Krv a parohy v znamení moderny. Horské chaty si ctia tradíciu

Partneri sekcie:

Keď sa drsná atmosféra divokej prírody dostane do rúk architektom, ktorí „majú dizajn v oku“, vznikne vkusné spojenie tradície a moderny.

V lesoch Malých Karpát asi hodinu od Bratislavy stojí uprostred ničoho poľovnícky dom z dielne architektonického ateliéru Pantograph. Päť jednoduchých radiálne usporiadaných budov s rozlohou 237 štvorcových metrov spája do jedného celku malé nádvorie s ohniskom. Tmavý zovňajšok chaty a monochromatické drevené obklady na múroch stavby či na streche sprvu pôsobia drsne, až neprívetivo.

Poľovnícky dom
Poľovnícky dom
Poľovnícky dom
Poľovnícky dom
Poľovnícky dom
Poľovnícky dom
Poľovnícky dom
Poľovnícky dom

Temnú atmosféru však zjemňujú prvky prepájajúce exteriér s útulným a hrejivým interiérom – posuvné steny, skladacie okenice či veľké brány vedúce do hlavného nádvoria. Interiér chaty citlivo pracuje s moderným dizajnom a funkčnosťou. Očakávania konzervatívnych poľovníkov sa prelínajú s umeleckou víziou architektov z ateliéru Pantograph.

Charakteristické dekoratívne prvky poľovníckeho útočiska, ako sú parohy či kožušiny, mohli ľahko skĺznuť do okázalej gýčovosti. Napriek tomu autori projektu dokázali udržať citlivý balans medzi vkusom a tradíciami. Sofistikované technické detaily dodávajú rustikálnemu charakteru priestorov nádych sviežosti a nenápadnej moderny. Interiér pôsobí autenticky, no aj esteticky a minimalisticky.

Poľovnícky dom
Poľovnícky dom | Zdroj: Pantograph

Pitevňa aj spálňa

Atmosféra interiéru a exteriéru nie je jediným kontrastom v tejto na pohľad jednoduchej horskej stavbe. Protikladné sú aj jednotlivé miestnosti chaty. Keďže slúži najmä poľovníkom, návštevník tam nájde chladnú a drsnú antikorovú pitevňu na spracúvanie mäsa, tradičný hostinec či presvetlenú spálňu s veľkým oknom a výhľadom na lesy.

Práve priestory spálne sú najväčším kontrastom celej stavby. Na rozdiel od zvyšku chaty pôsobia veľmi uhladene, až nežne. Najmä vďaka CLT dreveným obkladom.

Aj napriek útulnosti a príjemnej atmosfére sa však spálňa nestala najobľúbenejšou miestnosťou Poľovníckeho domu. Je ňou priestranná exteriérová obývačka, ideálna na rozprávanie príbehov z lesa či na zábavu po práci.

Poľovnícky dom
Poľovnícky dom | Zdroj: Pantograph

Kumaon – prírodný komplex s výhľadom na vrchol sveta

Indický horský chatový komplex Kumaon, navrhnutý srílanským štúdiom Zowa Architects, dostal názov podľa regiónu, v ktorom stojí. Stojí pri dedinke Kasar Devi blízko mesta Almora, ale ďaleko od ruchu preľudnených veľkomiest. Snaha o maximálny súlad dizajnu s prírodou, no aj lokálne stavebné materiály a interiérové prvky od miestnych umelcov robia z komplexu idylu plnú indického tradicionalizmu.

Komplex plný zelene a bambusových stromov stojí vo výške 1 600 metrov nad morom. Ponúka výhľad na lesy, doliny a jazerá. V diaľke sa týčia obrysy Himalájí. Možno tiež vidieť Nandádéví, druhý najvyšší vrch Indie.

Komplex Kumaon sa skladá zo siedmich hlavných celkov. Prvým je vstupná brána, od ktorej sa návštevník po chodníku dostane k hlavnej chate. Je zložená z dvoch terasovitých stavieb. Múry nižšej budovy tvorí kameň. Zapĺňajú ju administratívne priestory, veľká otvorená hala, knižnica, kúpele a toaleta. Na streche je vybudovaná veľká reštauračná terasa. Menšia terasa slúži na cvičenie jogy.

Kumaon
Kumaon | Zdroj: Zowa Architects

Vrchná časť terasovitej stavby, kde návštevníci nájdu reštauráciu, sa vizuálne výrazne líši od svojej susedy. Pôsobí nenápadnejšie a naturálnejšie. Namiesto kameňa je obložená bambusovými drevenými palicami. Prekrývajú industriálny kovový skelet objektu a pomáhajú mu tak čo najviac splynúť s prírodou.

Pre celú hlavnú chatu sú charakteristické najmä veľké okná, ktoré spájajú rustikálny interiér s prírodným prostredím exteriéru. Zasklená predná stena na vrchnom poschodí odhaľuje výhľad na okolité hory.

Okrem hlavnej chaty a vstupnej brány je súčasťou komplexu aj päť dvojposchodových chatiek. Každé poschodie funguje ako oddelený jednoizbový apartmán s vlastnou kúpeľňou a toaletou.

Súlad s prírodou a minimalistický prístup sa v chatkách prejavujú naplno. Každá izba je štandardne vybavená manželskou posteľou, pripojeným divánom, malou rustikálnou pieckou, bočným oknom s výklenkom na sedenie a zasklenou prednou stenou, vedúcou na nádvorie.

Kumaon
Kumaon | Zdroj: Zowa Architects

Lokálne materiály

Tak, ako v prípade hlavnej chaty, aj prízemie malých chatiek je postavené z lokálne ťaženého kameňa. Poschodie tvoria tehly z popolčeka obložené bambusovými palicami, ktoré opäť zaisťujú organické splynutie komplexu s prostredím. Tehly sú v interiéri natrené bielou farbou, inak všetky materiály zostali v pôvodnom surovom stave.

Dlažba, no aj okná či dvere komplexu sú vyrobené z borovicového dreva miestnych lesov. Nábytok pochádza z lokálnych dielní, rovnako aj medené a kamenné dekorácie. Mesto Almora má dlhú tkáčsku tradíciu. Poťahy nábytku či posteľné obliečky sú preto špeciálne navrhnuté a vyrobené práve tam.

Kumaon
Kumaon | Zdroj: Zowa Architects

Steny toaliet v komplexe zdobia „kadappah“, kachličky z lokálneho čierneho kameňa. Povrch terás a balkónov zasa tvorí „kota“, indická žula podobná hladkému cementu.

V areáli sa nachádza aj zberňa dažďovej vody. V budúcnosti by mali v komplexe pribudnúť záhony so sezónnymi plodinami, ktoré bude využívať miestna reštaurácia.

Natália Mrázová