image 68152 25 v1
Galéria(5)

Moderné drevostavby v prestížnych súťažiach

Moderná architektúra v podobe drevostavieb si získava čoraz viac prívržencov aj na Slovensku. Dokumentuje to aj skutočnosť, že v tomto roku sa viaceré moderné drevostavby uchádzajú o ocenenia v prestížnych súťažiach realizovaných stavieb a architektúry.

RD Wolfsthal 11
MG 3514 resize resize
herz 02
herz 01

V jubilejnom 20. ročníku renomovanej celoštátnej súťaži Stavba roka súťaží v roku 2014 o prestížne ocenenie stavba, ktorú už na jar ocenili titulom Drevostavba roka 2014 v súťaži, organizovanej ZSD SR. Ide o budovu Logistické, administratívne a školiace centrum HERZ Slovensko v Bernolákove (architekti Aleš Hradecký, Daniel Bartoš), ktorá je príkladom skutočne ojedinelej firemnej kultúry v komplexných atribútoch – od architektonického stvárnenia, cez konštrukčné a technologické riešenie po kultivované interiéry pracovísk. Verejnosť môže ovplyvniť udelenie Ceny verejnosti v hlasovaní na www.stavbaroka.zoznam.sk do 28. 10. 2014.

V súťaži CE.ZA.AR 2014, organizovanej Slovenskou komorou architektov (SKA), sa o ocenenie uchádzala okrem spomínaného objektu spoločnosti Herz (na cenu CE.ZA.AR 2014 je samostatne nominovaná stavba v kategórii Občianske a priemyselné stavby a samostatne interiéry v kategórii INTERIÉR), aj ďalšia drevostavba – rodinný dom v rakúskom Wolfstahle od architekta Daniela Šubína. Výsledky súťaže CE.ZA.AR 2014 budú známe už 8. 10. 2014, kedy sa v Bratislave uskutoční slávnostné vyhlásenie a udelenie cien.

A napokon, drevostavbou, ktorá sa ocitla medzi nomináciami na Cenu ARCH 2014, ktorú udeľuje odborný časopis ARCH, je energeticky pasívny rodinný dom v Stupave na Kremenici od architekta Pavla Pokorného z ateliéru Pokorny architekti. Výsledky súťaže o cenu ARCH budú známe 6. 11. 2014.

Všetky uvedené stavby boli na jar 2014 predstavené na výstavách prestížnej nesúťažnej medzinárodnej prehliadky zameranej na modernú architektúru z dreva – Salón drevostavieb 2014 v Bratislave a v Košiciach. Slovenským spoluorganizátorom podujatia je Centrom architektúry ARCHA matériO Bratislava, ktoré ešte do uzávierky 10. 10. 2014 prijíma prihlášky drevostavieb, realizovaných v poslednom roku, do nového ročníka – Salón drevostavieb 2015. „Cieľom projektu Salón drevostavieb je zviditeľňovať architektonicky a komplexne kvalitné moderné drevostavby.

Teší nás, že sme našou aktivitou upriamili pozornosť na výnimočné realizácie a verím, že aj v práve pripravovanom ročníku Salónu drevostavieb 2015 budeme môcť predstaviť rovnako pozoruhodné a príkladné drevostavby,“ uviedla architektka Ľubica Fábri, riaditeľka Centra architektúry ARCHA matériO Bratislava.

Ďalšie informácie a foto na vyžiadanie na redakcia@archacentre.org.

Zdroj: ARCHA matériO