image 84351 25 v2
Galéria(54)

Aj typizovaný dom môže byť originálny

Partneri sekcie:

Keď sa povie radová zástavba, predstavíme si typizované domy jeden vedľa druhého, prakticky úplne totožné. Architektom zo štúdia Fandament Architects sa podaril husársky kúsok. Z domu v radovej zástavbe v Prostějove spravili originál, ktorý vyniká nielen exteriérom, ale aj pôsobivým, a pritom funkčným interiérom.

001 IMG 8848
002 IMG 8856
005 IMG 8893
006 IMG 8911
007 IMG 8914
008 IMG 8916
009 IMG 8917
010 IMG 8921

Veľkorysý napriek rozmerom

Za výnimočným domom stojí dohoda medzi majiteľom a architektmi, ktorí navrhli nielen interiér, ale aj kompletný exteriér domu.

V čase tejto dohody bol dom ešte vo fáze hrubej stavby, a tak inovatívne prvky nebolo problém realizovať. Dôležitú úlohu zohrával i fakt, že architekti sa s majiteľmi domu poznali už z iných projektov, a tak vedeli, čo môžu očakávať a naopak, čo si môžu dovoliť. Architekti priznávajú, že práve vďaka náročnosti majiteľov domu bol tento projekt špecifický. Hlavnou požiadavkou bolo navrhnúť a realizovať moderný interiér, ktorý bude napriek malým rozmerom domu pôsobiť veľkoryso.

Betón aj ónyx

To, akým spôsobom architekti túto úlohu a celkové poňatie priestoru zvládnu, bolo už na nich samotných. V rámci úprav čiastočne zasiahli aj do pôvodnej dispozície domu. A to napríklad zámenou plánovanej pracovne za kuchyňu, čím dosiahli praktické prepojenie kuchynského kúta s obývacou izbou. Otvorený interiér je charakteristický priznaným betónovým stropom. Veľmi pôsobivým prvkom v kúpeľni je ónyxová stena, ktorá vďaka prírodnému kameňu získala zaujímavú hĺbku.

Jednoduchosť, striedmosť a troška kontrastu

Základným konceptom jednopodlažného domu so sedlovou strechou bola jednoduchosť a striedmosť, a to nielen pokiaľ ide o použité materiály, ale aj o riešenie priestoru, nábytok a farby. Inými slovami – nenájdeme tu zbytočnosti, ktoré by rušili čistý dojem z priestoru. Prírodné farby a materiály dopĺňajú svetlé odtiene a biela farba, ktoré opticky zväčšujú priestor a zároveň prinášajú čistotu a harmóniu. O kontrast v dennej časti domu sa stará zopár tmavších kúskov nábytku či doplnkov.

Nájdete tu aj dizajnové „vychytávky“

Pri realizáciách niektorých interiérov sa stretneme s tým, že domáci podcenia riešenie osvetlenia alebo ho takmer úplne obídu. V tomto prípade je opak pravdou. Keďže majiteľ domu sa profesionálne venuje osvetleniu, v tejto oblasti mal jasné predstavy už pred samotnou realizáciou. Najzaujímavejší dizajnový kúsok sa nachádza v obývačke  – je to svietidlo Mercury od značky Artemide. Svetlá navrhovala a dodávala firma Lumidée.

Vysoký štandard aj v záhrade

Šikovným rukám architektov neušla ani záhrada a záhradný domček s vlastnou kuchynkou a saunou, majitelia v ňom majú aj skladové priestory. Je skvelým miestom na relax vo vlastnej záhradke s výhľadom na bohatú výsadbu. Poskytuje dostatok súkromia a zároveň dobre chráni aj pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, a tak sa dá využívať prakticky počas celého roka.

Rodinný dom Prostějov v kocke

Interiér rodinného domu a exteriérové úpravy (dopracovanie novostavby)
Autor: Fandament Architects, s. r. o.
Adresa: Prostějov
Realizácia: 2011 – 2014
Pozemok: 540 m2
Obytná plocha domu: 95,7 m2
Konštrukcia: keramické tvárnice
Strop: betónový monolitický

Záhradný domček

Základy: betónové monolitické
Zvislé nosné konštrukcie: betónové tvárnice, hrúbka 200 mm
Priečky: keramické tvárnice
Vodorovné konštrukcie (zastrešenie prístreška): fošňová rámová konštrukcia podopretá oceľovými stĺpmi
Okná: drevené europrofily s izolačným dvojsklom
Dvere: z vonkajšej strany opláštené obkladovou palubovkou
Steny: opláštené obkladovými palubovkami na drevenej konštrukcii alebo so zachovaným vzhľadom betónových tvárnic bez ďalších úprav

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Fandament Architects