Zelená domácnostiam končí

Zelená domácnostiam pozastavila vydávanie poukážok, ďalšia podobná výzva príde už tento rok

Partneri sekcie:

Slovenská inovačná a energetická agentúra pozastavila aktivovanie žiadostí a vydávanie poukážok v projekte Zelená domácnostiam. Poukážku na tepelné čerpadlo, solárne kolektory alebo kotol na biomasu si tak už neaktivujete. Projekt bol pozastavený z dôvodu vyčerpania finančných prostriedkov.

Tretie pokračovanie projektu Zelená domácnostiam malo podporiť nákup a inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie. Vzhľadom na vysoký záujem o vydanie poukážok Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) navýšila v máji 2023 indikatívnu výšku finančných prostriedkov v tomto programe. K pôvodným 15 miliónom pridala ďalších 30 miliónov eur, pričom ho reštartovala s vynovenými podmienkami.

Zvýšená podpora inštalácie malých zariadení na využitie obnoviteľných zdrojov energie bola reakciou na obrovský záujem o túto formu pomoci. Podávanie žiadostí v Zelenej domácnostiam III sa totiž v prvý deň uzatvorilo v priebehu 11 minút, počas ktorých záujem presiahol vyčlenenú sumu.

S navýšením sumy prišli aj novinky. Poukážky na tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely mali platnosť 90 dní. O tom, kedy budú aktívne a vydané po novom rozhodovali domácnosti po dohode so zhotoviteľmi. Systém na registráciu zostal trvalo otvorený a bol vlastne predregistráciou žiadostí pre tých, ktorí chceli zariadenie inštalovať do konca októbra 2023.

SIEA začala nové poukážky vydávať 28. júna 2022. Od tohto dátumu až do konca februára 2023 vydala podľa informácií zverejnených na svojom webe:

  • 1 055 poukážok na kotly na biomasu v hodnote 1 574 840 eur
  • 2 068 poukážok na slnečné kolektory v hodnote 3 331 920 eur
  • 5 337 poukážok na tepelné čerpadlá v hodnote 15 321 251 eur
  • 10 443 poukážok na fotovoltické panely v hodnote 15 537 563 eur

Vydávanie poukážok v projekte Zelená domácnostiam je odteraz pozastavené

Vzhľadom na to, že záujem o poukážky prevýšil celkovú vyčlenenú sumu, SIEA pozastavila k 28. februáru 2023 ich vydávanie. Podávanie žiadostí je však naďalej možné. „Aktuálne domácnosti disponujú vydanými poukážkami na inštaláciu zariadení v hodnote 10 miliónov eur. Registrácia nových žiadostí je naďalej otvorená, slúži však len na evidovanie záujmu domácností o podporu v ďalšom období,“ informovala SIEA.

Agentúra aktuálne preveruje, či je možné doplniť finančné zdroje do prebiehajúceho projektu. „O ďalšom postupe budeme informovať v krátkom čase. V každom prípade pripravujeme pokračovanie projektu, ktoré bude financované z nového Programu Slovensko. Nové podmienky podpory budú zverejnené po schválení projektu,“ doplnila.

Kedy môžeme očakávať novú výzvu?

Zelenú domácnostiam od roku 2015 financoval Operačný projekt Kvalita životného prostredia, ktorému končí programové obdobie. Celkový rozpočet na poukážky sa vyšplhal na 121,58 miliónov eur. Nový program nadväzujúci na Zelenú domácnostiam bude financovaný z Programu Slovensko 2021 – 2027. Ten je jediným, cez ktorý sa v nasledujúcich rokoch budú čerpať eurofondy.

Zo zverejneného harmonogramu plánovaných výziev na rok 2023 vyplýva, že výzva zameraná na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach má byť vyhlásená v druhom kvartáli tohto roka. Bude naväzovať na Zelenú domácnostiam a je na ňu vyčlenených 142,6 miliónov eur.

Dobrou správou je, že podpora by sa mala týkať územia celého Slovenska, teda aj domácností z Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré boli doteraz z programu Zelená domácnostiam vynechané.

Ak vás táto téma zaujala a chcete zostať informovaní, pre sledovanie noviniek sa nezabudnite prihlásiť na odber nášho newslettra.