Finančná kríza okresala megalomanské projekty
Galéria(3)

Finančná kríza okresala megalomanské projekty

Finančná kríza okresala niektoré megalomanské projekty, ktoré boli v stavebnom boome realizovateľné. Dostala ich do mantinelov a zrealizujú sa iba zmysluplné projekty. Pri príležitosti diskusného stretnutia Investičné príležitosti v Žiline a okolí to konštatoval hlavný architekt mesta Žilina Martin Pavelek.

Z hľadiska celého Slovenska je podľa neho pri stavebných investíciách kríza nápomocná. „Pretože boom, ktorý nastal a vbehol do nepripravených územno-plánovacích dokumentácií väčšiny slovenských miest, spôsobil veľký chaos. Bolo veľa káuz, veľa nepripravených, nedotiahnutých akcií, a už krátky čas preveril, že boli zle urobené. Kríza všetky rýchlokvasené a `svetové` investície spomalila alebo zastavila,“ povedal Pavelek.

Riaditeľ Skybau, s. r. o., Žilina, Miroslav Trnovský poukázal na príklad zahraničného investora, ktorý postavil na Slovensku veľké množstvo bytov. „Nepredá ich možno ani za 8 rokov. Mysleli si, že dovezú lacnejšie stavebné materiály a postavia lacnejšie. Každý zahraničný investor, to je moja skúsenosť, príde sem podnikať, len aby produkoval zisk a zarobil. A veľakrát nehľadí na nič iné, toto je jeho prvým cieľom. A urobí všetko pre to, aby ho dosiahol,“ uviedol Trnovský.
     
Najmä nadnárodné stavebné firmy, ktoré prídu podnikať do stredoeurópskeho regiónu, sú podľa neho finančne silné. „Stoja za nimi banky, ktoré finančná kríza nezvalí. Ale tie sú tak tvrdé a tak prísne si všetko nakalkulujú a tak sa správajú, že zisk, aj keď menší, budú produkovať. Ale veľakrát prídu o vlastné peniaze aj subdodávatelia, ktorí alebo urobia chyby, alebo ich niekto nachytá na hruškách. Takže, týmto sa začne veľmi sprísňovať celý stavebný trh,“ dodal Trnovský.
     
Podľa primátora Žiliny Ivana Harmana mesto investorom neponúka vlastné pozemky a nehnuteľnosti, ale priestor, kde by mohli realizovať investičné projekty. Zdôraznil, že mesto už nemusí vyhľadávať napríklad investorov hypermarketov a obchodných centier, pretože ich je v meste dostatok. „Ak sú to investície priemyselné, máme záujem, aby išli na okraj mesta. Ak má niekto záujem investovať do bytovej výstavby alebo do administratívnych priestorov, skôr sa ho snažíme nasmerovať na revitalizáciu priemyselných pásiem, ktoré už možno neslúžia svojmu účelu. Máme záujem, aby sa revitalizovali priemyselné územia, ktoré síce pôvodne boli na okraji mesta, ale dnes už sú v centre,“ uzatvoril Harman.

Zdroj: TASR