Oblížte si pery, je tu Fine – Bouche
Galéria(7)

Oblížte si pery, je tu Fine – Bouche

Partneri sekcie:

Biele suché víno Les Paragéres Anjou 2008 z oblasti Val de Loire, paštéta zo žabacích stehien na víne aligote, kačacia pečeň zaliata tukom z Gaskonska – to je len niekoľko francúzskych delikates, ktoré sú magnetom novej bratislavskej vinárne s názvom Fine – Bouche, čo v preklade znamená Maškrtný jazyk. Jej dizajn sa nesie v znamení francúzskej klasiky – kované sedenie vonku na malej terase, vo vnútri zase typické drevené bistro, ktoré tvoria stolíky s „thonetkami“ obklopenými doplnkami v štýle „ambiance“. Slovami majiteľa Jeana-Jacquesa Bauthamyho: „Chceli sme, aby v bratislavskom Starom Meste pôsobila atmosféra autentickej francúzskej vinárne.

V štýle ambiance
Štyridsiatnik Jean-Jacques Bauthamy pochádza z francúzskeho mesta Angers, nachádzajúceho sa v známej vinárskej oblasti Val de Loire. Na Slovensko ho priviedlo podnikanie, ktoré sa pred piatimi rokmi pretavilo do podoby štýlového obchodu Ambiance v Bratislave. Tento obchod s originálnym francúzskym nábytkom a bytovými doplnkami sa stal aj hlavným zdrojom inšpirácie pre dizajn Fine – Bouche. „Nechceli sme však do vinárne priniesť veľkomestskú náladu Paríža, snažili sme sa o priblíženie intímnejšej atmosféry francúzskeho vidieka,“ hovorí o prístupe k interiéru Jean-Jacques Bauthamy. „Zdalo sa nám, že v Bratislave je už príliš veľa interiérov v tom najmodernejšom, a prevažne v minimalistickom štýle. Preto sme chceli ponúknuť originálny retro štýl, ktorý by evokoval vináreň z povojnového obdobia – s jej pôsobením i neopakovateľnou vôňou.“

Autorom interiéru je samotný majiteľ, ktorý sa nechal viesť inštinktom po francúzskej noblese a vkusovej striedmosti. Bauthamymu sekundovala jeho pravá ruka na Slovensku Ingrid Martišová, ktorá zároveň vedie Francúzove bratislavské ­prevádzky v jeho neprítomnosti.

Dispozícia zrekonštruovaného priestoru meštianskeho domu v historickej časti Bratislavy bola daná. Starobylé murované klenby s tehlovou aplikáciou sa stali základnými kulisami pre francúzsku vidiecku vináreň. Zostávalo poskladať interiérové prvky do žiadaného výsledku. Podľa Bauthamyho musel mať „ambiance“, čiže atmosféru, príťažlivý výraz, ale aj požadovanú funkčnosť.

Hlavnou zložkou sa stali typické francúzske bistro stolíky s vrchnou doskou štvorcového tvaru, ku ktorým sa sadá na klasické „thonetky“. Stoly aj stoličky sú vyrobené z tvrdého agátového dreva v podobe ohýbaného masívu bez jediného klinca. Podobne je tomu aj pri doplnkoch, ktoré kolorujú pohodovú náladu vo dvoch miestnostiach. Nábytok s dekoratívnymi prvkami funguje v jednotnom výzore. Nasvecujú ho tlmené svietidlá na tehlových pilieroch pri múroch a stolové retro-lampy.

Ďalšími ozdobnými prvkami interiéru sú bar obložený tehlami a drevené regály s francúzskymi delikatesami. Pri ochutnávke vín a syrov si môžete listovať v slovensko-francúzskych lexikónoch či očami cestovať po Francúzsku na dobových mapách. Majiteľ pripravil aj neopozeranú novinku: automat na rozlievané vína, z ktorého si návštevníci sami odlievajú víno podľa požadovaného množstva i chuti. Stačí  na to špeciálna dobíjacia karta. Súčasťou letnej výbavy Fine – Bouche je aj malá terasa pred vstupom do vinárne, ktorá už na pešej zóne pozýva ponoriť sa do atmosféry nefalšovaného francúzskeho vidieka.

Francúzske delikatesy
Les Paragéres Anjou 2008 (biele, suché), Côteaux du Layon Anjou 2008 (biele, sladké) pochádzajúce z oblasti Val de Loire a Cuvée Magali Saint André de Figuiére 2009 (ružové) z oblasti Côtes de Provence – to je trojica najlepších vín podľa Jeana-Jacquesa Bauthamyho, ktorý značky vín vyberá sám. A hoci majiteľ Fine – Bouche nie je vinár-špecialista, ako správny Francúz vie o vínach veľa. Aj to, že „vidiecka vináreň“ by nemala ponúkať drahé vína. Preto je aj to najdrahšie – Château du Taillan Haut-Médoc cru bourgeois 2006 (červené z oblasti Bordeaux) – cenovo prístupné bežným návštevníkom.

Povedľa spomenutej špičkovej delikatesy z Gaskonska – kačacej pečene zaliatej tukom – nechýbajú mnohé paštéty či salámy. K vínu sa dá okrem syrového taniera objednať aj aperitív tanier (napríklad baklažánový kaviár – opečený baklažán, cesnak, cibuľa, rajčina olivový olej) či salámový tanier.

„Uvedomujeme si, že naša ponuka je pre Slovákov trochu neobyčajná a na takýto typ vinárne si budú musieť ešte trochu zvyknúť,“ hodnotí prvé tri mesiace prevádzky monsieur Bauthamy. „Navyše, bratislavský štýl života sa odlišuje od francúzskeho. Vo Francúzsku sú v centre nielen reštaurácie, kaviarne a bistrá, ale aj obchody. Ľudia si teda nakúpia a potom si sadnú na kávu či víno. V bratislavskom centre však obchody takmer neexistujú, takže návštevníci si tam idú len sadnúť a piť.“

Fine – Bouche je teda v Bratislave a prvé tri mesiace naznačili, že vzdialenosť medzi Francúzskom a Slovenskom sa zmenšuje. Aj ľudské zvyklosti v znamení železných košieľ sa pod ťarchou dobrôt zvyknú meniť. Maškrtný jazyk k tomu priam vyzýva.

Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.