radiala, trat

Bratislava chce pokračovať v modernizácii a výstavbe električkových tratí

Hlavné mesto pripravuje projektovú dokumentáciu na modernizáciu Ružinovskej a Vajnorskej radiály.

Hlavné mesto chce aj v ďalších rokoch pokračovať v modernizácii a výstavbe električkových tratí.

„Momentálne sa realizuje príprava projektovej dokumentácie na modernizáciu električkových tratí Ružinovská radiála a Vajnorská radiála. Tiež sa pripravujú nové trolejbusové trate a modernizácia križovatiek,“ uviedol pre agentúru SITA primátor Bratislavy Matúš Vallo.

„Financovanie električkovej trate Pribinova – Miletičova či električkovej trate do Podunajských Biskupíc z programov európskych fondov sú podmienené prípravou dokumentácií,“ vysvetlil primátor.

Najdlhší úsek dokončený

V tomto roku hlavné mesto ukončilo rekonštrukciu Dúbravsko-Karloveskej radiály za viac ako 66 miliónov eur. Projekt bol financovaný s podporou európskych fondov. „Po rekonštrukcii najdlhšieho a najzložitejšieho úseku Dúbravsko-Karloveskej radiály sa nám ju podarilo spustiť a dnes ju ľudia môžu využívať rýchlejšiu, pohodlnejšiu a aj zelenšiu,“ hovorí Vallo.

„Rovnako sme dokončili rekonštrukciu električkovej trate a okolia v uzle Americké námestie a Blumentál. V rámci reorganizácie električiek sme znížili intervaly medzi spojmi na všetkých električkových radiálach,“ vymenoval Matúš Vallo projekty a zlepšenia mesta v rámci električkovej dopravy.

„V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby Nosného systému MHD, prevádzkový úsek Šafárikovo námestie – Janíkov dvor v Bratislave, 2. časť Bosákova ulica – Janíkov dvor. Odovzdaná do užívania by mala byť do konca roku 2023,“ uzavrel primátor.

elektrickova trat
Novozrekonštruovaná električková trať na Americkom námestí. | Zdroj: Facebook / Matúš Vallo má rád Bratislavu

Petržalská trať odbremení dopravu

Predĺženie petržalskej električkovej trate za 90,6 milióna eur vo veľkej miere odbremení súčasnú dopravnú situáciu v najväčšej bratislavskej mestskej časti. Nová električková trať bude mať dĺžku zhruba 4,2 kilometra a sedem zastávok v úseku od Rusovskej cesty po Janíkov dvor cez centrálnu petržalskú os.

Súbežne s radiálou chce mesto vybudovať cyklotrasy, cesty aj chodníky k zastávkam. Projekt druhej etapy električkovej trate do Petržalky musí byť dokončený do roku 2023, kým trvá oprávnené obdobie pre financovanie projektov z európskeho Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

trasa elektricky, petrzalka
Trasu 2. etapy električkovej trate v Petržalke vyznačili v polovici decembra. | Zdroj: Facebook / Matúš Vallo má rád Bratislavu
© SITA Slovenská tlačová agentúra