Partneri sekcie:
  • PRESBETON

Budeme sa na Zelenej žabe znova kúpať?

budeme sa na zelenej zabe znova kupat

Termálne kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach patrí medzi skvosty medzivojnovej funkcionalistickej architektúry. Stavba, ktorú navrhol český architekt Bohuslav Fuchs, bola zrealizovaná v rokoch 1936 až 1937, pričom výstavba bola rozdelená na tri etapy. I. etapa obsahovala všetky hlavné prevádzkové priestory spolu s bazénom vytesaným do skaly, v II. etape bola kolkáreň a v III. detský bazén s ihriskom. Kúpalisko sa tešilo veľkej obľube až do roku 2001, keď z dôvodu poruchy termálneho bazéna muselo byť zatvorené.

Dnes je to už viac ako 12 rokov od jeho uzavretia a po dlhom chátraní sa konečne dočká rekonštrukcie. Objekt odkúpil holding Synot, ktorý prejavil záujem o jeho rekonštrukciu už v roku 2010, avšak uprednostnená bola rekonštrukcia hotela Elizabeth (bývalý hotel Tatra) v Trenčíne. Po dlhom čakaní bol 6. novembra vyhlásený začiatok prác. Prvá fáza rekonštrukcie, ktorá v sebe zahŕňa opravy elektrických vedení, vodovodu a kanalizácie, by mala byť ukončená do jari 2014. V marci 2014 sa začne druhá fáza: opravy jednotlivých objektov, ktorá je naplánovaná na 14 mesiacov. Nepríjemnou prekážkou celej rekonštrukcie je termálna voda. Tá by mala byť dodávaná z termálneho prameňa Sina, avšak riaditeľka Kúpeľov Trenčianske Teplice Andrea Puskalier túto možnosť vylučuje z dôvodu plného využitia kapacity termálneho prameňa. Preto je investor pripravený aj na variant bez termálnej vody.


Vizualizácia zrekonštruovaného objektu (Autor: Holding Synot)

Pri rekonštrukcii má byť podľa investora zachovaných čo najviac pôvodných architektonických prvkov a celkovo oživené športové využitie areálu. Pôvodný hlavný bazén má byť nahradený antikorovým, ktorý je rozdelený do troch sekcií a bude obsahovať rôzne vodotrysky a fontány, ktoré jednoznačne patria do moderného bazénu. Hlavná budova bude obsahovať okrem šatní a bufetu aj otvorenú bowlingovú dráhu, vináreň, kaviareň a reštauráciu. V okolí budovy budú terasy s ležadlami a pre najmenších bude k dispozícií detský bazén a ihrisko. Bazény budú otvorené len sezónne od mája do októbra, avšak ostatné prevádzky (vináreň, kaviareň a reštaurácia) budú k dispozícií celoročne. Približná cena rekonštrukcie je 6 miliónov eur, pričom 1,5 milióna sa získalo z eurofondov. Predpokladané sprístupnenie kúpaliska verejnosti má byť v máji 2015.

Peter Rypák

Komentáre