image 99536 25 v1
Galéria(10)

Degustačná miestnosť Víno Dious

Partneri sekcie:

„Civilizovaní ľudia smerujú tam, kde zreje víno,“ povedal raz Charlie Chaplin, a tak sme sa vydali po stopách slov tohto génia. Navštívili sme vinárstvo Víno Dious v Horných Orešanoch, ktoré koncom minulého roka dokončilo interiér degustačnej miestnosti. Je jednoduchý, ale nápaditý, moderný, no s citom pre tradície.

01
02
05
06
07
08
03
04

Okolie Smoleníc je v mnohých oblastiach poznačené pôsobením rodu Pálfiovcov, ktorí sa zaslúžili aj o súčasnú podobu Smolenického zámku pochádzajúcu z prelomu 19. a 20. storočia. Súčasťou pálfiovského majetku bola aj terajšia pivnica vinárstva Víno Dious, kde sa kedysi skladovalo víno pre potreby pánov Smolenického zámku. „Jeho história však siaha až do roku 1691,“ hovorí generálny riaditeľ vinárstva Ing. Branislav Fischer.

„Z toho roku pochádza aj najstaršia písomná zmienka o tejto pivnici. Pôvodne patrila Zichyovcom, ale keď si Juraj Pálfi zrekonštruoval Smolenický zámok, pivnicu odkúpil. Za komunistov však priestor pripadol miestnemu roľníckemu družstvu, ktoré s ním zaobchádzalo veľmi nešetrne. Historické tehly, kamenné čelá, priečelia a sokle boli obhodené betónovou omietkou, ktorá vplyvom veľkého vlhka plesnivela. My sme pivnicu kúpili v roku 2008, teda keď sme vznikli. Zrekonštruovali sme ju a už o rok sme vyprodukovali naše prvé víno.“

Tradičná orešanská kvalita

Už názov Víno Dious historicky odkazuje na lokalitu Orešian, ktorá je aj zdrojom viniča pre produkciu vína. „Druhým zdrojom je okolie Strekova,“ približuje Branislav Fischer z vinárstva, ktoré ročne vyprodukuje vyše 50 tisíc litrov vína.

 Vstupná chodba s archívnymi regálmi

„Nie je však problém vyrobiť aj viac. Zložitejšie je to už s jeho predajom. Konkurencia každoročne rastie a každý sa chce presadiť.“ Víno Dious sa zameriava na tradičné slovenské odrody na čele s Modrým Portugalom, ktorý je zachovalou orešanskou odrodou, jedinou ešte v bývalom Československu.

Historická klenbová pivnica

Historická klenbová pivnica

K pýcham patrí aj biele víno Devín, ktoré na výstave v Smoleniciach vysoko ocenila aj šľachtiteľka tejto odrody pani Dorota Pospíšilová. Víno Dious zároveň patrí k niekoľkým slovenským vinárstvam, ktoré sa presadili aj v Spojených štátoch, konkrétne na východnom pobreží v New ­Hampshire.

Vstupný portál do degustačnej miestnosti

  Vstupný portál do degustačnej miestnosti  

Interiér s charakterom

Ale naspäť k pivnici s historickými tehlovými klenbami, odkiaľ sa krátkou chodbou vstupuje do degustačnej miestnosti, ktorej interiér bol dokončený koncom minulého roka. Ako prvá upúta pozornosť kompozícia na strope z 3 300 prázdnych vínových fľašiek. „Pri návrhu interiéru sme vychádzali z histórie a genia loci, pričom kompozícia má evokovať strapec hrozna,“ hovorí autor interiéru Ing. Radovan Rusnák. „Fľaše sú ako bobuľky hrozna, pričom kruhy sú ukladané do klenby, v ktorej okrajová krivka je najnižšia a každá ďalšia rada stúpa. Majú tri druhy farebných odtieňov a sú nasvietené LED technológiou s možnosťou ovládania intenzity svetla.“

Nástenná maľba s historickým motívom Horných Orešian

  Nástenná maľba s historickým motívom Horných Orešian

Ďalším výrazným prvkom je centrálny, takmer päť metrov dlhý stôl z dreveného masívu, ktorého konštrukcia vychádza z prvkov konštrukcie historických lisov. Jeden taký je aj v miestnosti a pochádza z roku 1871. Po stranách tohto stolu je menší mobiliár, ktorý je čiastočne riešený z pôvodných prvkov – stolov a lavíc.

Pôdorys fľašového podhľadu s motívom strapca Pôdorys degustačnej miestnosti s mobiliárom
 Pôdorys fľašového podhľadu s motívom strapca  Pôdorys degustačnej miestnosti s mobiliárom

Na stenách miestnosti je nástenná maľba od pezinského výtvarníka Jána Vajsábela. Znázorňuje panorámu Horných Orešian a je zložená z dvoch historických pohľadníc. Aj preto sa jej farebnosť odvíja v sépiových farbách. Na zadnej stene je kuchynská linka s chladiacou skriňou a v jej blízkosti sa nachádza sochársky prvok – kovová silueta elegantnej dámy s vínom v ruke, na šatách ktorej sú odtlačky viničových listov. Podľa návrhu Radovana Rusnáka ju zrealizoval zámočník Jozef Rajníc.

Výtvarná silueta vešiaku na kabáty

 Výtvarná silueta vešiaku na kabáty

Na vytvorenie pôsobivej atmosféry niekedy stačí málo, nikdy by však nemal chýbať nápad. V prípade tohto vinárstva z Horných Orešian bol predpoklad naplnený tak, ako aj platnosť nadčasového citátu Charlieho Chaplina.

DEGUSTAČNÁ MIESTNOSŤ – ­INTERIÉR

Miesto: vinárstvo Víno Dious, Horné Orešany
Investor: Víno Dious, s. r. o.
Autor: Atelier Rusnák, Ing.  Radovan Rusnák
Realizácia: jar 2017 – jeseň 2017
Autor maľby: Ján Wajcko Vajsábel
Zámočníci: Jozef Rajníc, firma UKAZ
Úžitková plocha: 51,5 m2
Kapacita: 30 miest

Priečny rez historickou klenbovou pivnicou a degustačnou miestnosťou

 Priečny rez historickou klenbovou pivnicou a degustačnou miestnosťou

 

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: MIRO POCHYBA
DOKUMENTÁCIA: ATELIER RUSNÁK

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2018.