Rekonštrukcia Pradiarne 1900

V bratislavskom Ružinove sa uplynulý mesiac začala obnova jednej z najvýznamnejších priemyselných pamiatok. Z bývalej cvernovej továrne sa stane Pradiareň 1900, v ktorej budú kancelárie s atmosférou spred sto rokov. Výsledkom by mala byť nízkoenergetická administratívna budova s medzinárodným certifikátom BREEAM Excellent.

Objekt Pradiarne 1900 (pôvodne štvorpodlažná budova bola dostavaná v roku 1920) je súčasťou projektu spoločnosti YIT Slovakia, ktorá v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne vybuduje novú polyfunkčnú štvrť ZWIRN. Jej súčasťou budú tri vnútrobloky vzájomne prepojené ulicami.

Komplex bude zasadený do atraktívnej lokality, ktorá ponúkne výhľad na námestie pred zrekonštruovanou budovou Pradiarne. K tomu pribudne zelený vnútroblok s detskými ihriskami. Do obnoveného objektu Pradiarne by sa prví nájomníci mali nasťahovať v druhej polovici roka 2020.

Pradiareň zo strany Svätoplukovej ulice.
Ukážka možného interiérového riešenia oddychovej zóny administratívnych priestorov.
Kaviareň v parteri Silocentrály
Obchodná pasáž na prízemí Pradiarne
Pohľad na fasádu od námestia.
Fasáda Silocentrály.
Pôdorys 1. NP.
Pôdorys 2. NP.

Začiatok rekonštrukcie

Súťaž na obnovu Pradiarne 1900 pred vyše rokom vyhrali architekti z architektonickej kancelárie Bouda Masár architekti, ktorí majú s rekonštruovaním pamiatok dlhoročné skúsenosti. „Pradiareň prešla viacerými prestavbami a postupne stratila charakter najmä pre rôzne prestavby zo 60. rokov minulého storočia.

Tie boli v prvej fáze po získaní búracieho povolenia postupne odstránené, aby Pradiareň 1900 opäť získala priestor, ktorý jej patrí,“ vysvetľuje architekt Ivan Masár z kancelárie Bouda Masár architekti a zároveň opisuje náročný a prísny proces, ktorý predchádza obnove národnej kultúrnej pamiatky.

Pradiareň zo strany Svätoplukovej ulice.
Pradiareň zo strany Svätoplukovej ulice. |

„V prvom kroku je nevyhnutné upovedomiť krajský pamiatkový úrad o zámere, ktorý s pamiatkou máme. Úrad sa následne vyjadrí, aké výskumy a prieskumy musíme zabezpečiť. Pamiatkový úrad ich výsledky posúdi a prípadne si vyžiada ešte dodatočné štúdie. Vďaka tomu zistíme, na aké časti pamiatky sa vzťahuje aký stupeň ochrany.“ Pamiatkový úrad je súčasťou celého procesu a dozerá na jeho priebeh.

„Máme všetky potrebné povolenia, aby sa začala oficiálna rekonštrukcia. Jej súčasťou bude napríklad výmena okien, ktoré znova nadobudnú zaoblený tvar, aký mali kedysi. Budeme tiež opravovať strechu, podlahy a repasovať nosné liatinové stĺpy,“ vysvetľuje Ivan Masár. Ešte uvedieme, že budova budúcich kancelárskych priestorov má výšku stropu 4,8 metra, zachováva 400 originálnych liatinových stĺpov a bude obsahovať 505 okien v 78 tvarových alternatívach.

Priemyselný genius loci

Okrem Pradiarne 1900 spoločnosť YIT nad rámec pamiatkovej ochrany obnoví aj budovu Silocentrály. „Silocentrála je krásna a zaujímavá budova. Rozhodli sme sa ju zachovať napriek tomu, že nie je národnou kultúrnou pamiatkou,“ hovorí generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko.

„Na námestí ZWIRN-u vytvorí veľmi zaujímavý prvok a zároveň dominantu. Verím, že ZWIRN sa stane obľúbeným miestom stretnutí a prispeje k formovaniu atmosféry celej štvrte.“ Milan Murcko dopĺňa, že pred viac ako dvoma rokmi, keď sa rozhodovali, akú tvár štvrti na začiatku Ružinova vyberú, zvolili zmiešanú štvrť.

Kaviareň v parteri Silocentrály
Kaviareň v parteri Silocentrály |

„Územný plán povoľoval vystavať na parcele oveľa vyššie budovy, ako sme si vybrali my. Šlo nám o to, aby korešpondovali s okolitou zástavbou a podporovali tvorbu vzťahov aj s ľuďmi z okolia. Výhoda zmiešanej štvrte je zase v tom, že ponúkne bývanie, prácu aj miesto na trávenie voľného času.“

Pradiareň 1900 spolu s ZWIRN-om vizuálom aj charakterom zapadne do atmosféry Ružinova, ktorú tvorí kultová miestna časť 500 bytov, Dulovo námestie a neďaleká Košická ulica. Námestie, ktoré v lokalite vznikne, prinesie funkčný verejný priestor, ktorý bude myslieť na svojich obyvateľov aj ľudí zo susedstva. „Ide o to, aby ľudia cez dané územie nielen prechádzali, ale aby mali aj príležitosť a dôvod sa tam zastaviť a stráviť tam čas – aby to tam žilo.

Námestie dotvorí tvarová rep­lika pôvodných chladiarenských veží, ktorá poslúži ako výstup z podzemnej garáže a zároveň odkáže na históriu Pradiarne 1900. Súčasťou bude aj platanová aleja a informácie o histórii lokality. Bude to atraktívne pre ľudí, ktorí tam budú bývať, pracovať alebo pôjdu len okolo,“ dodáva Milan Murcko.

Obchodná pasáž na prízemí Pradiarne
Obchodná pasáž na prízemí Pradiarne |
Miesto: Svätoplukova ul., Páričkova ul., Bratislava
Investor: YIT Slovakia
Architekti: Bouda Masár architekti, s. r. o., Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka, Ivan Masár
Realizácia: 10/2018 – 3. Q/2020
Celková nájomná plocha po rekonštrukcii: 14 870 m2
Administratívne priestory: 11 760 m2
Obchodné prevádzky: 3 110 m2
REDAKČNÁ ÚPRAVA: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
VIZUALIZÁCIE, PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: BOUDA MASÁR ARCHITEKTI

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2018.