Vizualizácie novej arény v Pardubiciach. Pohľad na hlavný vstup.
Galéria(5)

Pardubice sa tešia na nový štadión. Bude to najmodernejšia hokejová aréna v Európe, sľubuje investor

Investor Petr Dědek a jeho tím pripravili projekt novej multifunkčnej arény v Pardubiciach, ktorá bude domovským stánkom hokejistov Dynama Pardubice.

Za najvhodnejšie miesto vybrali pozemok v dostihovom areáli. Výhodou tejto lokality je blízkosť centra mesta a letiska. Využívanie arény s dostihovou dráhou bude synergické počas celého roka a počas pretekov.

Súčasťou plánov je tiež vybudovanie zázemia pre hokejovú akadémiu vrátane ubytovania pre mladých hráčov a učební. K dispozícii bude bazén, telocvičňa a regeneračná linka. Aréna je plánovaná ako energeticky efektívna budova s ekologickou prevádzkou a využívaním zelenej energie. Plány teda už teraz počítajú s ekonomickejšou prevádzkou, než je súčasná enteria aréna.

Vizualizácie novej arény v Pardubiciach.
Vizualizácie novej arény v Pardubiciach. | Zdroj: hcdynamo.cz

„Hokejové zápasy bude môcť sledovať 13 500 divákov, na koncerty sa však dostane až 15 000 ľudí. Celý komplex zahŕňa okrem hlavnej haly aj tréningový areál, hotel s reštauráciou a kongresovými sálami, parkovací dom, ktorý bude zároveň novou tribúnou dostihovej dráhy. Dokopy vznikne 1 600 parkovacích miest,“ vysvetľuje investor Petr Dědek.

V rámci multifunkčnosti sa v projekte myslí aj na iné športy. Parametre hlavnej a tréningovej haly umožnia aj organizovanie tenisových turnajov ATP a WTA Tour, ale môžu sa tu konať aj motokrosové preteky alebo konské parkúry.

Inšpiráciou pre vzhľad láska k hokeju

„Pri architektonickom návrhu sme vychádzali z organických tvarov prírody, pričom sme chceli, aby celý objekt ideálne zapadol do okolitého prostredia. V podobe arény možno nájsť rôzne nápady, ale pre nás je to predovšetkým srdce, ktoré bije pre pardubický hokej,“ vysvetľuje Tomáš Vymetálek za tím Tomáš Vymetálek Architects.

Konečný plán počíta s hotelom so 400 lôžkami a konferenčnými sálami, ktoré pojmú až 500 hostí. Samotná aréna bude spĺňať požiadavky organizátorov koncertov. Patria sem požiadavky na akustiku, osvetlenie, vybavenie a predovšetkým na logistiku.

Vizualizácie novej arény v Pardubiciach.
Vizualizácie novej arény v Pardubiciach. | Zdroj: hcdynamo.cz

„Na detailoch sme intenzívne pracovali pol roka. Patrí medzi ne aj umiestnenie javiska, zavesenie zvuku, svetiel. Hala umožní zaťaženie strechy až do 100 ton. Len pre porovnanie, súčasná enteria aréna má len 17 ton. Ďalším kľúčovým prvkom funkčnosti sú podmienky pre televízne vysielanie. Hala bude pripravená aj na tzv. duálne vysielanie, čo znamená prenos z oboch strán haly pre rôzne televízne produkcie v rovnakom čase,“ hovorí mediálny a marketingový konzultant Pavel Poulíček.

Takmer všetko z vlastného vrecka

„Často sa ma pýtajú, aký to bude mať pre mňa prínos. Projekt má dlhodobú návratnosť, ale to nie je jeho hlavný cieľ. Ak sa pozriete do histórie, Tomáš Baťa, veľmi úspešný svetový podnikateľ, nestaval len výnosné továrne, ale aj školy, nemocnice, divadlá. Teraz je obdobie, keď štát a mestá budú potrebovať každú súkromnú investíciu,“ vysvetľuje investor.

Odhadované náklady sa v súčasnosti pohybujú medzi 3 a 4 miliardami českých korún. Výstavba by mala trvať tri roky a cieľom je otvorenie koncom augusta 2025.

„Aréna bude mojou súkromnou investíciou. Vychádzame z reálnych nákladov, keďže DD Group je developerom mnohých projektov a veľmi dobre pozná ceny výstavby. Kúpou pozemku od mesta získa radnica prostriedky na vybudovanie prístupovej cesty, ktorá bude slúžiť aréne a dostihovému združeniu. Aréna nebude Pardubice stáť žiadne peniaze, naopak, prinesie mestu a mestským podnikom príjmy z dane z nehnuteľností, z ubytovacích poplatkov a z cestovného ruchu,“ hovorí Dědek.

Vizualizácie novej arény v Pardubiciach.
Vizualizácie novej arény v Pardubiciach.
Vizualizácie novej arény v Pardubiciach.
Vizualizácie novej arény v Pardubiciach. Pohľad na hlavný vstup.
HC Dynamo Pardubice, redakcia