image 86061 25 v1
Galéria(18)

Atypický apartmán v Budapešti

Partneri sekcie:

Nezvyčajný príbytok sa nachádza v hlavnom meste našich južných susedov – v Budapešti – a pochádza z dielne dizajnového štúdia A + Z Design Studio. Na atypické interiérové riešenie ho predurčuje už samostatná dispozícia a objem priestoru – nájdeme tu zaujímavé klenuté stropy, úžasný výhľad na mesto a ďalšie prednosti podkrovného bývania.

1
2
3
4
5
6
7
8

Dizajn v sebe spája prvky návratu ku koloniálnemu industrializmu, farebnosť, niektoré solitéry typické pre secesne ladené priestory a tiež je tu cítiť prítomnosť dizajnu z obdobia prvej republiky.

Dizajnéri sa snažili výberom interiérových prvkov poukázať na nadčasovosť a prelínanie jednotlivých období dizajnu, umenia, kultúry a celkovo života v jednej z najväčších európskych metropol.

Neutrálnu farebnú paletu ostro dopĺňajú rôzne odtiene modrej až tyrkysovej, ktoré nájdeme najvýraznejšie využité v priestore jednej z kúpeľní. Niektoré miestnosti mierne pripomínajú ladenie severského štýlu – najmä spálne či obývacia izba.

Starostlivo vybrané doplnky vytvárajú neopakovateľnú starosvetskú atmosféru, ktorá doslova dýcha najmä z nábytku, osvetlenia, dverí, okien či podláh. Vysoké stropy sú, samozrejme, jedným z kľúčových prvkov dosiahnutia želaného efektu.

Byt, ktorý bol zrekonštruovaný v roku 2015, je plný svetla, pôsobí sofistikovane, no zároveň komfortne. Dramatické tvary stropov sú prítomné najmä v spálni, ktorej dodávajú skutočne originálny objem. Pôvodné drevené parkety boli ošetrené a namaľované svetlými tlmenými farbami. Na niektorých miestach ich zjemňujú zaujímavé koberce z kožušín.

Kombinácia chladných modrých odtieňov a hnedej kože je veľmi pôvabná a vnáša do priestoru dynamiku.  Zachovalé liatinové radiátory v kombinácii s priznanými vodovodnými rúrkami perfektne podčiarkujú dobovú atmosféru budovy z 19. storočia, v ktorej sa apartmán nachádza.

Väčšina stien je biela, vďaka čomu vynikajú dizajnové kusy nábytku a doplnkov v plnej kráse. Pre dostatočnú dynamickosť dizajnu sa tvorcovia rozhodli niektoré steny alebo aspoň časti stien natrieť rôznymi odtieňmi modrej – od tmavej až po žiarivú akvamarínovú.

Vhodná kombinácia rôznych prvkov, tvarov, štýlov, farebných schém či materiálov v takejto miere je veľmi náročná aj pre najlepších dizajnérov.  Zdá sa, že dizajnéri zo štúdia A + Z Design Studio si aj s takouto neľahkou úlohou poradili majstrovsky a vytvorili apartmán s osobitým čarom a atmosférou, ktorý len tak ľahko v ktoromkoľvek meste nenájdete.

Text: Anna Martausová
Foto: a-z.eu.com
Zdroj: freshome.com