image 100865 25 v1
Galéria(7)

Spoznajte víťazov Wienerberger Brick Award 2018

Verejnosť spoznala laureátov prestížnej súťaže architektov, Wienerberger Brick Award 2018, v ktorej architekti z prakticky všetkých kontinentov predstavili svoje moderné a inovatívne koncepty z keramických materiálov. Skúsená porota vyberala z takmer 600 predložených projektov zo 44 krajín. Víťazi ocenenia Wienerberger Brick Award 2018 zaujali odvážnymi a kreatívnymi architektonickými konceptmi pre udržateľné a perspektívne obytné priestory.

Category Winner Building outside the Box Vartan Bioenergy CHP plant Sweden
Category Winner Feeling at Home Atlas House The Netherlands
Category Winner Working Together Terra Cotta Studio Vietnam
Grand Prize Winner Category Winner Living Together Westkaai towers 5 6 Belgium
Grand Prize Winner Category Winner Sharing Public Spaces Kunstmuseum Basel Switzerland
Special Prize Winner San Bernardo Chapel Argentina Category Sharing public spaces
Special Prize Winner The Old Church of Vilanova de la Barca Spain Category Building outside the box

Wienerberger Brick Award poskytuje architektom z celého sveta príležitosť prezentovať modernú a inovatívnu architektúru s tradičnými, keramickými materiálmi. V roku 2018 prezentuje spoločnosť Wienerberger toto medzinárodné ocenenie už po ôsmykrát. Z  takmer 600 projektov zo 44 krajín bolo v tomto roku veľmi silné európske zastúpenie. „Projekty predložené v roku 2018, zapôsobili na porotu inovatívnym duchom a kvalitou. Predstavujú odvážne a tvorivé architektonické koncepty pre trvalo udržateľné a perspektívne vyzerajúce priestory. V architektúre je najdôležitejšie sledovať jednotlivca a práve jednotlivec a jeho potreby musí byť pri vytváraní nového obytného priestoru stredom vesmíru,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Wienerberger AG Heimo Scheuch. „Sme hrdí na to, že toľko inovatívnych projektov v mestách spĺňa aktuálne spoločenské výzvy použitím prírodných keramických stavebných materiálov, aby tak vytvorili cenovo dostupné a kvalitné životné prostredie,“ dodáva Heimo Scheuch.

Až sedem projektov s ocenením Wienerberger Brick Award.

Z prihlásených projektov vybrali nezávislí odborníci 50 finálových nominácií, ktoré súťažili v kategóriách Pocit domova, Spoločné bývanie, Spolupráca, Zdieľanie verejných priestorov a Inovatívne prístupy v stavebníctve. Posledná kategória je pritom zameraná na nové stavebné technológie a inovatívne koncepty, či spôsoby využitia tehál v projekte. Finalistov hodnotila porota zložená piatich medzinárodne uznávaných architektov – Anne Kaestle, Jonathan Sergison, Marc Mimram, Stephan Ferenczy a Vladimir Arsene.

V roku 2018 získali Grand Prix až dva projekty. Jedna z nich putovala projektu Westkaai Towers 5 & 6 z dielne Tony Fretton Architects. Belgické veže sú súčasťou väčšieho rezidenčného projektu novej zmiešanej štvrte. Vďaka práci s tehlou sa kombinuje celkový monumentálny výraz s individuálnou fasádou. Projekt Westkaai Towers 5 & 6 je tiež víťazom kategórie „Život spolu“.

Druhým laureátom Grand Prix je budova Kunstmuseum Basel Extension z dielne Christ & Gantenbein. Fasáda budovy múzea vo Švajčiarsku je z vypálených tehál, ktorých pôvodné červené a žlté tóny sa vplyvom dusíka zmenili na šedé odtiene. Osamelá, šedá murovaná stavba je prepojená s hlavnou budovou podzemnou halou. LED svetlá integrované v reliéfnych drážkach z tvarovaných tehál na fasáde informujú okoloidúcich o aktuálnych výstavách. Kunstmuseum Basel Extension zvíťazila aj v kategórii „Spoločné bývanie.“

V kategórii „Pocit domova“ vyhral holandský projekt Atlas House z dielne Monadnock. Priestranný, trojpodlažný, obytný priestor na malom pozemku je ukážkou kvalitného súkromného bývania. Tehly v interiéri a exteriéri zvýrazňujú detaily a dokonale sa hodia do domu.

Víťazom kategórie „Spolupráca“ je štúdio Terra Cotta z dielne Tropical Space. Tehlová kocka na úpätí rieky je dnes domovom známeho vietnamského keramikára a spája výrobné priestory s domácnosťou. Bambusové police vo vnútri budovy chránia keramické výrobky pri občasných záplavách. Nezvyčajná perforácia fasády zasa priťahuje pozornosť okoloidúcich a umožňuje vetru prefukovať a prirodzene chladiť pracovný priestor.

V kategórii „Inovatívne prístupy v stavebníctve“ zvíťazil projekt Värtan Bioenergy CHP Plant od U.D. Urban De-sign & Gottlieb Paludan Architects v Štokholme. Projekt zahŕňa najväčšiu mestskú bioplynovú kogeneračnú stanicu na svete a významne prispieva k zníženiu emisií CO2 v švédskom veľkomeste. Nadzemná časť závodu je obalená zakrivenou fasádou z vertikálnych keramických prvkov, ktorá spája rôzne časti zariadenia a zároveň znižuje jeho akustické a vizuálne vplyvy.

Porota udelila aj dve špeciálne ceny. Prvú získala kaplnka San Bernardo od Nicolás Campodonico Estudio v argentínskej pampe, ktorá je malým majstrovským dielom, postaveným výhradne z tehly. Dielo súťažiace v kategórii „Zdieľanie verejných priestorov“ je venované patrónovi malého spoločenstva, v blízkosti miesta, kde bola postavená. V samotnej lokalite nie je tečúca voda ani elektrina, tie nahrádza iba prirodzené svetlo.

Druhú špeciálnu cenu získala revitalizácia starého kostola Vilanova de la Barca by AleaOlea architecture & landscape z kategórie „Inovatívne prístupy v stavebníctve.“ Pôvodná stavba z 13. storočia bola počas španielskej občianskej vojny zničená. Strecha a časti fasády starého kostola Vilanova de la Barca museli byť novo postavené a chýbajúce steny sú dorobené veľmi citlivým použitím tehál. Renovácia je ukážkou nezvyčajného prístupu k riešeniu historických stavieb. Projekt ukazuje všestrannosť a prispôsobivosť tehál vytvorením jedinečného dialógu medzi súčasnosťou a históriou.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.