Trh developerov čaká koncentrácia

Český a slovenský trh rezidenčnej výstavby prešiel v uplynulých rokoch výrazným rastom a dnes už dospieva. Hráči na trhu sa aj v dôsledku finančnej krízy správajú opatrne a zvažujú svoje investície. Dospievanie trhu bude sprevádzané väčším tlakom developerov na vnútornú efektívnosť a kreativitu pri tvorbe a predaji nových projektov.


Prísnejšie pravidlá financovania developerov zo strany bánk sa dotknú predovšetkým menších firiem s krátkou históriou a malým počtom realizovaných projektov. „Predpokladáme, že pozemky menších developerov budú kupovať tí väčší, čo bude mať vplyv na celkovú situáciu na trhu. Dôjde k jeho koncentrácii, pričom na ňom ostanú len najväčší hráči, ktorí budú schopní garantovať kvalitu a spoľahlivosť,“ uviedla riaditeľka FINEP SK Olga Petkova.

 „V dôsledku sprísnenia podmienok pre poskytnutie hypoték sa môže stať, že ponúkané nehnuteľnosti budú na trhu ostávať dlhšie, čo však nemusí mať vplyv na ich konečnú cenu, iba bude trvať dlhšie, kým sa predajú,“ konštatoval generálny riaditeľ FINEP HOLDING, SE Tomáš Pardubický. Hlavným dôvodom dopytu bude i naďalej zastaralý bytový fond. Pri starších panelových bytoch očakáva FINEP pokles ceny. Tempo rastu cien nových bytov v strednom a vyššom segmente by malo pomaly slabnúť.

FINEP zatiaľ v dôsledku globálnej finančnej krízy neplánuje odsunúť či inak pozmeniť plány na výstavbu svojich projektov, práve naopak. Na českom trhu chce výrazne rozšíriť svoje portfólio. Okrem nových atraktívnych lokalít sa chce výraznejšie zapojiť do segmentu kancelárskej výstavby a city developmentu.

Zdroj: FINEP