Aké sú vyhliadky novej stavebnej reformy?

Zostávajú štyri mesiace, od kedy by mali zákony o územnom plánovaní a výstavbe nahradiť takmer polstoročný stavebný zákon. Ide o dlhoočakávanú reformu, ktorá by mala odstrániť nedostatky doterajšej legislatívy, ktorá je v platnosti už takmer 5 desaťročí. Uzavrieť by sa tak mala dlhoročná séria pokusov o komplexnú zmenu, ktorá sľubuje najmä výrazné zrýchlenie a zjednodušenie povoľovania výstavby.

Prvou zmenou bolo zriadenie Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Medzi jeho kompetencie patrí územné plánovanie, výstavba, vyvlastnenie a spustenie nového informačného systému. Ten by mal byť podľa slov predsedu úradu Martina Hypkého nasadený v prvej fáze.

Detaily o ňom predstaví posledný novembrový týždeň na 2. ročníku EPI konferencie Stavebné právo, ktorý organizuje spoločnosť Poradca podnikateľa. V dňoch 27. a 28. 11. 2023 sa v Jasnej stretnú zástupcovia novovzniknutého Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorý nad konferenciou zároveň poskytol záštitu, zástupcovia Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska a Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Medzi prednášajúcimi sa predstaví aj množstvo odborníkov z praxe, ktorí vám poskytnú najčerstvejšie informácie o aktuálnom stave reformy. Stretnúť môžete napríklad Pavla Fürsta z J&T REAL ESTATE, a. s., Tomáša Funtíka, viceprezidenta BIM asociácie Slovenska, alebo advokátov Evu Kováčechovú a Petra Kotvana, ktorý je súčasne odborným garantom konferencie.

EPI konferencia ponúka priestor pre inšpirácie, spoločnú diskusiu a networking – či už s tvorcami príslušných zákonov, zástupcami právnej obce, či firmami z praxe.
Viac informácií o konferencii je dostupných na webovej stránke: https://konferencie.profivzdelavanie.sk/2023/stavebne-pravo

Zdroj: PR článok Poradca podnikateľa, spol. s r.o.