image 70246 25 v2
Galéria(29)

Nápaditá drevostavba rešpektuje svoje okolie

Partneri sekcie:

Náhrada staršej chaty na brehu jazera v borovicovom lese rešpektuje unikátny prírodný charakter miesta a kopíruje zastavanú stopu pôvodného objektu.  Cieľom stavby bolo vytvoriť priestor na celoročnú rekreáciu vrátane súvisiaceho zázemia a to všetko v minimálnej typológii a maximálnom prepojení s jazerom.

W0A0109
W0A0075
W0A0058 F
W0A0053
W0A0046
W0A9988
W0A9963
W0A9926

Hmota stavby je koncipovaná ako ľahká, s ohľadom na funkčné nároky a najcennejšie výhľady z interiéru do okolia. Štít svojou výškou kompozične nadväzuje na existujúce kotviace mólo, ktorého smerovú os jazero – pevnina pohľadovo ukončuje. Potvrdzuje sa tým význam móla ako hlavného prístupu z oproti ležiaceho brehu jachtou po vodnej hladine. Alternatívny prístup k objektu je potom peši alebo automobilom po lesnej ceste.

Do objektu sa vstupuje po vonkajšom schodisku cez posuvné okno. Interiér je riešený ako kontinuálny obytný priestor otvorený do podkrovia.

Do priestoru je vstavaná galéria na spanie, pod ktorou je v čiernom boxe umiestnené kompaktné hygienické a kuchynské zázemie. Hlavnú stenu v interiéri tvorí hlboká skriňa s najväčšími úložnými kapacitami, do ktorej je vstavaná kozubová vložka. Celý interiér je materiálovo zjednotený obkladom z kefovaných drevených paluboviek natretých bielym olejom.

Podlaha je vyhotovená z bezškárovej stierky s farbou nadväzujúcou na pieskový povrch brehu jazera. Exteriér stavby rešpektuje ráz krajiny, pričom architekti hľadali inšpiráciu v priľahlom prírodnom prostredí. Prestavba je navrhnutá ako drevostavba, s jednoduchým opláštením s vertikálne kladenými drevenými latami, ktoré odrážajú vertikalitu priľahlých kmeňov borovíc. Bezpečnosť stavby v období mimo užívania je riešená pohyblivými alebo pevnými okenicami, ktoré sú opláštené identickými latami ako je plášť stavby.

Architekti: FAM Architekti, s. r. o.
Autori: Pavel Nasadil, Jan Horký – FAM Architekti
Spolupráca: Ondřej Freudl
Klient: súkromná osoba
Lokalizácia: Severné Čechy
Stavebné povolenie: 2011
Stavba: 08/2013 – 08/2014
Zastavaná plocha: 42,5 m2
Čistá úžitková plocha: 42,9 m2
Objem: 199,8 m3
Špecialisti TZB: Milan Maštálka, Zdeněk Slavík, Vratislav Bílek
Rozpočet: Jiří Sedláček – Propos
Hlavný dodávateľ stavby: Vittore, s. r. o.
Dodávateľ interiéru: Bernt Interiery
Dodávateľ zámočnických konštrukcií: Zámečnictví Točimon
Osvetlenie: Profilighting, s. r. o.
Tepelné straty: 2,7 kW

TEXT: FAM Architekti
FOTO: Tomáš Balej