image 93433 25 v1
Galéria(47)

Domček v horách s červenou pecou: nový, a predsa pôvodný

Nezáleží na tom, či sú to Tatry, Karpaty alebo Beskydy – mať kdekoľvek v horách chatu s perfektným výhľadom a vybavením na celý rok je rozhodne skvelou investíciou. Takto môže vyzerať chata v Beskydách podľa architektov z ateliéru MOAD architekti s.r.o.

Pudorys 1
Pudorys 2
Situace
IMGP0478
IMGP0479
IMGP0482
IMGP0484
IMGP0486

Asymetrická strecha s jemným zvlnením na jednej strane, vodorovné uloženie drevenej fasády, malebné zákutie s exteriérovým sedením pod zastrešením, otvorený výhľad do prírody z druhej strany – komu by sa to nepáčilo? Veľmi príjemný domček či skôr chata sa nachádza na svahovitom pozemku s južnou orientáciou a prekrásnym výhľadom na Hostýnsko-vsetínsku hornatinu a Javorníky.

Moderný, a predsa pôvodný
„Koncepciu domu významne ovplyvnilo umiestnenie v Chránenej krajinnej oblasti Beskydy a tiež prispôsobenie sa pôvodnej ľudovej architektúre. Napriek prvkom pôvodnej architektúry princíp domu zodpovedá súčasnému modernému poňatiu architektúry horskej chalupy riešenej ako drevostavba. Konštrukcia je drevená rámová, systém 2by4, obložená smrekovcovým obkladom,“ vysvetľujú architekti prístup k vzniku novej príjemnej chaty.

Obdĺžnik nič nepokazí
Jednoduchý obdĺžnikový tvar domu vôbec nemusí byť nudný. Absolútne nový rozmer tomuto základnému tvaru dáva veľké okno orientované na východ a zasklený výklenok orientovaný na juh a juhozápad. Tieto vymoženosti dávajú majiteľom možnosť sledovať krásny výhľad z interiéru a krajinu v závislosti od denného osvetlenia.


„Dôležitý je veľký presah strechy, ktorý prekrýva vstupný priestor a časť terasy prístupnej z obytného priestoru. Poskytuje potrebné závetrie a priestor, kde sa môžete schovať v prípade dažďa alebo silného slnka,“ pokračujú architekti.

Interiér rozdelený chodbou
Veľká vstupná chodba nemá v tomto prípade len funkciu miestnosti, kde sa vyzúvate a odkladáte si kabáty. V tomto dome rozdeľuje vnútorný priestor na časť so spálňou, hygienickým a technickým zázemím a na veľkú obytnú časť. Obytná časť je otvorená naprieč dvoma poschodiami po strechu. Dôležitým prvkom v tejto časti je sýtočervená kachľová pec, okolo ktorej sa točí schodisko smerujúce do otvorenej galérie.

Tam nájdeme otvorenú pracovňu, toaletu a veľkú spálňu. „Toto prepojenie je dôležitým komunikačným prvkom v dome. V interiéri sú na stenách použité svetlé hlinené omietky s prímesou sušenej margaréty, ktorá dodáva omietke jemnú štruktúru. Priznaná drevená nosná konštrukcia sedlovej strechy umocňuje atmosféru drevostavby.

Špecialita interiéru: keramické lustre
Určite ste spozorneli pri fotografii svietidiel v tomto dome. Keramické lustre, ktoré osviežujú interiér, sú ručne vyrábané. Pochádzajú z dielne pani Bělařovej – Bkeramika.

Majú rôznu veľkosť a vždy osvetľujú priamo priestor pod nimi. Tým, že tieto lustre sú dierkované, prepúšťajú aj zaujímavé nepriame svetlo do ostatného interiéru.

Chata Beskydy v kocke
Architektonické štúdio: MOAD architekti s.r.o.
Lokalita: Beskydy, ČR
Projekt: 2013
Ukončenie realizácie: 2015
Zastavaná plocha: 89,70 m2
Obstavaný priestor: 542,00 m3

Sabína Zavarská
Foto: Jiří Ernest