Penta, pol miliardy eur a rok 2041. Developer konkretizuje, ako chce zmeniť nábrežie Dunaja megaprojektom Southbank
Život pri Dunaji bude iný. Developer Penta Real Estate plánuje na petržalskom brehu Dunaja megaprojekt Southbank, ktorý oživí dnes zabudnuté územie mesta. Jeho realizácia sa výrazne posunula minulý rok, po schválení zmeny územného plánu mestským zastupiteľstvom. Dnes sa posúva ďalším krokom – zverejnením nových detailov v povoľovacom procese.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Pozemky na petržalskej strane Dunaja, medzi Mostom Apollo a Starým mostom, patria k posledným nezastavaným parcelám v centre Bratislavy. Svojich majiteľov už majú daných – plochy pri Moste Apollo patria developerovi Penta Real Estate a miesta bližšie k Starému Mostu zase developerovi JTRE.
Dvaja najväčší hráči v developerskom biznise majú jasné vízie, ako tieto pozemky využijú. Kým developer JTRE tu naplánoval projekt Nové Lido, Penta Real Estate chce parcely zastavať megaprojektom Southbank. Centrum hlavného mesta sa týmito zámermi rozšíri na pravý breh rieky, pričom oba dosiahli výrazný míľnik minulý rok. Mestské zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu, čím dostali aktuálne plány JTRE a Penta Real Estate zelenú.
Pol miliardy eur a rok 2041
Do novej fázy aktuálne vstúpil projekt Southbank. Penta predstavila finálny návrh architektov Snøhetta, Studio Egret West a gro architekti ešte v roku 2023, pričom o rok neskôr predložila svoje plány na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Ministerstvo životného prostredia však v decembri 2024 určilo, že Penta Real Estate musí zabezpečiť vypracovanie správy o hodnotení, a to vzhľadom na charakter, rozsah a vplyvy projektu.
Táto etapa posudzovania je určená širokému spektru obyvateľov, pričom developerská divízia Penty správu predložila len nedávno – 7. mája 2025. Developer v nej podrobne opisuje všetky detaily zámeru, špecifikuje termíny, finančné náklady, podrobnosti jednotlivých budov či svoju ambicióznu víziu premeny nábrežia Dunaja.
Výstavba Southbanku bude prebiehať vo viacerých etapách. Predpoklad začiatku výstavby prvej etapy je rok 2027, prekvapením je však termín dokončenia: „Predpoklad ukončenia výstavby poslednej etapy je rok 2041,” uvádza správa o hodnotení. Celkové náklady sú astronomické. Správa uvádza až 570 miliónov eur.
Kompletne zmenená panoráma a takmer tisícka bytov
Ako je známe, projekt pozostáva z polyfunkčnej zástavby mestského charakteru, ktorá do územia vnáša najmä bytové a administratívne budovy a funkcie aktívneho parteru. Teda nové obchody a služby. Funkcia bývania je umiestnená predovšetkým v dotyku s riekou Dunaj, pričom doplnená bude aj o materskú školu.
Celkovo vznikne 8 bytových domov. Päť z nich je umiestnených pri rieke Dunaj a ide o terasové domy so 6 až 9 nadzemnými podlažiami. Dominantu bude tvoriť 34-podlažná bytová veža s výškou 104,8 metra, umiestnená južnejšie od uvedenej pätice. Poslednými bytovkami je dvojica stavieb nachádzajúcich sa najvýchodnejšie od Mosta Apollo s 8 až 12 nadzemnými podlažiami.
Sľubovaných je približne 900 bytov, ale aj vysoký štandard a technológie. Byty budú vetrané centralizovanou rekuperáciou alebo podtlakovo s prívodom cez akustické mriežky vo fasáde. Vetranie vzduchu z kúpeľne, toalety a kuchyne zase zabezpečí vzduchotechnika.
Vykurovanie bytov bude podlahové nízkoteplotné alebo prostredníctvom pasívneho stropného vykurovania (podomietkový stropný systém). Jednotlivé miestnosti budú mať zabezpečené aj chladenie pomocou fan-coilov, čím sa vyrieši regulácia teploty v bytoch. Chladenie má zabezpečovať aj kompletné vonkajšie tienenie.
Okrem rezidenčných objektov sú pre Southbank samozrejmosťou aj administratívne stavby, nachádzajúce sa prevažne v južnej časti územia spolu s občianskou vybavenosťou. Budovy zároveň predstavujú nárazníkovú zónu medzi existujúcimi dopravnými tepnami a navrhovanými rezidenciami. To znamená, že byty budú od rušnej komunikácie oddeľovať vizuálne, fyzicky aj funkčne práve kancelárie.
Celkovo vznikne pätica administratívnych budov s plochou 85 000 štvorcových metrov prenajímateľnej plochy vrátane obchodných priestorov. Najdominantnejšie sú veže s 23, resp. 20 nadzemnými podlažiami, pričom veža s 23 podlažiami bude mať výšku 92 metrov.
Spoločne so stometrovou rezidenčnou budovou tak kompletne zmenia panorámu petržalského nábrežia. Dvojicu kancelárskych stavieb doplnia ďalšie tri so 7 až 12 nadzemnými podlažiami. Statickú dopravu v území vyrieši až 3 473 parkovacích miest, pričom väčšina sa bude nachádzať v podzemí.
Terasovité dominanty nábrežia
Výškové stavby však nebudú jediným dominantným prvkom Southbanku. Za výraznú možno považovať aj architektúru bytových stavieb pri rieke Dunaj, ktoré majú pôdorys skoseného kvádra. Typické sú znižovaním podlaží smerom k nábrežiu, čím vznikne priestor na terasy.
Tento kaskádovitý dizajn rovnako maximalizuje výhľady a zabezpečí svetlé a pohodlné pracovné priestory. Administratívne stavby majú zase charakter nepravidelného pozdĺžneho tvaru, s výnimkou veží. Kaskádovité terasy a znižovanie podlaží však možno pozorovať aj pri niektorých kancelárskych budovách.
Southbank však plánuje aj rozsiahlu sieť zelených a verejných priestorov, ako sú parky, námestia, promenády a ulice. Verejný priestor sa bude rozprestierať na viacerých úrovniach, ktoré budú navzájom prepojené promenádou. Tá sa stane priestorom pre komunitné stretávanie a hlavným bodom záujmu verejnosti. Promenáda je pritom navrhnutá ako kľukatá trasa, ktorá sa točí okolo verejných parkov, tzv. bowls.
Nachádzať sa tu bude päť takýchto bowls (viď. galéria, pozn. red.) – oddychový bowl (najvýchodnejšie od Mosta Apollo), športový bowl (priamo pod Mostom Apollo), cestný bowl (pri zjazde z Mosta Apollo na Einsteinovu ulicu), kultúrny bowl (na hranici Southbanku a Nového Lida) a herný bowl (najbližšie k rieke Dunaj).
Zeleň uvidíme na fasáde aj na strechách budov
Zelené riešenia Southbanku prekonávajú štandard bratislavských verejných priestorov. Zeleň bude umiestnená aj na strechách obytných domov, pavilónov aj administratívnych budov – konkrétne sa uvažuje nad použitím intenzívnej aj extenzívnej strešnej zelene.
Strechy majú byť zazelenané kobercami z rozchodníkov všade tam, kde je to technologicky možné. Pre splnenie štandardu budov so zníženou potrebou energie budú strechy – okrem umiestnenia technológie – využité na osadenie fotovoltických panelov.
Vo fasádnom riešení rezidenčných objektov bude zakomponovaný sofistikovaný systém ozelenenia formou nádob integrovaných do samotnej fasády vrátane drenážneho systému. „Cieľom architektonického návrhu je maximalizovať ekológiu budov prostredníctvom súkromných priestorov. Funkcia zelene je preto v tomto prípade nielen estetická, ale najmä ekologická,” uvádza správa o hodnotení.
„Zvlášť atraktívne pôsobí zeleň na fasádach administratívnych budov, kde nielenže zjemňuje hranicu medzi umelo vybudovaným prostredím a okolitou prírodou, ale je aj výrazným zjednocujúcim prvkom. Táto zelená fasáda má okrem estetickej funkcie tiež dynamické vlastnosti – čistí vzduch, poskytuje tieň a podporuje biodiverzitu,” píše sa ďalej v dokumentácii. Prítomné budú aj predzáhradky.
Každá budova je orientovaná tak, aby sa zapojila do okolitej krajiny a vytvorila harmonický dialóg medzi architektúrou a prírodou. Southbak sa orientuje aj na minimalizáciu uhlíkovej stopy a dosiahnutie takmer nulového uhlíkového statusu. Dôležitú úlohu zohráva sofistikovaný vodný manažment tvorený kombináciou zadržiavania a recyklovania dažďovej vody.
Ideálne miesto pre ľudí 21. storočia
Southbank pôsobí ako ideálne miesto pre ľudí 21. storočia. Zverejnené detaily v EIA prezrádzajú, že projekt bude pre Bratislavu ojedinelý, a to vo viacerých aspektoch. Realitou však tak skoro nebude, pričom byty budú s najväčšou pravdepodobnosťou vo vyšších cenových reláciách. Predpredaj zatiaľ spustený nebol, ak sa však výstavba začne v roku 2027, predaj je len otázka času.