postprodukcne studium avion
Galéria(8)

Postprodukčné štúdium Avion

Partneri sekcie:

Dizajnéri zo štúdia Oblast rozohrali majiteľovi postprodukčného štúdia v pražských Holešoviciach zaujímavé party na všetkých úrovniach. Klienti, hostia, herci, investori, všetci návštevníci hneď vo veľkorysej vstupnej hale nadobudnú pocit, že v Avione veci fungujú.

22 big image
33 big image
44 big image
55 big image
66 big image
77 big image
posprodukcne studium avion 5666 big image
O pohltených dizajnéroch
Avion je kreatívny priestor sám osebe. Zvukové štúdiá sú navyše veľmi špecifická záležitosť. Pri takomto výnimočnom druhu zákaziek sa vlastne dizajnéri učia za pochodu. Snažia sa z požiadaviek investora, technických a technologických nárokov a svojho výtvarného pohľadu vycizelovať kompromis, ktorý musí zniesť kritické posúdenie z každej strany.

Na mieru vyhotovené návrhy dizajnérskeho štúdia pod vedením Luďka del Maschia majú tú správnu mieru exhibicionizmu, ktorý nepresahuje ich funkčnosť. Pompéznosť je im cudzia, za každou drobnosťou je utilitárnosť. Aby veci fungovali.

Bývalú industriálnu stavbu ponechali len ako obal či kulisu, kam potom počas troch rokov postupne a premyslene vyskladali na troch úrovniach celé postprodukčné štúdio s produkciou, zvukovými, animačnými a postsynchrónnymi štúdiami a strižňami. „Bolo to obdobie, keď sme tu doslova bývali, tak nás to pohltilo,“ spomína na intenzívne práce Petr Tíkal, člen autorského tímu.

Postprodukčné štúdio Avion
Miesto:  Praha, Holešovice
Autori:  ateliér Oblast, Luděk del Maschio, Petr Tíkal, Tomáš Růžička, David Zezula (grafika)
Realizácia: 2007 – 2009

Avion,interiér,nábytok,design,dizajn Avion,interiér,nábytok,design,dizajn

O kupolkovej fólii
Dominantným prvkom recepcie na prízemí sú tri ostro oranžové polgule tienidiel. „Išlo najmä o zintímnenie priestoru a zníženie horizontu. Tienidlá sú z polyesterovej živice. Pokiaľ ide o tvar, nechali sme sa doslova inšpirovať ulicou,“ objasňuje tvorivé myšlienkové pochody dizajnérov Tomáš Ružička. Podobne to bolo aj s priestormi pre produkciu. Oddelenie je umiestnené v uzavretej bunke vo vstupnej hale. Aviatický tvar s poetikou letiskovej haly odkazuje na názov štúdia. Presvetlenie zabezpečujú stropné svetlíky, ktoré sú doplnené o umelé osvetlenie umiestnené v medzivrstve stropu bunky. Vstavané skrine majú posuvné dvere z akulitu, mate­riálu používaného vo zvukových štúdiách, čo je vlastne perforovaný sololit. Dvere sú v Avione tiež vyrobené na mieru. V tomto prípade išlo najmä o priehľadnosť a farebnosť materiálu, ktorý však spĺňa nároky na funkčnosť.

Svetlík vo foyeri poskytuje ďalší dôkaz o tom, že dizajnérom zo štúdia Oblast je prvoplánovosť cudzia. Rovnaký obkladový materiál je použitý v interiéri aj v exteriéri. Aby preglejka dlhodobo odolávala výkyvom počasia, je špeciálne ošetrená šiestimi nátermi na exteriérovej strane a desiatimi nátermi na hrane.
O tom, že atypické zariadenie si vyžaduje netradičné postupy, svedčia aj svietidlá na toaletách. Nitmi spojená kupolková fólia vytvára originálne tienidlo na typizovanom svietidle. Je to výsledok momentálneho nápadu Luďka del Maschia. Na mieru sú riešené aj vstupy do toaliet alebo priestor na umývanie rúk.

Avion,interiér,nábytok,design,stolička Avion,interiér,nábytok,design,umývadlo

O vlnovom meste
Dôkazom toho, že vyslovene technická záležitosť môže mať aj vysokú estetickú hodnotu, je zvukové štúdio. Akustický prvok na zadnej strane miestnosti, difúzor, ktorý ideálne vracia zvuk do uší poslucháčov, je veľmi dekoratívny. Netreba sa nechať pomýliť, zdanlivo náhodné tvary majú svoj matematický vzorec. Je to skla­dačka zo štvorcov s rozmermi 50 × 50 cm. Spodné vrstvy tohto vlnového mesta tvorí extrudovaný vytvrdený polyuretán a vrchnou vrstvou je MDF doska. Na podlahe štúdia je polyuretánová stierka. Farebné riešenie konzultovali dizajnéri s investorom. Zatvárame za sebou ťažké akustické dvere, ktorých zloženie považujú autori za svoje obchodné tajomstvo. Prezradili len toľko, že hmotnosť dverí nespočíva v obvykle používanej oceľovej platni, ktorá sa používa na zabránenie rezonancii. Dvere dokonale priliehajú k zárubni aj vďaka magnetickej páske.

Avion,interiér,nábytok,design,dizajn

A funguje to
Na horných úrovniach sú ďalšie štúdiá a v bočnom trakte je umiestnená administratíva.
Celý priestor je veľmi striedmo zariadený nábytkom. Zoskupený je do polointímnych zón, kde autori zrecyklovali použitý nábytok a skombinovali ho s novými na mieru vyrobenými solitérmi. Zdanlivo prázdne spoločné priestory vypĺňajú nápadité detaily v osvetlení nosného systému alebo schodiska, či vyskladaná drevená podlaha.

Nazreli sme aj do takmer súkromných miestností najväčších kreatívcov v postprodukčnom štúdiu. Interiér je vyvážený tvorivý mix základu od dizajnérov a nábytku presťahovaného z predošlých priestorov Avionu skombinovaný s individuálnym prínosom jednotlivcov. Tomáš Ružička len dodal: „A funguje to.“

Avion,interiér,nábytok,design,dizajn

Mária Nováková
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.