Na veľtrhu MIPIM v Cannes vyhlásili najlepšie stavby sveta v roku 2006

Partneri sekcie:

Na 18. medzinárodnom veľtrhu nehnuteľností MIPIM (Le Marché International des Professionnels d`Immobilier), ktorý sa konal 13. až 16. marca v Cannes, vyhlásili najlepšie stavby sveta v roku 2006 - MIPIM Awards.

V rámci piatich kategórií hodnotiteľská komisia udelila 5 cien. Víťazmi sa stali v kategórii administratívne centrá – PORTICO (Madrid), obchodné centrá – EUROPA PASSAGE (Hamburg), rezidenčná výstavba – COLLIERS KIRINDA (Kirinda, Srí Lanka), rekonštruované kancelárske budovy – BELMONT COURT (Brusel) a hotely a turistické komplexy – MALMAISON OXFORD (OXFORD CASTLE, Veľká Británia). Zvláštnu cenu poroty získal objekt WORLD TRADE CENTER 7 (New York, USA), ktorý sa zúčastnil na súťaži v kategórii rekonštruovaných kancelárskych budov, informoval TASR hovorca hlavného mesta SR Bratislavy Milan Vajda.

Ako povedal, Bratislava bolo jediné mesto zo Slovenska, ktoré sa na veľtrhu MIPIM prezentovalo. Do veľtržného mesta zároveň prišlo viac ako 30 spoločností zo Slovenska. Medzi nimi boli významní nadnárodní investori a developeri, ktorí už v Bratislave úspešne pôsobia a dokazujú tak stúpajúcu kvalitu jej investičného prostredia.

Medzi významnými mestami a regiónmi sa Bratislava snaží posilniť si svoju pozíciu a pritiahnuť pozornosť zahraničných investorov.

Podľa bratislavského primátora Andreja Ďurkovského stánok hlavného mesta pomohol vytvoriť priestor pre našich partnerov – investorov a ukázali svoje projekty. Veľtrh je dôležité pre mesto, aj investorov, pretože úspešnosť týchto investícií ovplyvní celkový dojem z prezentácie celého mesta. Ďalším cieľom účasti bola prezentácia južnej rozvojovej osi Petržalka. Toto územie je lokalizované ako koridor pre vybudovanie rýchleho nosného systému MHD. Ide o jedinečný priestor pre dotváranie urbanizácie centrálnej časti Petržalky, od bytovej výstavby po vybudovanie zariadení pre rekreáciu a aktivít na voľný čas.

Pokiaľ ide o trendy, Ďurkovského zaujala otázka povoľovania výstavby výškových budov v meste, s ktorou sa aj bratislavský magistrát stretáva často. Veľtrh podľa neho potvrdil, že výškové budovy síce sú svetovým trendom, ale k tejto otázke sa vyžaduje citlivý a uvážený prístup. „Nestotožňujem sa s umiestnením výškových objektov v blízkosti historických centier. Ich lokalizácia v novo vznikajúcich štvrtiach však nerobí problémy. Otázka, ktorá je s tým spojená – a v tom v porovnaní s inými krajinami máme ešte čo doháňať, je mestská hromadná doprava,“ upozornil Ďurkovský.

MIPIM si upevňuje pozíciu najväčšieho európskeho fóra v brandži. Akreditovalo sa asi 26 000 účastníkov z viac ako 6 000 spoločností 76 krajín. Výstavná plocha dosiahla  viac ako 24 000 štvorcových metrov.

Zdroj: TASR