Španielsky Sacyr Vallehermoso chce prevziať francúzsku stavebnú skupinu Eiffage

Španielska stavebná spoločnosť Sacyr Vallehermoso sa chce nepriateľským prevzatím francúzskej skupiny Eiffage stať 4. najväčším stavebným koncernom v Európe. Nová skupina by s 3 400 kilometrami bola aj jedným z […]

Španielska stavebná spoločnosť Sacyr Vallehermoso sa chce nepriateľským prevzatím francúzskej skupiny Eiffage stať 4. najväčším stavebným koncernom v Európe. Nová skupina by s 3 400 kilometrami bola aj jedným z najväčších prevádzkovateľov diaľnic v Európe a Latinskej Amerike, povedal dnes šéf Sacyr Vallehermoso Luis Del Rivero.

Španieli v stredu na valnom zhromaždení Eiffage neuspeli s pokusom presadiť 5 vlastných ľudí do správnej rady firmy. Šéf Eiffage Jean-François Roverato zmrazil španielskym akcionárom hlasovacie práva, čo oslavoval ako „záchranu“ Eiffage. „V správnej rade spoločnosti nechceme žiadnych priamych konkurentov, lebo by to bola smrť našej stratégie,“ povedal Roverato. Rivero oznámil podanie sťažnosti voči „tomuto puču“ a predložil ponuku na prevzatie Eiffage.

Podiel firmy Sacyr v 3. najväčšom francúzskom stavebnom koncerne predstavuje 33,32 %. Eiffage ukončila uplynulý rok s obratom 10,75 miliardy EUR, v prepočte 359,7 miliardy SKK, a s čistým ziskom 377 miliónov EUR. Španieli vo svojej ponuke ohodnotili Eiffage na 9,75 miliardy EUR, čo je v porovnaní s aktuálnou trhovou hodnotou asi o 600 miliónov menej.

Zdroj: TASR