Michalskú vežu dva roky nenavštívite. Čaká ju obnova

michalska veza, centrum, bratislava
Zdroj: Shutterstock

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) od 1. decembra uzatvára z dôvodu rekonštrukcie Michalskú vežu približne na dva roky.

Dôvodom uzavretia je dlho očakávaná generálna obnova architektonicky vzácneho objektu v historickom centre mesta. Hlavným investorom je Generálny investor Bratislavy (GIB), ktorý už vybral zhotoviteľa. Preinvestovať sa má viac ako 1,2 milióna eur z dotácie Ministerstva kultúry a financií hlavného mesta.

Objekt Michalskej veže je národná kultúrna pamiatka nachádzajúca sa v historickom centre Bratislavy ako pozostatok bývalého mestského opevnenia. Výška veže je zhruba 51 metrov, má sedem verejnosti prístupných podlaží, vyhliadkovú ochodzu a plechovú kopulovitú strechu.

Chce zrúcať bariéry

„V exteriéri a interiéri objektu sa nachádzajú pamiatkovo chránené prvky, ktoré budú predmetom reštaurovania alebo umelecko-remeselnej obnovy,“ uvádza GIB. Múzeum plánuje v zrekonštruovaných priestoroch pripraviť úplne novú, interaktívnu expozíciu, ktorá priblíži s využitím najmodernejších technológii fortifikačný systém. Nová Michalská veža má byť komfortná aj pre nevidiacich a nepočujúcich.

Múzeum mesta Bratislavy, predtým Mestské múzeum, už v roku 1961 žiadalo prevedenie objektu Michalskej veže do svojej správy ako významnej kultúrnej pamiatky. Múzeum vtedy realizovalo ako investor generálnu opravu. Od roku 1962 slúžila na múzejné účely a v zimných mesiacoch bola uzavretá. V rokoch 1974 – 1975 sa konal komplexný výskum a rekonštrukcia Michalskej veže s cieľom vytvoriť novú expozíciu.

V roku 1976 vypracoval projektovú dokumentáciu Bohuslav Ullrich podľa scenára Ireny Topoľskej a inštaláciu realizovalo Výstavníctvo Praha. Od tohto obdobia prešla veža rôznymi úpravami, výmenou zbierkových predmetov a zmenou informačného systému.

© SITA Slovenská tlačová agentúra
KategórieHistorické stavby