Encián na Skalnatom plese.

Encián na Skalnatom plese z dielne Dušana Jurkoviča zrekonštruovali

Historická budova z dielne architekta Dušana Jurkoviča dostala novú strechu, fasádu aj okná.

Národná kultúrna pamiatka budova Encián, pôvodná stanica lanovky na brehu Skalnatého plesa vo Vysokých Tatrách, má za sebou rekonštrukciu za takmer pol milióna eur. Budova od architekta Dušana Jurkoviča má obnovenú strechu, fasádu aj okná. Postaralo sa o to občianske združenie Tatranský okrášľovací spolok (TOS).

Ako pre agentúru SITA uviedol Patrik Kolesár zo združenia, na obnovu využili dotáciu od Ministerstva kultúry SR vo výške viac ako 336-tisíc eur, z vlastných zdrojov investovali 120-tisíc eur. V budove sa nachádza najvyššie položená Galéria Encián, ktorú tak po troch rokoch prestávky otvorili spolu s výstavou Ľubice Skusilovej pod názvom Tvorivé paralely.

Opravy čakajú aj interiér

Celá rekonštrukcia budovy Encián sa realizovala pod stálym dozorom Pamiatkového úradu SR v rámci projektu Pro Monumenta. „Zrekonštruovali sme aj niekdajšiu jedáleň, v ktorej je v súčasnosti inštalovaná výstava Sedemdesiat rokov lanovky. V starej kuchyni sme spravili nový strop a vymaľovali sme nanovo kaplnku,“ opísal ďalšie práce Kolesár.

Spolok plánuje aj úpravu budovy vo vnútri. „Najbližšia rekonštrukcia sa bude týkať sietí, chceme komplet spraviť celú elektrinu, vodu a vykurovanie. Zároveň chcem upraviť štvrté poschodie tak, aby tam vznikli ubytovacie kapacity pre umelcov, ktorí sem budú chodiť na plenéry. Vzniknúť by tam mal kultúrny stánok pre divadelníkov, hudobníkov a tvorivé dielne,“ vysvetlil Kolesár.

Na ďalšie práce bude podľa jeho slov potrebných takmer 1,2 milióna eur. Spolok sa bude uchádzať o dotácie z Ministerstva kultúry SR.

Kedysi stanica lanovky

Národná kultúrna pamiatka budova Encián na Skalnatom plese (1 751 m n.m.) bola postavená podľa projektov významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča v rokoch 1936-1937. V minulosti slúžila ako horná stanica visutej lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice a dodnes je aj údolnou stanicou lanovky na Lomnický štít. TOS má budovu v nájme od spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR), a.s., na dvadsať rokov.

Spolok budovu sprístupnil širokej verejnosti vďaka dobrovoľníkom z celého Slovenska a od leta 2013 je budova Enciánu využívaná aj ako najvyššie položená galéria na Slovensku. Nachádza sa tam tiež čitáreň Alfreda Grosza, kaviareň, kaplnka a Dom hostí Tatranského okrášľovacieho spolku.

SITA