image 89456 25 v1
Galéria(7)

KMB Sendwix – kompletný stavebný systém pre pasívne domy

Partneri sekcie:

Súčasné trendy v stavebníctve ukazujú, že budúcnosť leží v nízkoenergetických a pasívnych domoch. S tým ako rastú požiadavky na čo najnižšiu energetickú náročnosť stavieb, rastie tiež potreba kvalitnejších stavebných materiálov.

14DF LD tehla
kmb strieska
kmb sendwix P
obr 2
obr 4
obr 5

Jednovrstvové konštrukcie, ktoré boli donedávna dominantným materiálom pre výstavbu, dnes už mnoho odborníkov považuje za neekonomické. Naproti tomu obvodové viacvrstvové stavebné systémy, ktorých základom je vápennopieskové murivo a voliteľná vrstva tepelnej izolácie, sú pre tento druh výstavby ideálne.

Murovací systém KMB SENDWIX od najväčšieho českého výrobcu betónovej strešnej krytiny a vápennopieskových tehál, spoločnosti KM Beta, je prvým uceleným a certifikovaným systémom viacvrstvových konštrukcií na trhu. Bol navrhnutý pre energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasívne domy. Jeho základom je vápennopiesková tehla, ktorá sa používa na murovanie nosných, vnútorných a v niektorých prípadoch tiež vonkajších pohľadových stien.

Základom SENDWXU je vápennopiesková tehla alebo blok. Pre nosné murivo KMB SENDWIX sa vyrábajú bloky v hrúbkach 175, 200, 240 a 300 mm. Súčasťou systému sú tiež prvky na murovanie priečok, preklady, vencovky, lícové a komínové murivo. Hlavnou surovinou pre ich výrobu je unikátny kremičitý piesok, ktorého ložisko sa nachádza v oblasti nazývanej „Moravská Sahara“.

Prednosti systému KMB SENDWIX spočívajú v nadštandardných tepelno technických, akustických a statických hodnotách. Vďaka vysokej pevnosti dosahuje tieto hodnoty pri výrazne menších hrúbkach stien, čím dochádza k významným úsporám zastavanej plochy a následne rozšírením obytnej plochy – pri „stometrovom“ dome sa obytná plocha zväčší až o osem metrov štvorcových.

Okrem tepelnej ochrany budov dnes investora, architekta alebo projektanta zaujíma aj otázka tepelnej akumulácie. Tá je pri systéme Sendwix veľmi vysoká, čo majitelia domu ocenia najmä pri prechodných obdobiach na jar a na jeseň. Pri masívnom dome zo systému KMB SENDWIX tak napríklad pri nočnej vonkajšej teplote 7°C za 12 hodín poklesne teplota vzduchu z 21°C len na 20,4°C.

Viac informácií nájdete na www.km-beta.sk