Ideálny byt pre generáciu singles? Takto vyzerá po rekonštrukcii

image 91164 25 v2

O mladej generácii sa často hovorí ako o generácii singles – silných osobností, ktoré chcú dospelosť, respektíve aspoň jej časť prežiť podľa vlastných predstáv a plánov, bez toho, aby sa museli s niekým deliť či konfrontovať. Mať vlastný byt je určite vždy výhodou a k modernému životu samostatných mužov či žien rozhodne patrí. Ako sa vám páči tento?

Zo stiesneného vzdušný a priestranný

Aj zo storočného bytu s pôvodne obmedzenou svetelnosťou a menšími miestnosťami sa dá vyčarovať moderný svieži a vzdušný byt, ktorého bielo-čierny interiér je osviežený veľkým modrým obrazom a dekoráciami. Nechýbajú ani vtipné, pritom plne funkčné momenty, ako napríklad industriálne pôsobiaci vešiak v predsieni či knižnica s mapou sveta.

mapa sveta s policovými rovnobežkami

Mapa sveta s policovými rovnobežkami

Svieži a odľahčený efekt vytvára biely policový nábytok, ktorý je umiestnený po obvode miestností – veľkolepá knižnica, kuchynská linka s podsvietením RGB LED pásmi (farbu podsvietenia môžete meniť podľa nálady prostredníctvom diaľkového ovládania), ale aj spálňová stena sú riešené podobne.  

vešiak/skrinka na topánky, sú zvarené z oceľových trúbok

Vešiak/ skrinka na topánky, sú zvarené z oceľových trúbok

Množstvo nevhodných zásahov

Poďme však postupne, po poriadku. Rekonštruovaný byt sa nachádza v storočnom bytovom dome neďaleko historického centra v Hradci Králové. Problémom bolo, ako to v podobných prípadoch býva, množstvo zásahov zo 70. rokov, ktoré nevyhovujú predstave o modernom bývaní.

kuchyňa slúži hlavne ako bar

Kuchyňa slúži hlavne ako bar

Priestory pôsobili opotrebovane a stiesnene, na dlážke bolo staré linoleum, ktoré znehodnocovalo pôvodné povrchy, skorodovaný odpad a popraskaná omietka tiež nepridávali na vzhľade pôvodného bytu.

v obývačke je veľká plocha na odkazy, ktoré nechávajú návštevy

V obývačke je veľká plocha na odkazy, ktoré nechávajú návštevy

Zjednodušiť, sprehľadniť, presvetliť

Ciele, ktoré si dali autori projektu rekonštrukcie Ondřej Lipenský, Andrea Jašková, Jitka Šívrová za úlohu, boli jednoznačné: zjednodušiť, sprehľadniť a presvetliť priestory. Vytvorili jasné členenie na veľkorysú spoločenskú časť domu, kam môže majiteľ vodiť svoje návštevy, a súkromnú časť so spálňou a hygienickým zázemím, orientovanú do tichého dvora.

posteľ má na bokoch niky, slúžiace na odloženie knihy či hrnčeka

Posteľ má na bokoch niky, slúžiace na odloženie knihy či hrnčeka

Knižnica s mapou sveta – police tvoria rovnobežky

„Spoločenská časť bytu je tvorená niekoľkými dominantnými prvkami. V čele miestnosti je veľká mapa sveta s policami-rovnobežkami, ktoré súvisia s faktom, že majiteľ bytu často cestuje. Pri návrate zo zahraničia ukladá na police spomienkové predmety na miesta, odkiaľ sa vrátil.

byt je v detailoch tónovaný do modro-žltej farebnosti

Byt je v detailoch tónovaný do modro-žltej farebnosti

Na protiľahlej stene je veľký obdĺžnik tabule, na ktorej návštevy zanechávajú hostiteľovi odkazy. Tretím dominantným prvkom je veľká stena s vloženou kuchyňou. Tá funguje súčasne aj ako bar s policou na zadnej podsvietenej stene,“ opisuje hlavné črty moderného bytu autor projektu Ondřej Lipenský.

spálňa je prepojená so súkromnou kúpeľňou

Spálňa je prepojená so súkromnou kúpeľňou

Čiernobiely kontrast necháva vyniknúť doplnky

Svieža biela spálňa s odkladacím priestorom pre dve osoby je charakteristická bielymi zapustenými policami. V byte sa nachádzajú dve hygienické zázemia – jedno je orientované na spoločenskú časť a druhé je súkromnou súčasťou spálne. Elegantný minimalistický efekt dotvárajú na čierno natreté drevotrieskové dosky na podlahe, ktoré kontrastujú s bielym laminátom skriniek.

kúpeľňa s betónovou stierkou je presvetlená cez vedľajšiu miestnosť oknom pod stropom

Kúpeľňa s betónovou stierkou je presvetlená cez vedľajšiu miestnosť oknom pod stropom

Jednoduchý kontrast dáva vyniknúť všetkým ostatným farebným doplnkom, či už je to modrý obraz, závesy alebo podsvietenie v kuchyni. Obe kúpeľne so stenou zo surového betónu a veľkým zrkadlom pôsobia triezvo a moderne.

nová dispozícia

nová dispozícia

Byt pre generáciu singles v kocke

Autori: Ondřej Lipenský, Andrea Jašková, Jitka Šívrová
Lokalita: Hradec Králové, ČR
Rok rekonštrukcie: 2013
Úžitková plocha: 81 m2

Text: Sabína Zavarská
Foto: Jiří Ernest

KategórieInteriérový dizajn