V Rimavskej Sobote postavia energetické centrum
Galéria(2)

V Rimavskej Sobote postavia energetické centrum

V priebehu desiatich mesiacov bude v Rimavskej Sobote postavené Inovatívne energetické centrum (IEC) za približne 5,2 mil. eur. Spolu už s existujúcou plynovou kotolňou pôjde o doplnenie dvoch obnoviteľných zdrojov energie, z biomasy a slnečnej energie. Informácie boli v utorok potvrdené zástupcami národnej holdingovej skupiny Stefe SK na tunajšom magistráte pri položení základného kameňa. Energetické centrum bude stáť na mieste bývalej uhoľnej kotolne na Mlynskej ulici, pri plynovej kotolni spoločnosti Energobyt, ktorá bude priamym odberateľom tepla. Energobyt je najväčší dodávateľ tepla v Rimavskej Sobote a zároveň je dcérskou spoločnosťou Stefe SK, investorom výstavby.

„Inovatívne energetické centrum v Rimavskej Sobote je prvé svojho druhu na Slovensku. Po zdrojoch na biomasu, ktoré sme s partnermi spustili pred dvoma rokmi v Revúcej a tento rok vo Veľkom Krtíši, je IEC Rimavská Sobota ďalším krokom našej skupiny smerujúcej k výrobe energie z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Stefe SK Peter Trummer. Predpokladaný ročný objem výroby Inovatívneho energetického centra je 11,8 GWh elektrickej energie a 13,3 Gwh (resp. 48 tis. GJ) tepla.

„Všetky tieto vyrobené energie mimo tepla budú mať pozitívny dopad na stabilizáciu ceny tepla pre domácnosti v Rimavskej Sobote,“ uviedol člen predstavenstva a koordinátor pre oblasť externých vzťahov Stefe SK Miroslav Obšivaný. Ako dodal, spoločnosť sa vie zaručiť, že ich časť pridanej hodnoty v cene tepla nepôjde v žiadnom prípade hore. „Ani tieto investície našu časť ceny fixné náklady nenavýši,“ konštatoval. Cena tepla pre domácnosti v Rimavskej Sobote je v súčasnosti približne 23 eur/GJ.

Zámer postaviť v Rimavskej Sobote tepláreň odobrili poslanci mestského zastupiteľstva v apríli 2008, kedy odsúhlasili Memorandum o spolupráci pri jej výstavbe so spoločnosťou Stefe SK a jej dcérskou spoločnosťou Energobyt. Investorom teplárne (vtedy iba na drevoštiepku) mala byť pôvodne spoločnosť Energy Changes Holding. Ako pre agentúru SITA uviedol jej bývalý konateľ Ivan Zvara, spoločnosť koncom minulého roku predali Stefe ECB.

Spoločnosť Energobyt začala pred dvomi mesiacmi s modernizáciou tepelného hospodárstva v meste, ktoré bude znamenať percentuálne ušetrenie spotreby tepla pre viac ako 80 % koncových spotrebiteľov. „Hlavne čo sa týka teplej úžitkovej vody,“ povedal konateľ spoločnosti Energobyt Július Illés. Podľa jeho slov investície vo výške viac ako 5 mil. eur zahŕňajú najmä komplexné riešenie vykurovacej sústavy centrálnej výhrevne – výmenu vonkajších rozvodov, montáž kompaktných odovzdávacích staníc či modernizáciu riadiacich systémov, ktoré bude mať každý bytový dom centrálne zásobovaný teplom.

Zdroj: SITA