Slovenskí stavbári budujú v Groznom športový komplex

Zhruba 700 miliónov rubľov preinvestuje stavebná firma NFS Colsunting, a. s. tento rok na modernom športovom komplexe v Groznom, hlavnom meste Čečenskej republiky.

„Predbežné investície na celý komplex sú 7,3 miliardy rubľov, je rozpracovaný na štyri roky a počas výstavby môžu investície vzrásť. V Ruskej federácii je pre každý región určený inflačný koeficient nárastu cien tovarov. Kapitálový vstup skupiny MBM v Námestove do našej firmy nám pomôže zvládnuť náročné úlohy na ruskom stavebnom trhu,“ povedal riaditeľ stavebnej výroby NFS Colsunting Karol Gandel.

Slovenskí stavbári sú prví z Európy, ktorí prišli do Grozného po skončení občianskej vojny. Stavebná firma NFS Colsunting sa dostala do hlavného mesta Čečenska po vyhraní medzinárodnej súťaže koncom vlaňajšieho roka. „Požiadavky na stavbu sú tvrdé. Budeme musieť dodržať termíny, technika i technológia na stavbe musí byť moderná a dôležité boli aj referencie,“ dodáva predseda predstavenstva Juraj Frko.

Firma si doviezla do Grozného moderné stavebné stroje zo svojich stavieb na Slovensku. Bolo to komplikované vzhľadom na prísne kontroly na čečenských hraniciach. Iba vláda totiž dováža do krajiny stroje, technológie a rôzny tovar. Je to dôsledok občianskej vojny. Slováci pri výstavbe musia zohľadniť riziká zemetrasenia, pretože Groznyj je v takej oblasti. „Materiál kupujeme od domácich firiem. Na stavbu nám ho vozia miestne dopravné firmy. Sú tu veľké vzdialenosti, čo je náročné na logistiku,“ hovorí Frko. Slovákom pomáhajú aj civilné orgány v Groznom a ministerstvo výstavby.

Zdroj: TASR