image 90054 25 v2
Galéria(41)

Komínový dom: Moderný odkaz na miestnu architektúru i remeslá

Partneri sekcie:

„V komínovom dome môžete nájsť odkazy na pôvodnú slovinskú, ale aj modernú lokálnu architektúru, miestne remeslá a podobne. Tieto odkazy však nie sú také podstatné ako samotný fakt, že ústrednou témou domu sa stal jediný archetypálny architektonický prvok. Je zaujímavé, ako to ovplyvnilo priestorový koncept, vnímanie a objemové členenie objektu,“ vysvetľujú tvorcovia projektu základné črty a ideu domu.

DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 2
DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 3
DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 6
DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 8
DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 9
DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 11
DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 18
DGA059 CHIMNEY HOUSE photo Flavio Coddou 20

Komín ako prvok typologickej transformácie

Výzvou a jedným z najdôležitejších základov projektu sa stal technický aspekt, ktorý je neraz pri vzniku projektov chápaný ako banálna nutnosť, dokonca ako prekážka pri snahe o čistú architektonickú myšlienku. V tomto prípade je to naopak.

Z historického hľadiska je komín jedným z prvých technologických prvkov, ktoré sa v architektúre objavovali spolu s pecou – zdrojom tepla, svetla a i prípravy jedla. Komín dával peci, ktorá bola centrálnym miestom rodinného života, zmysel. I v objeme tohto zaujímavého domu tvorí veľmi dôležitú úlohu transformovaný obrys komína.

Kozubové kachle zohrávajú veľmi dôležitú rolu aj v interiéri tohto domu, a to nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj v súkromnom a spoločenskom živote páru. Centrálne umiestnený komín určil koncepciu domu a i dispozičné riešenie.

Svetlík po celej dĺžke strechy

Vyvýšený hranol – hrebeň strechy, ktorý tvorí najvyššiu časť domu, má po celej dĺžke uprostred zakomponované zasklenie, ktoré privádza prirodzené svetlo do interiéru a vytvára vo vnútri mimoriadne zaujímavú atmosféru i v noci.

Konštrukcia domu už na prvý pohľad rešpektuje pravidlá miestnej architektúry – odkazuje na istý typ sedlovej strechy, pričom rešpektuje objemové a materiálové parametre okolitých stavieb. Dom, obložený naolejovanými smrekovcovými doskami, zapadá do prostredia na okraji obce, kúsok od kostola zo šestnásteho storočia. Vzhľadom pripomína okolité drevené stodoly a predstavuje zaujímavý dialóg medzi nimi a historickým kostolom. 

Interiéru kraľuje dub

Vo vnútri nájdeme takmer výhradne drevo – dub. Zaujímavým prvkom je prekrytie všetkých zbytočných detailov obložením, napríklad aj okenných rámov. Pôsobí to v konečnom dôsledku omnoho čistejšie a nerušivo.

Aké je dispozičné riešenie?

Po vstupe do domu sa ocitneme na prízemí v spoločenskom priestore s jedálenským stolom a kuchynskou linkou, pri ňom sa nachádza hygienické zázemie a schodisko.

Na druhej strane domu, v mierne vyvýšenej časti, je spálňa s vlastnou kúpeľňou.

V suteréne sa nachádza ďalšia spálňa, domáce kino, skladové priestory. V oknách je vytvorený príjemný priestor na posedenie alebo odkladanie vecí, niektoré takéto priestory môžu slúžiť aj ako stolík.

Komínový dom v kocke

Architektonický ateliér:    dekleva gregorič architects
Lokalita:     Logatec, Slovinsko
Zastavaná plocha:    145 m2
Podlahová plocha:    205 m2 (prízemie 145 m2 a suterén 99 m2)
Projekt a realizácia:    2012 až 2016

Text: Sabína Zavarská
Foto: Flavio Coddou

Video: By Flavio Coddou