image 101661 25 v1
Galéria(24)

Nabíjacia stanica pre ľudí

Malá, obalená v čiernom geometrickom obale v tvare diamantu, vhodná akurát na prespanie, hygienu a prípravu nevyhnutného jedla. Nakoniec, čo viac je potrebné na relaxu uprostred lesa? „Nabíjačka pre ľudí“ je úplne čerstvý projekt, ktorý vyšiel z dielne nadnárodne pôsobiaceho architektonického štúdia Bjarke Ingels Group - BIG.

10
11
12
13
14
1
2
3

Len 17 metrov štvorcových a stačí

Priestor s rozlohou 17 metrov štvorcových by pôsobil ako stiesňujúci, keby nebolo nezvyčajnej architektúry jeho tvorcov. Geometrické zlomy plášťa chatky sa pozitívne odzrkadľujú aj v interiéri ako špeciálne zasklené časti. V konečnom dôsledku zistíte, že tejto maličkej chatke, ležiacej pár centimetrov od stromov, nič nechýba.  

Obývačka je aj spálňou

Chatka A45, ako ju nazvali tvorcovia, je prototypom prefabrikovaného bývania v prírode, prvý model stojí v údolí Hudson Valley. Jednoduchá samostatná obytná bunka poskytuje otvorený obývací priestor, ktorý je zároveň aj priestorom na spanie, ďalej sa tu nachádza menší kuchynský kútik, hygienická miestnosť a priestor v podkroví, ak sa to podkrovím dá nazvať. Dokonca tu nájdete aj krb. Kúpeľňa je obložená cédrovým drevom.

Všetky trojuholníky spája štvorec

Trojuholníkové steny chatky sú vyrobené z tmavého borovicového dreva. Napriek výraznému geometrickému tvaru, vďaka ktorému vidíte z každej strany trojuholník, je pôdorys chatky štvorcový. Šikmá strecha a šikmé steny umožňujú jednoduchý odtok dažďovej vody.

Výsledný kryštálový tvar je fascinujúci aj z estetického hľadiska – z každej strany ponúka iný obraz. Jednoducho, ak sa len tak prechádzate lesom a narazíte na podobný objekt, je to ako záber zo sci-fi filmu.

Netreba žiadne ťažké stroje

Celá chatka je postavená z modulov zmontovaných priamo na mieste. Základom sú štyri betónové móla. Práve tie umožňujú postaviť malé domčeky v odľahlých oblastiach bez potreby použitia ťažkých strojov. Väčšina materiálov použitých na stavbu tejto chatky je plne recyklovateľných.

Na únik stačí minimalizmus

Celá chatka odráža charakteristické minimalistické severské bývanie, ktorého prioritou sú: komfort, dizajn, zdravie a šťastie v jednom. Tieto chatky majú poskytnúť únik z veľkomiest rastúcemu počtu obyvateľov, ktorí po tom túžia. Majú byť nabíjacími stanicami pre ľudí z rušnej každodennej reality. Chceli by ste takú? 

Chatka A45 v skratke

Architektonické štúdio: BIG – Bjarke Ingels Group
Lokalita: Lanesville, USA
Plocha: 17 m2
Rok realizácie: 2018

 

Sabína Zavarská
Foto: Matthew Carbone