image 74921 25 v1
Galéria(15)

Experimentálna drevená Grotto Sauna postavená vďaka 3D modelovaniu

Partneri sekcie:

Fascinujúci projekt, ktorý bolo možné zrealizovať vďaka 3D modelovaniu, sa stal jednou z najdiskutovanejších malých stavieb v posledných mesiacoch. Projekt bol totiž nominovaný do užšieho výberu na ocenenie WAF 2015 (World Architecture Festival Awards) v kategórii malých projektov.

1
2
3
4
5
6
7
8

Architekti z kanadského štúdia Partisans navrhli privátnu saunu, ktorú príznačne pomenovali Grotto. Sauna s podlahovou plochou 74 m² je totiž postavená doslova na mieru (vďaka 3D modelovaniu) skalnatému pobrežiu ostrovčeka vo vodách známeho Hurónskeho jazera, ktoré sa nachádza na severe Toronta. Ostrov menom Sans Souci Island bol pôdou pre postavenie tohto experimentálneho projektu cielene – časopis National Geographic toto miesto totiž označil za jedno z miest, z ktorých sa dá pozorovať najkrajší západ slnka na svete.

Realizácia celého odvážneho projektu bola umožnená vďaka spojeniu tradičných trvácnych materiálov (drevo a kov) v spojení s najnovšími prelomovými technológiami digitálneho modelovania. Ako sa vyjadrili samotní architekti – táto stavba je „tvarovaný priestor, zmyselný zážitok a sofistikované cvičenie v staviteľskej vede.“

Inšpirovaná talianskym grottom – tajnou jaskyňou, ktorá je naplnená vodou a ukrytá v rozmanitých pobrežných skalách – aj táto stavba je zameraná na splynutie s okolitým priestorom, s danosťami špecifickými pre toto prostredie a v neposlednom rade berie do úvahy extrémnosť podmienok, ktoré ponúka jej skalnatý podklad. Hlavným cieľom bolo vyrozprávať architektonický príbeh o úteku a útočisku, a preto architekti prišli s nápadom zrealizovať stavbu, ktorá svojou povahou spojí návštevníka s nadpozemskou atmosférou, ktorá je na mieste citeľná.

Z exteriéru nenápadne splýva s prostredím, v interiéri teplé tóny dreva plynulo prúdia naprieč celým priestorom. Mäkké oblúkovité tvary, okrúhle a elipsovité okná a drevené diely, ktoré do seba dokonale zapadajú, vytvárajú dokonalú atmosféru na uvoľnenie, hlboký relax a nerušenú meditáciu pri pozoruhodnom západe slnka.

Prehľad:
Architekti: Partisans – Alexander Josephson, Pooya Baktash, Jonathan Friedman, Shamir Panchal, Ivan Vasyliv, Betty Vuong, Nathan Bishop, Phil Deck, Kim Bozak
Realizátori: Jordan Construction, Chantler Barging
Klient: privátny
Rok realizácie: 2014
Plocha: 74 m²
Typ: rezidenčný, experimentálny
Lokalita: Toronto, Kanada
Výroba a inštalácia drevených a kovových častí: MCM, Inc.
Fasádne systémy: Building Science Consulting Inc.
Saunový systém: Energy Misers
Osvetlenie: G2J Design Inc.

Text: Anna Martausová
Foto: Partisans
Zdroj: partisanprojects.com, dezeen.com