Nový kostol v Neratoviciach spája nebo a zem

Partneri sekcie:

Stavba kostola býva výnimočným počinom v každom meste či obci. Nový kostol od architekta Zdeňka Fránka zveľadí mesto Neratovice v najbližších rokoch hneď dvakrát. Ponúkne chýbajúce priestory nielen komunite veriacich, ale stane sa aj súčasnou dominantou mesta.

Neratovice sú pomerne mladým šestnásťtisícovým mestom v Stredočeskom kraji, ktoré charakterizuje socialistická výstavba a absencia kvalitnej architektúry. Miestna farnosť nemá doposiaľ žiadny kostol a stále viac chýba aj potrebné zázemie na stretávanie sa a organizovanie akcií.

Kostol Neratovice
Kostol Neratovice
Kostol Neratovice
Kostol Neratovice
Kostol Neratovice
Kostol Neratovice
Kostol Neratovice

Ľudia môžu využívať len malú kaplnku, ktorá je v súkromnom vlastníctve, alebo malý kostolík v susednej dedine Lobkovice. Zámer vystavať v Neratoviciach nový kostol sa vyvíjal dlho, realizácie by sa mal dočkať v nasledujúcich troch rokoch.
Kostol i komunitné centrum

Rímskokatolícka farnosť oslovila na spracovanie architektonického riešenia popredného českého architekta Zdeňka Fránka. Kostol bude postavený na rozsiahlom pozemku s charakterom biotopu, ktorý patrí cirkvi. Je situovaný k protiľahlej barokovej kaplnke s pohnutou históriou, ktorá je v súkromných rukách.

Kostel Neratovice
Kostel Neratovice | Zdroj: Fránek Architects

Na koncerty aj pre nízkoprahové centrum

Kostol by mal slúžiť zároveň aj ako komunitné centrum. Schádzať sa tu budú nielen farníci, ale zázemie tu nájde aj nízkoprahové centrum. Priestory sa budú dať využiť aj na koncerty, výstavy či prednášky.
Symbolikou stavby je trojjedinosť Boha, veža symbolizuje mariánsky motív. Kostol bude tvorený dvojplášťovou konštrukciou, ktorá je murovaná a klenutá, vnútorne valene a vonku prečnelkovo.

Do priestoru medzi klenbami kostola architekt umiestnil učebne, klubovne, hygienické zázemie a ďalšie miestnosti. Pod vnútornou klenbou sa nachádza vlastný sakrálny priestor. „Medzipriestor medzi dvomi obalmi symbolizuje prechodnú časť života a vnútorný priestor pod klenbou s horným osvetlením predstavuje tichý sakrálny priestor oddelený od vonkajšieho sveta,“ vysvetľuje architekt Zdeněk Fránek. Pod celým objektom sa bude nachádzať spoločenská miestnosť. Železobetónová veža kostola vysoká 22 metrov bude prístupná po rampe a ponesie zvony.

Skrytá symbolika

Stavba môže podľa farára Petra Kováča pripomínať loď – archu (ale tiež Božiu prítomnosť vo svete), ku ktorej sa primkýna na východnej strane veža, evokujúca pristupujúceho a dotýkajúceho sa človeka. Pri vstupe do objektu na prvý pohľad zaujme štvordielne okno symbolizujúce štyroch evanjelistov.

Bezbariérová cesta medzi obidvomi plášťami stúpa podobne, ako stúpa po špirále ľudský život, a symbolizuje spojenie zeme a neba. Súčasťou kostola bude sklenená krížová cesta od dizajnéra a sochára Ronyho Plesla. Budovy kostola aj fary sú navrhnuté ako nízkoenergetické.

Obe stavby bude pokrývať vegetačná strecha zavlažovaná z retenčnej nádrže zachycujúcej dažďovú vodu. Kostol obklopuje veľký park s jazierkom a detským ihriskom.

KOSTOL A PASTORAČNÉ CENTRUM NERATOVICE

Miesto: Neratovice
Architekt: Fránek Architects/Zdeněk Fránek
Spolupráca: Tereza Horňasová, Tomáš Langr, Vojtěch Marek, Tomáš Růžička a partneri
Investor: Rímskokatolícka farnosť Neratovice
Zastavaná plocha: 733 m2
Projekt: 2018 – 2020

TEXT: Jolana Říhová
VIZUALIZÁCIE, PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: Fránek Architects

Článok bol publikovaný v časopise ASB 06/2020.