Schválenie žiadosti dotácia dom

Štát schválil prvú žiadosť o príspevok na obnovu rodinného domu

Štát schválil a podpísal historicky prvú žiadosť o dotáciu na obnovu rodinného domu z Plánu obnovy a odolnosti. Žiadateľka z obce pri Lučenci získala podporu v maximálnej výške 19-tisíc eur.

Zmluvu pred novinármi 22. decembra 2022 slávnostne podpísali žiadateľka a Michal Maco, riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Posúdenie prvej schválenej žiadostí trvalo 30 dní. Rekonštrukciou rodina v dome dosiahne vďaka opatreniam 62-percentnú úsporu energií a získa najvyšší možný príspevok 19-tisíc eur. Peniaze dostane spätne, po ukončení prác a predložení faktúr.

Postupne budú schválené aj ostatné žiadosti o príspevok. K 19. decembru SAŽP obdržala takmer 1 800 štandardných aj zvýhodnených žiadostí. Prvé dve aktuálne výzvy na obnovu domov v hodnote 30 miliónov eur boli pritom vyhlásené v septembri a oficiálne trvajú do 28. februára 2023. K 1. februáru 2023 ministerstvo indikatívnu výšku prostriedkov pre obe pilotné výzvy upravilo na 40 miliónov eur.

O dotáciu na obnovu rodinného domu môže každý, kto spĺňa podmienky. Prečítajte si tiež, čo všetko k žiadosti o príspevok potrebujete. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja je v súvislosti s rastom cien energií i mierou inflácie obnova starších domov jednou z najlepších investícií, ktoré možno v tomto období realizovať.

Schválená žiadosť
Michal Maco, generálny riaditeľ SAŽP s prvou úspešnou žiadateľkou o dotáciu. Je ňou Erika Styková z Vidinej, okres Lučenec. | Zdroj: SAŽP

„Plán obnovy a špeciálne tento program obnovy rodinných domov považujeme za vlajkovú loď tohto obdobia. Podotýkam, že bez ohľadu na schválenie štátneho rozpočtu bude tento projekt fungovať aj naďalej. Týmto chcem apelovať na občanov, aby sa do projektu zapájali,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj.

SAŽP plánuje po vyčerpaní prostriedkov vyhlásiť začiatkom roka 2023 ďalšiu výzvu, a to aj so zmenami, ako v rozhovore pre náš magazín prezradil Ing. Matej Kerestúr, odborný garant Sekcie plánu obnovy. Na projekt, ktorý by mal domácnostiam pomôcť s úsporou energií, je vyčlenených dohromady vyše 500 miliónov eur. Rozdeľovanie financií zastrešuje Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so SAŽP.

SITA, red