Minimalizmus v interiéri: Odráža cítenie majiteľov

Partneri sekcie:

Byt veľkosti 3 + kk v pražských Holešoviciach po rekonštrukcii úplne zmenil vyžarovanie. Minimalizmus v interiéri zdôrazňuje myslenie a životný štýl majiteľov, ktorí si na realizáciu premeny prizvali Moniku Cihlářovú a Ivetu Čermákovú z ateliéru Schwestern.

Rekonštrukcia bytu vyzerala zaujímavo už od prvých momentov. Pre majiteľov bol mimoriadne dôležitý nábytok s úložným priestorom do spálne a detskej izby, rovnako aj kuchynská linka. To boli prvé momenty premeny pri jej návrhu. Následne architektky prešli k riešeniu vstupnej haly, kúpeľne, detskej izby a obývacej miestnosti spojenej s kuchyňou. Realizácia prebiehala v celom byte komplexne.

Jedným z tvrdších orieškov, ktoré museli architektky riešiť, bola malá kúpeľňa bez okien s atypickým pôdorysom. Je výsledkom pragmatických úvah: vyhrali svetlé odtiene a zrkadlá na dvierkach úložnej skrinky.

Vstupná hala s oblúkovým oknom
Obývačka pôsobí vzdušne a otvorene
Minimalizmus v kuchyni
Spálňa so vstavanými skriňami
Detská izba s típí
Malá kúpeľňa bez okien s atypickým pôdorysom
Pôdorys bytu
Predsieň

Pôdorys nemenili, zdôraznili jeho jedinečnosť

Pôvodný pôdorys nebolo potrebné meniť, architektky zdôraznili jeho originalitu. Použili absolútne jemné až puristické prvky badateľné od haly po obývaciu miestnosť. Charakter celého bytu sa odvíja od použitých materiálov: brezová preglejka v kombinácii s bielymi laminovými doskami, čierne kovové prvky.

Predsieň

Vo vstupnej chodbe nás zaujali hexagónová dlažba a oblúkové okno, vďaka ktorému sa do bytu dostalo svetlo zo spoločného vonkajšieho schodiska. Z chodby sa vchádza do všetkých miestností a na malý balkón.

Minimalizmus v kuchyni

Priestor kuchyne tvorí časť priestrannej spoločenskej zóny, kde rodina trávi najviac času. Minimalistické riešenia zdôrazňuje dostatok prirodzeného svetla a biela rohová kuchynská linka. Na prvý pohľad úplne jednoduchá až puristická, ale zato vysokofunkčná.

Poskytuje dostatok úložných priestorov, pohodlnú pracovnú plochu, moderné spotrebiče. Minimalistické riešenie kuchyne necháva vyniknúť pôvodné parkety, repasovaný jedálenský stôl, retro kreslo či oddychový kút so sedačkou.

Spálňa

 

Minimalizmus nechýba ani v spálni, punc jednoduchému riešeniu dali originálne svietidlá.

Minimalistický štýl v bývaní
Čo znamená minimalizmus
Základom minimalizmu v byte či dome je účelná jednoduchosť využívajúca pravidelné geometrické tvary a čisté línie. Prednosť majú prírodné materiály, najmä drevo, kov, sklo. Dekorácie sú potlačené na minimum. Priestor vďaka rovným líniám a hladkým povrchom pôsobí vzdušne, otvorene, dôraz sa kladie na prirodzené svetlo. Nábytok je často vstavaný. Nič nevytŕča, nič nie je navyše. Vďaka tomuto prístupu možno vytvoriť priestory, ktoré zbytočne nerozptyľujú, naopak, poskytujú pohodlie bez stresu, bývanie bez posadnutosti materiálnymi vecami. Stredobodom pozornosti je v minimalistickom interiéri samotný obyvateľ bytu. Minimalizmus teda nie je len spôsob, ako si zariadiť byt, je to životný štýl založený na starovekej múdrosti východných filozofov, ktorí uznávali asketizmus.

Detská iná ako ostatné

Detská izba pre predškoláka je zariadená na mieru navrhnutým nábytkom z preglejky. Na rozdiel od pestrofarebných a neraz až gýčových detských izieb, ktoré dnes môžeme vidieť, táto využíva len jemné minimalistické dekorovanie. Príkladom je perforácia na čele postele či vtipne riešené prichytenie poličky.

Detská izba s típí
Detská izba s típí |

Majiteľka bytu si priala, aby izba poskytovala čo najviac priestoru pre detskú fantáziu a kreativitu a zbytočne ju neovplyvňovala, nerozptyľovala. Vďaka obrázkom na stenách a hračkám nebude nikdy v izbe chýbať farebnosť.

Neprehliadnite: Minimalistický byt v príjemných farbách s úžasným výhľadom na Bratislavu

Štúdio dvoch sestier Schwestern je známe jasnými, priamočiarymi minimalistickými riešeniami s dôrazom na silný koncept a individualitu každého projektu. Automatickou súčasťou ich práce je zodpovednosť voči životnému prostrediu a vytváranie „trvalej“ architektúry.

Byt pre minimalistov v skratke
Architektonický ateliér: Schwestern
Architektky: Monika Cihlářová, Iveta Čermáková
Lokalita: Praha-Holešovice, ČR
Realizácia: 2019 – 2019
Úžitková plocha: 75 m2

Sabína Zavarská
Foto: Nikola Tláskalová