkový dom

Interiér vily je riešený moderne a triezvo. Spája esteticky atraktívny a praktický dizajn s jemnými prvkami luxusného bývania. Vila je využívaná ako stredomorský letný dovolenkový dom pre tých, ktorí si chcú vychutnať pokoj a krásu prírodného prostredia v blízkosti pláží regiónu Salento.

Bazén s rozmermi 12 × 4 m poskytuje dostatočné osvieženie v horúcich dňoch priamo na mieste. Dostanete sa k nemu veľkými posuvnými dverami z obývacej izby spojenej s jedálňou. Rovnako sa aj moderná kuchyňa otvára do exteriéru.

V intímnejších priestoroch domu sa nachádzajú tri spálne a hygienické zázemie. Zo všetkých spální je samostatný prístup na terasy a do záhrady v okolí domu.

Vysoký štandard vo vnútri i vonku

Nábytok v interiéri i v exteriéri je vo vysokom štandarde, podlahy sú z lešteného cementu. Atmosféru dotvárajú jemné osvetľovacie zariadenia, modernistické umelecké diela z tepaného železa (jedno také dielo visí na starom olivovníku pri vonkajšom jedálenskom stole).

To všetko spolu vytvára neopakovateľný estetický zážitok. V exteriéri nájdete vonkajší kozub a priestor na relax.

 

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: luca zanaroli architects