Nove číslo ASB

Veľké rozhovory o vývoji Bratislavy, SNG či celého kraja. Nové číslo ASB je už v predaji

Najnovšiemu vydaniu nášho časopisu dominujú rozhovory, ale dostatočný priestor majú aj veľké projekty ako SNG, nemocnica Bory či trnavský Cukrovar.

Pred rokom som sa na tomto mieste rozplývala nad nádherným novým dizajnom časopisu od štúdia Marvil. Pre nás v redakcii to bolo prvé číslo nového začiatku, no zároveň posledné, v ktorom sa neobjavila vojna. Vojna, ktorá zmenila Európu. Vojna, o ktorej sme si celý život mysleli, že v civilizovanom svete už prísť nemôže. Že sme už ďalej, že sme rozumní. Žiaľ, veľmi sme sa mýlili.

V čase, keď možno práve čítate tieto riadky, uplynie rok od napadnutia Ukrajiny Ruskom s jeho despotickým vodcom na čele. Rok, počas ktorého sme pochopili, že sloboda nie je samozrejmosť. Že nemusieť sa báť o svoj život či život blízkych je dar. A to len preto, že ako ľudstvo zjavne nie sme ďalej, nie sme dosť rozumní. Nazdávam sa, že hlavným liekom na to je vzdelávať sa, mať pochopenie pre iných a nezabúdať na sebareflexiu. Veríme, že aj my môžeme svojou troškou k tomu pomôcť.

Objednať nové číslo časopisu ASB

V prvom tohtoročnom čísle ASB sa už tradične venujeme územnému plánu, tentoraz Bratislavského kraja. O rozvoji regiónu sme hovorili so županom Jurajom Drobom. Veľký priestor venujeme aj novému hlavnému architektovi Bratislavy Jurajovi Šujanovi, ktorý sa objavuje aj na obálke, čím sa stáva prvým človekom na titulke ASB vôbec. Silné sú aj projekty a realizácie, ktoré predstavujeme: dve zaujímavé mimobratislavské konverzie – trnavského cukrovaru a budovy VÚRAL v Žiline.

Nevynechali sme ani rekonštrukciu SNG, onedlho otvorenú nemocnicu Bory či najnovšiu kodanskú realizáciu zo štúdia Foster + Partner. Pridali sme aj ikonickú a veselú architektúru z dielne noa*. Príjemné čítanie želám.