image 66799 25 v1
Galéria(3)

Leier vyrába od augusta v Petrovanoch brúsenú tehlu

Leier Baustoffe SK s.r.o., dcérska spoločnosť rakúskeho koncernu Leier, spustila začiatkom augusta v Petrovanoch pri Prešove výrobu novej brúsenej keramickej tehly. Investor týmto krokom zároveň potvrdil svoj záujem o zotrvanie svojho pôsobenia v regióne a zachovanie pracovných miest. Tehelňa v súčasnosti zamestnáva takmer 70 ľudí, prevažne z blízkeho okolia.

V tehelni Leier
tehelna v Petrovanoch

Rozšírenie výroby v petrovanskom závode ohlásila spoločnosť Leier ešte v polovici júla. Výroba vtedy prebehala v skúšobnom režime a od 4. augusta je nová brúsiaca linka uvedená už do plnej prevádzky. Zámer posilniť výrobu v tehelni v Petrovanoch odôvodňuje Ing. Anton Viazanko, konateľ spoločnosti: „Dopyt po brúsenej tehle neustále stúpa a naša spoločnosť každý rok eviduje zvyšujúci sa podiel predaja tohto typu tehly. Zákazníci na tomto produkte oceňujú predovšetkým možnosť rýchlej stavby bez tepelných mostov, čo sú vlastnosti, ktoré budú v stavebníctve čím ďalej viac cenené aj v budúcnosti. Výroba brúsenej keramickej tehly má preto pre nás strategický význam. Dôležitý je však aj regionálny rozmer investície. Vďaka novej výrobe vieme v tehelni do budúcna zabezpečiť udržanie pracovných miest a na trh prinesieme cenovo výhodnejšiu tehlu pre daný región.“

S výrobou keramickej tehly bola pre Leier spojená značná finančná investícia. Podľa slov Antona Viazanka si brúsiaca linka z Nemecka vyžiadala financovanie vo výške takmer 2.000.000 eur, pričom očakávaná návratnosť je už 4,5 roka. „Naše očakávania spojené s novou produkciou sú preto jasne definované. Ide nám predovšetkým o posilnenie pozície na slovenskom trhu v predaji keramických murovacích materiálov a navýšenie trhového podielu,“ uviedol Anton Viazanko.

Načasovanie spustenia prevádzky novej linky práve na leto firma odôvodňuje opäť najmä zvyšujúcim sa dopytom a čiastočne aj určitým sezónnym charakterom produktu. „Sme uprostred stavebnej sezóny, teraz je čas, kedy je o stavebný materiál najväčší záujem. Preto je logické, že sme chceli náš nový produkt – keramickú brúsenú tehlu LeierPlan vyrobenú na Slovensku uviesť na trh práve teraz,“ vysvetľuje konateľ. Výroba v petrovanskom závode sa v dôsledku rozšírenia výroby navýšila o 25%, firma preto očakáva aj podstatné zvýšenie jej predaja.

V súvislosti s aktuálnou novinkou spoločnosť pre zákazníkov pripravila aj špeciálne cenové ponuky. ,,Momentálne prebieha uvádzacia zľava v limitovanej sérii v mesiaci august, kedy si zákazníci môžu novú tehlu zakúpiť za naozaj výhodných podmienok. Informácie o cenách sú dostupné v jednotlivých partnerských stavebninách,“ priblížil obchodný riaditeľ spoločnosti Ing. Zoltán Lipták.

Brúsená keramická tehla je najmodernejší tehliarsky výrobok umožňujúci realizáciu kompletnej hrubej stavby. Technológia výroby umožňuje pri tomto type tehly murovanie na tenkú ložnú škáru s použitím špeciálnej tenkovrstvovej malty, alebo  špeciálneho lepidla. Výstavba s tehlami LeierPLAN šetrí materiál, skracuje celkový čas murovania, pri stavbe nevznikajú tepelné mosty, znamená tiež menej vlhkosti v stavbe a možnosť murovania do teploty -5°C pri použití lepidla LeierFIX.

Tehelňa spoločnosti Leier Baustoffe SK bola do prevádzky uvedená na jeseň v roku 2009 ako piata v poradí v rámci celého koncernu. Vďaka svojej výrobnej kapacite a vyspelej technológii patrí medzi najmodernejšie tehelne v Európe. Fabrika vznikla takpovediac na „zelenej lúke“ v regióne s vysokou nezamestnanosťou. V súčasnosti už poskytuje prácu takmer 70-tim ľuďom.