Český developér ECM šokoval vysokou stratou

Problémy českých developérov naberajú na intenzite. Hospodárske výsledky spoločnosti ECM Real Estate Investments prekonali aj pesimistické očakávania. Spoločnosť vlani prerobila hrozivých 92,1 milióna eur (2,77 bilióna Sk). To je dvakrát viac, než čakali analytici. V roku 2007 pritom firma zarobila 25,6 milióna eur (771,23 milióna Sk). Konkurenčná spoločnosť Orco Property Group už minulý týždeň zasa radšej odložila zverejnenie vlaňajších výsledkov na koniec mesiaca.


Hodnota majetku ECM sa vlani prepadla takmer o polovicu na 140 miliónov eur (4,22 miliardy Sk). Práve toto výrazné prehodnotenie stojí za obrovskou stratou. „Výsledky ECM sú nečakane zlé. Nie je tu žiadne číslo, ktoré by investorov potešilo,“ povedal analytik spoločnosti Cyrrus Karel Potměšil. Ceny nehnuteľností v Európe padajú kvôli hospodárskej kríze. Developéri okrem toho musia nehnuteľnosti predávať, pretože majú ťažkosti získať financovanie od bánk.

„Mnoho spoločností zápasí s problémami, ako je sťažený prístup k financovaniu projektov, nárast výšky požadovaných výnosov a všeobecne nízka likvidita na trhoch,“ uviedol šéf ECM Milan Janků.

Vážnejšie finančné problémy však teraz firme podľa expertov nehrozia. Pomocnú ruku jej totiž na začiatku marca podal najbohatší Čech Petr Kellner. „Spoločnosť ECM sa môže spoľahnúť na finančné krytie zo strany silného partnera, finančnej skupiny PPF, a to by jej malo pomôcť,“ myslí si Potměšil.

Matka ECM Real Estate Investments, spoločnosť ECM Group, ktorá patrí Milanovi Janků, oznámila pred dvoma týždňami vytvorenie realitného holdingu s Kellnerovou skupinou PPF.

S ťažkosťami bojuje aj developér Orco, podľa nemenovaného zdroja týždenníka Czech Business Weeekly (CBW) hrozí firme platobná neschopnosť. Za vlaňajšok by mohla vykázať stratu až 300 miliónov eur (9,04 miliardy Sk).

Problémy na realitnom trhu v prípade Orca zhoršuje neprehľadná situácia vo vedení spoločnosti. „Orco bude mať s výsledkami väčšie problémy. Nestojí za ním žiadny silný partner, ktorý by mu pomohol s financovaním. Naopak, bojuje sa o podiely,“ hovorí Potměšil.

Podľa zdroja CBW by mohol tlak zo strany nového akcionára – fondu Prosperita – a investorov združených v SOS Orco viesť k odstráneniu Jeana-Francoisa Otta z čela spoločnosti. Mohol by ho nahradiť Nicolas Tomassini, ktorý teraz pôsobí v užšom vedení Orca. Tieto informácie však firma nepotvrdila. Orco zverejní výsledky koncom marca. Pôvodne sa tak malo stať už minulý týždeň.

Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.

Zdroj: TASR