Môj dom, môj hrad

Edícia v štýle urob si sám pre všetky princezné, rytierov, kráľovné a kráľov, ktorí sa nešťastnou náhodou narodili v nesprávnej dobe. Je pravda, že trochu fantázie si do života treba doniesť, aj sny si treba plniť, no nemusí to byť vždy také doslovné. Boli by sme radi, keby tieto zámky ostali len vzdušné.

Chateau Evian

Kosova Hora, ČR
Však neuhádnete, čo v budove sídli? Nie sú to ani kúpele, ani liečebný dom. Je to sídlo firmy s inštalatérskym a kúrenárskym materiálom. Američania hovoria, že sa treba obliekať do práce, ktorú chcete, nie do práce, ktorú máte. Tu majiteľ toto príslovie zobral poriadne „z gruntu“. Ale povedzme si pravdu, keď si ísť vybrať trón, tak kam inam ako do zámku?

Chateau Evian

Chateau Synátor

Repište, SR
Slovenský podnikateľ, ktorý si v žiadnom médiu neželal byť menovaný, postavil tento skvost na slávu a chválu svojho drahého potomka. A pomenoval ho po ňom – Marcus. Majiteľ sa priznal, že „miluje historickú architektúru“ a je to jeho „stavebná úchylka“. Vraj si hrad navrhol sám a nielenže v ňom nie je zavedená elektrina, ale údajne sa žiadna nepoužívala ani na stavbe. Prosím, poviete niekto pánovi, že feudalizmus sa už skončil?

Chateau Synátor

Chateau de la Torre

Poprad
Presnejšiu históriu hotela sa nám vypátrať nepodarilo – veľmi radi by sme verili tomu, že ide len o jeden z príkladov menej podarenej rekonštrukcie. Aspoň že má princezná zavretá vo veži príjemné panoramatické okno, ktoré ani trochu nevyzerá ako strážna veža v base.

Chateau de la Torre

Chateau Déja Vu

Chvatěruby, ČR
Snažia sa snáď o prihlásenie k tradícii? Ide tu o (falošný) preukaz starobylosti rodu, ako sa to robievalo kedysi? Alebo je to obyčajný štýlový úkrok od vyžitého podnikateľského baroka k podnikateľskému manierizmu?

Chateau Déja Vu

Chateau l´Eurookno

Neratovice, ČR
Hradík ako zo škatuľky, vhodný do malomestskej zástavby. Veľmi svetlý a energeticky úsporný vďaka kvalitným a vzhľadným plastovým oknám. Samozrejmosťou je napojenie na elektrickú sieť aj satelitný prijímač na veži.

Chateau l´Eurookno

Chateau Etages au Garages

Znojmo, ČR
Viac pásikov = viac Adidas, viac cimburia = viac hrad! Kone pokojne zaparkujte v garáži, prehliadka hradieb nám zaberie celý deň. Mimochodom, aj vám to pripomína „skákačku“ z Nintenda?

Chateau Etages au Garages

Chateau, až keď budem veľký

Kamenica nad Hronom, SR
Novozámockej pevnosti asi ušlo jedno mladé! Zatiaľ sa mu vežičky iba prerezávajú, ale bude to pekný kúsok. Nedajte sa pomýliť sfarbením, po dosiahnutí piatich rokov sa ukáže naplno. Vtedy im zvykne vyrásť aj cimburie, no vodná priekopa je pri tomto južnom poddruhu zriedkavá. Prosím, nefotiť, vyplašíte ho!

Chateau až keď budem veľký

Chateau Macarons

Liptovský Trnovec, SR
Zaujímavý hybrid zo severu krajiny. Čo vznikne, keď skrížite hrad s dedinskou krčmou? Cukráreň, samozrejme. Nič to, že ste to nečakali, to je súčasť prekvapenia. Táto určite odolá nájazdom všetkých „tortychtivých“ neviest aj malým deťom bažiacim po zákusku. Tomu sa hovorí perníkové kráľovstvo.

Chateau Macarons

Chateau Moulin Rouge

Tokio, Japonsko
V hoteli Meguro Emperor v Tokiu určite nebudete nocovať sami. Nestraší v ňom úbohý duch Walta Disneyho, aj keď to bol náš prvý tip. V skutočnosti je to jeden z najvyhľadávanejších hodinových hotelov v meste. Ak ste v Tokiu a srdiečko vám zatúži po európskom domove, viete, kam máte ísť.

Chateau Moulin Rouge 2

TEXT: KAROLÍNA BARÉNYI
FOTO: FACEBOOK.COM/ARCHWARS

Článok bol uverejnený v časopise ASB 5/2019.