pohlad do starych uliciek bratislavy a banskej stiavnice
Galéria(8)

Pohľad do starých uličiek Bratislavy a Banskej Štiavnice

Ak pri ľuďoch platí, že prvý dojem je dôležitý, tak pri budovách to platí dvojnásobne. Často okolo nich prejdeme bez zastavenia, bez povšimnutia. Vnímame len celok, napríklad celú ulicu, štvrť či mesto. Poďte sa pozrieť do starých uličiek Bratislavy a Banskej Štiavnice.

02 stiavnica big image
08 blava big image
06 blava big image
05 blava big image
04 blava big image
03 blava big image
aby genius loci netahal za kratsi koniec 5428 big image
Niektoré historické domy dostali nový kabát vďaka múdrym investorom, ktorí si uvedomujú jedinečnosť takýchto stavieb a ich skutočnú hodnotu. Aj v chránených územiach sa dokázali úspešne popasovať s náročnými požiadavkami pamiatkových úradov. Výsledkom sú čoraz kvalitnejšie rekonštrukcie, na ktorých je vidieť citlivý a kvalifikovaný prístup.

Iné objekty na svoje vzkriesenie len čakajú. Môžu za to obvykle nevyrovnané majetkové vzťahy alebo nesolventní vlastníci. Smutné je, že domy chátrajú, nahlodáva ich zub času a vandali. Ich záchrana bude čím ďalej tým nákladnejšia. Treba len dúfať, že napokon dôjde k náprave a nestane sa, že neopraviteľný dom dá niekto radšej zbúrať a postaví od základov niečo nové a lacnejšie.


Fasáda „tulipánového“ domu už nejaký čas zdobí Štúrovu ulicu v Bratislave. Citlivá rekonštrukcia je nasledovaniahodným príkladom, ktorý by mohol inšpirovať aj majiteľov historickej budovy na druhej strane Tallerovej ulice.


Kultúrne inštitúcie neustále zápasia s nedostatkom prostriedkov. Budovy, v ktorých sídlia, len potvrdzujú toto pravidlo.


Ulica Na vŕšku mala šťastie na investície a opravené fasády jej domov sú príjemným osviežením.


Najstaršie uličky v Bratislave by snáď raz mohli patriť k najmalebnejším tichým zákutiam historického centra.

Mária Nováková
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.

–>–>