Takto vyzerá dokonalé provensálske vidiecke sídlo

image 84993 25 v1

Vo francúzskom Povensalsku, v blízkosti starobylého mestečka Eygalières, sa po kľukatej ceste pomedzi olivovníky dostanete až k veľkolepému sídlu stojacemu na rozsiahlom pozemku. Už na prvý pohľad ide o nehnuteľnosť v typicky provensalskom štýle, a to nielen zvonku, ale aj zvnútra. Je to miesto doslova nabité vidieckou idylkou – skvelé na rodinnú dovolenku či relax vo dvojici, ale aj na trávenie dôchodku.

Postavený ako pred 200 rokmi

Veľké vidiecke sídlo stojí v strede 12-hektárového pozemku. Na južnej strane sa nachádza bazén s rozmermi 20 m × 8 m. Súčasťou pozemku je celý rad hospodárskych budov, ktoré slúžia ako ubytovanie pre hostí.

Zrekonštruovaný a premodelovaný dom je vytvorený presne podľa miestnych tradícií, v štýle viac ako dvesto rokov starých stavieb, to však neznamená, že by sa vymykal moderným štandardom – práve naopak, ani po tejto stránke mu nič nechýba.

Relax pre 19 ľudí

Rekonštrukciu stavby má na svedomí architektonické štúdio David Price Design. Požiadavkou majiteľov bolo vytvoriť zo starého domu ideálny rekreačný dom, v ktorom môže prespať celkovo 19 ľudí.

Okrem rekonštrukcie samotnej hlavnej budovy boli potrebné vonkajšie terénne úpravy, rekonštrukcia a rozšírenie hosťovských chalúp, vybudovanie a inštalácia úplne nového bazéna (je z betónu, omietnutý špeciálnou omietkou), samozrejme, všetko s cieľom dosiahnuť čo najviac autentický vzhľad pôvodných starých budov.

Punc dali domu domáci remeselníci

Na tento účel architekti využili prácu domácich remeselníkov, ktorí pokračujú takmer bezo zmeny v stáročia starých remeselných tradíciách. Okrem kamenárskych a stavebných prác či stolárstva bolo hojne použité aj kováčske remeslo – najmä tepané železo.

Z neho sú vytvorené napríklad pergoly a mnohé ďalšie súčasti a doplnky domu i areálu. Tienenie na pergolách je zhotovené z tkaného vresu tak, aby čo najdokonalejšie chránilo pred slnkom.

Najvyššia úroveň remesiel a nespochybniteľný šarm

„Táto kontinuita odborných znalostí umožňuje, že je použitý napríklad starý spôsob stavania múrov, ktorý využíva malé množstvo dreva, dlaždice a kameň presne ako pred stovkami rokov…“ vysvetľuje výhody regiónu a jeho nespochybniteľný šarm David Price.

V prípade provensalského vidieckeho štúdia, ktoré nazývajú doma aj Perfect Provencale Property, bolo všetko dotiahnuté na najvyššiu mieru dokonalosti.

Prestavba neminula ani interiér

Aj v interiéri hlavnej stavby boli nevyhnutné zmeny. Jednou z požiadaviek majiteľov bolo vytvorenie veľkej kuchyne z radu menších miestností, prestavba televíznej miestnosti, vytvorenie predĺženej dvojitej jedálne s priamym prechodom do krásneho vonkajšieho prostredia, postavenie novej pergoly s letným stolovaním.

Nevyhnutné bolo prerobenie kúpeľní, aby mali moderný dizajn. V kuchyni pribudla nová podlaha, televízna miestnosť v zadnej časti prízemia má nový strop vyrobený taktiež starým tradičným spôsobom.

Nový nábytok vytvorený na mieru taktiež pochádza z dizajnérskej dielne štúdia David Price Design.

Pohodlie aj pre hostí

Po prestavbe hlavného domu pokračovali práce na menších penziónoch v areáli. Tie boli renovované a rozšírené, aby mohli plne slúžiť hosťom.

K novému bazénu prináleží aj bazénový dom – trojstranná budova vytvorená z miestneho vápenca. Nechýbajú sprchy a toalety pre oddychujúcich priamo pri bazéne, dokonca tu je i kuchynský kútik.

Sabína Zavarská
Zdroj: David Price Design
Foto: Hervé Hôte

KategórieInteriérový dizajn