Piešťanská lodenica láka aj svojím interiérom

image 71987 25 v1

Či už si vyberiete podmanivý výhľad z terasy na vodnú hladinu, alebo pobyt v osobitom interiéri vodáckej kaviarne a reštaurácie, nemôžete spraviť nesprávne rozhodnutie. Od mája 2014 uplynul takmer rok. Je to teda takmer rok od otvorenia Lodenice na brehu vodnej nádrže Sĺňava.

Budova Lodenice sa nachádza v južnej časti Piešťan, pri rieke Váh, ktorá na tomto mieste obklopuje pokojné prostredie krásnej prírody. Jazero už dlhé roky slúži na oddych či športové aktivity, a tak sa prirodzene stalo miestom stretnutí. Objekt leží priamo na krátkom výbežku do jazera a po pravej strane tak vznikol malý záliv pre lode. Významná poloha poskytuje výhľad na vodnú plochu Sĺňavy a vzdialenú rieku Váh. Práve lode sú hlavným motívom interiéru, prelínajú sa v ňom témy vodáctva a cestovania celkovo.

Tri možnosti na relax

V okolí Lodenice sa vyskytuje hneď niekoľko príležitostí na športové aktivity. Popri vodnej nádrži vedie nový cyklistický chodník, ktorý privádza k Lodenici cyklistov a korčuliarov. V reštaurácii a kaviarni sa však nájde miesto aj pre tých, ktorí uprednostňujú relax pred športom a radi si naplno vychutnajú príjemný zážitok z posedenia na terase. V nadväznosti na rôzne skupiny návštevníkov sú k dispozícii hneď 3 možnosti na posedenie: bar Mólo priamo na úrovni terénu, kaviareň a reštaurácia na poschodí.

Prevádzka funguje od rána až do noci, za denného svetla je uprostred všetkého, čo sa deje v okolí objektu, podvečer sa stáva miestom stretnutí a večierkov a k dispozícii je následne dokonca aj ubytovanie v 6 izbách.

Kajaky nad hlavami hostí

Autor interiéru, Michal Staško, držiteľ medzinárodnej ceny Red Dot Design Award, sa zameral v návrhu vnútorných priestorov Lodenice na jej najprirodzenejšiu charakteristiku – vodu. Objekt s vodáckymi tematickými prvkami pozostáva z dvoch poschodí, pričom horné plošne presahuje spodné a každé z nich má odlišnú funkčnú náplň. Napriek tomuto vertikálnemu predelu sa vo všetkých miestnostiach podarilo udržať rovnaký štýl, dekorácie a aranžmán. Ľahký posuvný nábytok dopĺňa ťažkopádne stoly z drevených paliet, ktoré v prípade tohto interiéru neplnia len funkciu aktuálne populárneho dizajnérskeho prvku. Palety prirodzene patria k vodnej doprave a svojím na pohľad surovým povrchom výborne ladia s drevenou podlahou.

Farebný dizajn a dobrý výhľad

Priestor so sieťami, kanoe či lampiónmi ponúka viac ako príjemné miesto na posedenie. Slúži na stretávanie nielen tých, čo práve zakotvili v zátoke vedľa Lodenice, ale napríklad svojou vitrínou so športovými oceneniami dokáže priblížiť históriu piešťanských vodných športov aj návštevníkom zďaleka. Unavených pocestných osvieži farebný dizajn s typickou námorníckou modro-bielou či žiarivou oranžovou, červenou a žltou.
Interiér vytvorí spojením jednotlivých priestorov z dennej prevádzky vo večerných hodinách jeden veľký priestor, napríklad na oslavy a spoločenské akcie.

Zátoka je prirodzené a bezprostredné miesto na stretnutia, či už prechádzate okolo Lodenice po vode, alebo po súši, prípadne akýkoľvek pohyb bojkotujete a chcete si len vychutnať oddych pri vode.

Autor interiéru: Michal Staško
Lokalita: Piešťany, Slovensko

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Erik Ďuriš