Kníhkupectvo Jaga – odborné publikácie na dosah ruky

Kníhkupectvo Jaga - odborné publikácie na dosah ruky

Kníhkupectvo Jaga vzniklo v roku 1993 na základoch predajne skrípt Slovenskej technickej univerzity v priestoroch Stavebnej fakulty v Bratislave. Odvtedy sa vypracovalo na najväčšiu predajňu publikácií z oblasti architektúry, stavebníctva a bývania na Slovensku. Na ploche 100 štvorcových metrov ponúka viac ako tisíc knižných titulov pre odbornú, ale aj laickú verejnosť. Základom sortimentu sú knižné a periodické tituly vydavateľstva Jaga. Samozrejme, nechýbajú ani knihy z ďalších domácich, českých a zahraničných vydavateľstiev.

Počas takmer 15-ročnej existencie kníhkupectva Jaga si toto kráľovstvo odbornej literatúry v oblasti architektúry, stavebníctva a bývania obľúbilo mnoho klientov, či už z odbornej, alebo laickej verejnosti. Gro klientely tvoria predovšetkým projektanti, architekti, akademická obec a študenti, ale aj ľudia z realizačných firiem z oblasti stavebníctva. Kníhkupectvo ako jediné svojho druhu na Slovensku zastrešuje svojou ponukou výhradne oblasť stavebníctva, architektúry a bývania. Prostredníctvom vlastnej predajne má vydavateľstvo možnosť sledovať potreby zákazníkov-čitateľov a reagovať výberom tých najžiadanejších titulov v danej oblasti.

Aj vďaka priamemu kontaktu pozná dopyt čitateľov po odborných témach, ktoré ešte nie sú dostupné v žiadanej kvalite. S ohľadom na potreby svojich zákazníkov vydavateľstvo zostavuje edičný plán na nasledujúce obdobie, pričom ročne vydá sedem až deväť nových odborných i populárnych titulov. Okrem publikácií z vlastnej produkcie ponúka aj tituly iných vydavateľov, ktoré žiadajú zákazníci v priestoroch kníhkupectva. V predaji sú, samozrejme, všetky dostupné učebnice pre štúdium na stredných odborných a vysokých školách s technickým zameraním.

Nechýbajú ani časopisy z produkcie vydavateľstva Jaga, či už v segmente B2B, alebo B2C médií, ktorými oslovuje odbornú aj laickú verejnosť. Pre čitateľov ASB ponúka kníhkupectvo možnosť zakúpenia starších čísel časopisu, ktoré mohli čitateľovi ujsť. Nájdu tu aj odborné knihy, ktoré by museli inak prácne hľadať na niekoľkých miestach. Vďaka modernému interiéru predajne sa možno dobre orientovať v širokej ponuke titulov.

Knihy sú prehľadne usporiadané do tematických celkov a časopisy možno ľahko nájsť v už tradičných stojanoch vydavateľstva Jaga. Personál predajne je k dispozícii pri hľadaní konkrétnej literatúry v danej oblasti. Priamo v priestoroch kníhkupectva sme návštevníkom položili niekoľko otázok týkajúcich sa sortimentu a servisu predajne vydavateľstva Jaga. Na naše otázky odpovedal prof. Ing. Jozef Oláh, PhD., doc. Ing. Takács, PhD., a študent Stavebnej fakulty STU v Bratislave.


1. Pomáha Vám pri práci dostupnosť knižných titulov z oblasti stavebníctva a architektúry v kníhkupectve Jaga, ktoré je priamo na pôde SvF STU?

prof. Oláh: Pomáha nám, ale uvítal by som viac kníh a literatúry z iných vydavateľstiev. Podobnú predajňu majú na ČVUT v Prahe, ktorá by mohla slúžiť ako vzor. Vhodné by bolo doplniť predaj o skriptá z Českej republiky.

doc. Takács: Áno, samozrejme, som rád, že v blízkosti môjho pracoviska mám takúto predajňu. Často si podebatujem aj s dámami, ktoré v predajni pracujú a veľmi rady poradia.

Študent: Určite áno.

2. Ktorý knižný titul z vydavateľstva Jaga Vás naposledy najviac zaujal, prípadne ste si ho zakúpili?

prof. Oláh: Moja kniha, samozrejme, a kúpil som z nej už viac výtlačkov.

doc. Takács: Nízkoteplotné vykurovanie a obnoviteľné energie a Vykurovanie rodinných a bytových domov od prof. Petráša a kol. Za posledné dva roky som si kúpil už aspoň 15 kníh.

Študent: Kreslenie stavebných konštrukcií a Stavebné konštrukcie 1 a 2.

3. Ponúka Vám kníhkupectvo okrem titulov odborného charakteru aj dostatočný servis a informácie?

prof. Oláh: Myslím, že požadované informácie sú poskytované dostatočne.

doc. Takács: Áno – ak mám dostatok voľného času, veľmi rád si prezriem nové tituly a často ich kupujem, ak sú z oblasti, ktorou sa zaoberám.

Študent: Myslím, že áno.

4. Akú službu ste na pôde kníhkupectva zatiaľ nenašli, ale uvítali by ste ju?

prof. Oláh: Zoznam vydanej stavebnej literatúry a možnosť jej objednania alebo poskytnutia adresy, kde ju možno kúpiť.

doc. Takács: Nerozmýšľal som nad tým.

Študent: Možnosť platiť platobnou kartou. (pozn. redakcie: Platba platobnou kartou sa už pripravuje.)

5. Nachádzate v ponuke kníhkupectva knižné tituly z oblasti, ktorá Vás zaujíma? Ak nie, môžete danú oblasť špecifikovať?

prof. Oláh: Privítal by som ešte väčšiu ponuku literatúry.

doc. Takács: Vďaka ústretovému personálu vždy nájdem, čo hľadám.

Študent: Mňa zaujíma architektúra a tu je, myslím, dostatočný výber. Je tu aj veľa českých odborných kníh, ktoré nie sú nikde inde k dispozícii. Čo mi chýba, sú publikácie s témou bezbariérových prístupov.

Zákazníci kníhkupectva Jaga majú možnosť bezplatne parkovať priamo pred budovou fakulty. Pre zákazníkov, ktorí dávajú prednosť objednávke prostredníctvom internetu, je určená stránka www.svetknih.sk. Na stránke nájdu všetky potrebné informácie o konkrétnej publikácii s možnosťou objednávky elektronickou poštou. Ďalšou možnosťou je objednávanie pomocou SMS. Elektronické objednávky kníhkupectvo zaregistruje a zásielku odošle do 14 dní. Vydavateľstvo vychádza v ústrety stredným odborným školám a knižniciam študentom rôznymi zľavami, ktoré ponúka v priebehu celého roka. K dispozícii je aj knižný katalóg publikácií vydavateľstva Jaga s aktuálnou ponukou a pripravovanými titulmi.

(lh)
Foto: Soňa Sadloňová

Komentáre