cafe placzek s povabom 30. rokov
Galéria(13)

Nostalgiu 30-tych rokov nájdete v Café Placzek

Kaviarenský svet je od decembra bohatší o ďalšiu prevádzku. Dom z 30-tych rokov zrekonštruovaný ateliérom RAW a postavený známym brnenským architektom Arthurom Eislerom možno opísať mnohými spôsobmi. Jeho štýl zahŕňa viacero prívlastkov: prvorepublikový, s moderným dizajnom, viedenský či strohý funkcionalistický.

img 0839 big image
img 0863 big image
img 0862 big image
img 0855 big image
img 0853 big image
img 0852 big image
img 0849 big image
img 0848 big image

Pôvodne slúžil dom ako predajňa textilu a na poschodí sa nachádzal sklad látok. Bolo preň typické jednoduché tvaroslovie, ktoré sa podarilo zachovať aj po rekonštrukcii. Najväčšiu škodu na ňom napáchali práve nekvalitné opravy zo 70-tych rokov, ktoré boli v ďalšej fáze opráv, počas rekonštrukcie, odstránené. Z predchádzajúcej výbavy interiéru sa zachovalo len málo, napríklad vretenové centrálne schodisko. Okná a oceľový portál pribudli až v poslednom roku.

,,Niekto tu hľadá prvky prvorepublikové, niekto viedenský štýl. My sme chceli vytvoriť príjemnú kaviareň pre každého. Ide nám skôr o prvorepublikový prístup k hosťom,’’ zhrnula zámer kaviarne spolumajiteľka Jiřina Plačková. Jednoduchá a čistá organizácia dispozície neuberá na útulnosti a môže byť prekvapujúce, že tento priestor má kapacitu 60 ľudí.

Café Placzek, jeho striedma a elegantná fasáda, stojí priamo oproti barokovému minoritskému kostolu. Postranné vstupy do kaviarne a do bytového domu a veľké zasklené okno sú spojené do jedného celku portálom z atypických oceľových valcových profilov, ktorý je obložený lešteným zlatým travertínom.

Travertínom sa nešetrilo ani v interiéri. Celý vnútorný priestor sa nesie v čierno-bielo-béžových farbách. Vnútorný dizajn je premyslený do úplných detailov. Biela travertínová podlaha necháva vyniknúť lavice potiahnuté čiernou kožou, čierne stoličky Thonet s vypletaným operadlom i barový pult obložený čiernou sklenenou mozaikou.

Steny sú obložené dubovými dyhami morenými do medových odtieňov. Tieto dyhy kompenzujú chladný lesklý travertín a neutrálnu tmavú farbu nábytku. Všetky materiály sa tak pod spoločným nepriamym osvetlením LED bodovými zdrojmi navzájom dopĺňajú. Neprehliadnuteľným prvkom celého priestoru, ktorý primerane vyniká na nevýraznom pozadí, sú červené španielske svetlá. Ich veľké rozmery sú odľahčené tenkosťou farebných dýh, z ktorých sú vytvorené.

Pri prvom pohľade zvonka upúta pozorovateľa kruhová galéria s kovovým zábradlím spolu s červeným vertikálnym svietidlom. Pri vstupe do kaviarne sa naskytnú na výber hneď dve možnosti – buď posedenie na prízemí, alebo po schodoch nahor. Na prízemí sa okrem posedenia nachádza bar aj so zázemím. Voľba je teda už len na návštevníkovi. Či ostane dole a nestratí kontakt s rušnou ulicou v pešej zóne, alebo o poschodie vyššie bude vychutnávať výhľad na jednu z nemnohých romantických ulíc v Brne.

Autor rekonštrukcie: Ateliér DPK, RAW
Autor a staviteľ domu: Arthur Eisler
Adresa: Minoritská 4, Brno, ČR
Realizácia: 2013

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Lenka Ľuptáková