Pradiareň po rekonštrukcii
Galéria(9)

Pradiareň 1900 otvára brány a púšťa prvého nájomcu

Obnova najväčšej a najzachovalejšej industriálnej pamiatky v centre Bratislavy sa skončila. Pradiareň 1900 vo štvrtok úspešne skolaudovali.

Developer mal víziu stavby, ktorá sa po technickej stránke vyrovná moderným kancelárskym novostavbám, ale vyniká svojou históriou. Súťaž na obnovu Pradiarne 1900 v roku 2017 vyhrali architekti z architektonickej kancelárie Bouda Masár. So súhlasom pamiatkarov sa vrátili k pôvodnej podobe Pradiarne, ktorú navrhol David Valentín Junk. 

Pradiareň po rekonštrukcii
Pradiareň po rekonštrukcii
Pradiareň po rekonštrukcii
Pradiareň po rekonštrukcii
Pradiareň po rekonštrukcii
Pradiareň po rekonštrukcii
Pradiareň po rekonštrukcii
Pradiareň po rekonštrukcii

Samotná rekonštrukcia trvala dva roky. Priemyselná budova sa po nej môže pýšiť statusom nízkoenergetickej budovy triedy A a certifikátom certifikát BREEAM Excellent. Spotreba primárnej energie v budove je podľa developera v porovnaní s tým, čo vyžaduje legislatíva, o zhruba 40 % nižšia.

Obnovou prešla viac-menej celá budova. Strecha, podlahy aj celá fasáda, ktorej developer prinavrátil remeselný charakter podľa dokumentácie z roku 1964. Obnovené boli tiež pôvodné nosné liatinové stĺpy, pričom tie na prízemí dostali pôvodný art deco motív.

Pradiareň 1900 získala certifikát BREEAM na úrovni Outstanding, čo je najvyššie hodnotenie kvality a výkonu budov z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu.

Časť okien bola zrepasovaná, zvyšné sú nové, hliníkové s izolačným dvojsklom a pokovovaním proti slnečnému žiareniu. Všetky majú oblý tvar podľa pôvodného dizajnu z roku 1920. Popri Pradiarni developer zachoval a zrekonštruoval aj bývalú Silocentrálu, ktorú pútavým presklenením prepojil so samotnou Pradiarňou a ktorá bude slúžiť ako vstupná brána z nového námestia.

Pradiareň pracuje s konceptom flexibilného členenia kancelárií a kreatívnych „oáz“, ktoré majú stimulovať kreativitu zamestnancov. Vysoké stropy umožnia firmám rozdeliť poschodie horizontálne vďaka doplneniu mezanínu.

Budova bola oficiálne otvorená 1. decembra, kedy sa aj pre verejnosť sprístupní prízemie a verejná časť budovy. Prvým nájomcom, ktorý sa nasťahoval tiež začiatkom nového mesiaca, je spoločnosť Microsoft. Viaceré ďalšie prevádzky v parteri aktuálne dokončujú prípravy priestorov, ktoré budú postupne otvorené počas roka 2021.

Byty aj námestie už vo výstavbe

V súvislosti s nadchádzajúcim sťahovaním prvých nájomcov developer dokončil aj menšiu južnú časť námestia, ktorá bude slúžiť ako vchod do budovy zvnútra areálu. Zvyšná, väčšia časť námestia smerom k Páričkovej ulici bude dokončená v druhej polovici budúceho roka. 

Zároveň prebieha aj výstavba podzemných garáží pre prvú etapu projektu, ako aj prvého bloku bytových domov ZWIRN 1 na križovatke Košickej a Páričkovej ulice. Blok vytvoria tri budovy, ktoré budú obklopovať privátny dvor pre obyvateľov tejto etapy.

Tá na ôsmich podlažiach prinesie 268 bytových jednotiek a takmer 490 parkovacích miest v podzemnej garáži. Aktuálne na stavbe prebiehajú zemné práce a v najbližšom čase začne aj realizácia podzemnej tesniacej konštrukcie. S výstavbou tohto bloku developer začal začiatkom októbra, s finalizáciou ráta na jar 2023.