Prvé dielo z Domu odborov už má svoje nové miesto

Starý Istropolis
Zdroj: SITA

Developer Immocap všetky diela odborne deponoval a uskladnil, pričom ich chce prioritne opäť použiť v novom projekte. Vybrané artefakty však môže poskytnúť aj renomovaným domácim inštitúciám.

Prvým darovaným je informačný panel od známeho slovenského výtvarníka a akademického sochára Olega Fintoru, ktoré rozšírilo zbierku exponátov Slovenského múzea dizajnu. Dielo sa nachádzalo vo vonkajších priestoroch pri Dome detí, ktorý bol súčasťou komplexu Domu odborov.

Ide o výtvarno-úžitkové dielo z nerezového plechu pozostávajúce z viacerých častí – jedna strana kvádrového pútača na kovovej tyči predstavuje presklenú nástenku na plagáty, plastická kompozícia na protiľahlej strane svojou formou odkazuje na detskú vrtuľku – tzv. veterník.

Immocap dielo pod dohľadom autora demontoval a poskytol ho do zbierky Slovenskému múzeu dizajnu. Po renovácii bude slúžiť pri výstavách a reprezentácii slovenského dizajnu doma aj v zahraničí.

Pri predstavení projektu Nový Istropolis developer sľúbil, že na Trnavskom mýte povýši kultúrno-spoločenskú funkciu na novú úroveň, pričom nenarážal len na kultúrne podujatia.

Sme hrdí, že za nás teraz môžu hovoriť konkrétne činy. Okrem mramorového obkladu, ktorý sme poskytli viacerým verejným inštitúciám, sa už aj prvé diela dostávajú bližšie k ľuďom,“ povedal Martin Šramko, výkonný riaditeľ spoločnosti Immocap.

Informacny system slovenského výtvarníka a akademického sochára Olega Fintoru
Informacny system slovenského výtvarníka a akademického sochára Olega Fintoru | Zdroj: SKPR

„Teší nás, že sme nadviazali intenzívnu spoluprácu so spoločnosťou Immocap a získali sme toto prvé dielo z bývalého Istropolisu. V súvislosti s informačnou vitrínou Olega Fintoru by sme radi užšie spolupracovali aj so samotným autorom, aby sme s jeho pomocou dielo zreštaurovali a mohli s ním pracovať ďalej,” priblížila Silvia Kružliaková, vedúca Slovenského múzea dizajnu.

Immocap, red