Klinika Aqua Health modernizuje tradičnú čínsku medicínu

Partneri sekcie:

Tradičná čínska medicína obvykle vyvoláva asociácie, v ktorých figurujú sivovlasí čínski starci a byliny, korene a zvieratá naložené v rôsole a vystavené na dlhých policiach. Aj moderné centrá tejto holistickej metódy prístupu k ľudskému zdraviu svojím zjavom často odkazujú na časy dávno minulé, avšak architekti zo štúdia Waterform Design sa rozhodli ísť úplne odlišnou cestou.

Na pekinskej klinike Aqua Health sa rozhodli dizajnovými a modernými prostriedkami evokovať miesto mimo času – miesto, kde merateľný čas (chronos) ustúpi času (kairos) – tomu správnemu momentu venovať sa samému sebe.

Nová klinika je v pekinskej štvrti Sanlitun, ktorá je jednou z najživších oblastí čínskeho mesta, plná obchodov, barov, reštaurácií a kultúry. Rozhodla sa ponúkať tradičnú čínsku medicínu v úplne novej podobe. Interiér odmieta lekárenské komody s ohmatanými zásuvkami a podivné chuchvalce bylín vznášajúce sa v sklenených fľašiach.

Stropné svietidlo dáva vyniknúť siluetám rastlín.
Prísne hrany zmierňujú polklenby.
Sklenený objekt prechádza stenou.
Vitrína prezentuje artefakty tradičnej čínskej medicíny.
Procedurálna miestnosť v kombinácii petrolejovej farby a medi.
Sklenený objekt prechádza stenou.

Holistický prístup

Namiesto toho sa štúdio Waterform Design rozhodlo poňať vnútorné priestory kliniky ako zachytenie esencie toho, v čom by mala čínska medicína tkvieť – nájdenia rovnováhy, pokoja a zmierenia. Prístup je založený na individuálnych konzultáciách s každým klientom, ktorý by mal pomocou kúpeľných procedúr, úpravy svojho jedálnička, masáží a diagnostických metód čínskej medicíny nájsť vlastný spôsob, ako dosiahnuť duševnú a telesnú kondíciu.

Cieľom architektov bolo vystaviť na obdiv skôr technologické a liečebné princípy než propriety, ktoré sú na dosiahnutie výsledkov potrebné. Vo svojom interiéri sa snaží odpútať návštevníka od problémov a rýchlo tečúceho času všedných dní a ponúknuť mu pokojné, čisté prostredie, aby si mohol odpočinúť od pretlaku zmyslových vnemov. Sami architekti nazývajú svoj interiér „výstavou zmrazeného času“.

Vzorky liečivých bylín predsa len našli v interiéri svoje miesto, ale ako v priestore sa vznášajúce objemy, ktoré majú v návštevníkoch vzbudiť pozitívne emócie. Ich pach a chuť boli uzavreté do nepriedušných sklenených kubusov usporiadaných v abstraktnej mriežke.

Hra odleskov a tieňov

Starostlivosť o vlasy, ktorú Aqua Health Clinic ponúka, prebieha na vyvýšenej platforme obklopenej skleneným závesom. Miesto je jasne osvetlené svetelným zdrojom zhora a na okolitých povrchoch sa odohráva hra meniacich sa odleskov a tieňov, ktorá ponúka návštevníkom neobvyklé divadlo.
Zámerne znepokojivým prvkom interiéru je polovičný oblúk, ktorý vzbudzuje dojem neúplnosti a v abstraktnej rovine reflektuje vypätie ľudskej duše a vnútorný nepokoj.

Po tom, čo klienti absolvujú všetky procedúry, rozlúčia sa s klinikou v čajovni. Sem pomaly prenikajú materiály a pocity vonkajšieho sveta vo forme štylizovaných mrakov, hmly či dažďa vyskladaného z kovových prvkov usporiadaných v pravidelných radoch. Bielu čistotu útrob kliniky vystriedajú prírodné materiály, ale elegancia a umiernenosť zostávajú.

AQUA HEALTH CLINIC

Miesto: Peking, Čína
Autor projektu: Waterform Design
Úžitková plocha: 280 m2
Projekt: 2018
Realizácia: 2019
TEXT: Anna Vrabcová
FOTO: Kuomin Lee, Lenmug, Waterform Design