Rozdelenie obytného priestoru pomocou sadrokartónových priečok
Galéria(7)

Rozdelenie obytného priestoru pomocou sadrokartónových priečok

Partneri sekcie:

Medzi základné konštrukcie suchej výstavby patria sadrokartónové priečky. Článok sa venuje ich vlastnostiam, výberu správneho materiálu, ktorý treba na ich výstavbu, a zvoleniu správneho typu priečky aj z hľadiska akustických a protipožiarnych vlastností.


Využitie a základné vlastnosti sadrokartónových priečok

Základnou funkciou každej priečky je rozdelenie pôdorysu stavby na jednotlivé funkčné priestory. Sadrokartónové priečky sa používajú nielen v bytovej, občianskej a priemyselnej výstavbe, ale v poslednom čase sa využívajú najmä vo veľkých administratívnych budovách. Priečka postavená zo sadrokartónu má vždy nenosnú funkciu.

Medzi základné vlastnosti sadrokartónových priečok patria kvalitné akustické, protipožiarne a tepelné vlastnosti. Tieto deliace steny vďaka svojej nízkej hmotnosti (asi 25 až 50 kg/m2) nezaťažujú dodatočne stavbu, ako je to pri klasických murovaných alebo betónových priečkach. Rýchlo sa montujú a ľahko transportujú. Medzipriestor medzi doskami umožňuje viesť inštalácie (elektrické káble, odpadové potrubie, vodu a pod).

Materiál na výstavbu sadrokartónových priečok
Sadrokartónové dosky
Sú základným prvkom sadrokartónových konštrukcií. Základná stavebná sadrokartónová doska vystupuje pod označením GKB. Je určená do bežných priestorov ako napr. kancelárie či výrobné priestory, teda do suchých priestorov. Do vlhkých priestorov (toalety, kuchyne, kúpeľne) sa odporúča sadrokartónová impregnovaná doska. Pri zvýšených protipožiarnych požiadavkách treba použiť sadrokartónovú protipožiarnu dosku.

Ak sa vyžadujú protipožiarne požiadavky v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou, treba zvoliť protipožiarnu sadrokartónovú impregnovanú dosku. Samostatná doska nemá žiadnu požiarnu odolnosť. Tá sa vždy skúša v rámci celého systému, v tomto prípade sadrokartónovej priečky. Bežná hrúbka základných dosiek je 12,5 mm, ale štandard je aj 15 a 18 mm. Dosky s hrúbkami 6,5 mm a 9,5 mm sú určené na ohýbanie. Šírka základných dosiek je 1 200 alebo 1 250 mm a dĺžka od 2 000 do 3 000 mm. Z hľadiska ľahkej manipulácie sa často používa doska dĺžky 2 000 mm. Všetky tieto dosky sa klasifikujú podľa európskej normy EN 520.

Oceľová konštrukcia
Súčasťou priečok je oceľová konštrukcia, tvorená z oceľových obojstranne pozinkovaných plechov s hrúbkou 0,6 mm. Sadrokartónové profily sa značia CW a UW (EN 14195) a vyrábajú sa v štandardných šírkach 50, 75 a 100 mm, šírky 125 a 150 mm sa používajú len ojedinele. Dvojité W v označení je z nemeckého slova Wand (stena) a písmená U a C určujú tvar profilu.

Konštrukciu tvoria vodorovné a zvislé profily. Profily CW sa používajú ako stojky, UW profily sa upevňujú ako vodiace prvky na podlahu a strop a do nich sa vkladajú CW profily. Bočnice CW profilov majú 50 mm a bočnice UW profilov 40 mm. Dĺžky CW profilov sa pohybujú v rozpätí od 2 500 do 6 000 mm. UW profily sa vyrábajú v dĺžke 4 000 mm, sú v nich predpripravené kruhové otvory vo vzdialenostiach 800 mm na upevnenie profilu do podlahy a stropu pomocou príchytky (tzv. hmoždinky). Iným druhom sú 2 mm hrubé profily označené UA. Používajú sa tam, kde sa predpokladá väčšie namáhanie (pri zárubniach, upevnenie kuchynskej linky na priečku atď.). Profily sa na podlahe a strope uchytávajú pomocou príslušných pätiek. Sú zaradené do normy EN 14195.

Dosky sa na profily upevňujú skrutkami typu TN. Tie sa vyrábajú v dĺžkach 25, 35, 45, 55, 70 a 90 mm. Výber správnej dĺžky skrutky závisí od celkovej hrúbky opláštenia priečky.
Na pretmelenie stykov sadrokartónových dosiek v priečke sa používajú tmely.

Tmely
Rozdelenie tmelov:

  • tmely na báze sadry (práškové tmely) sa dodávajú v suchom stave vo vreciach. Tmel je pripravený na použitie ihneď po zamiešaní s vodou. Odporúča sa používať sadrové tmely na pretmelenie prvej vrstvy pomocou výstužnej pásky (sklovláknitej, papierovej). Sadrové tmely sú pevnejšie a ich schnutie nezávisí až tak od klimatických podmienok, ako je to pri disperzných tmeloch. Tvrdnú na základe kryštalizácie sadry. Po rozrobení približne po 30 až 40 min sa začne tmel pri nanášaní trhať a jeho vlastnosti sa nedajú obnoviť dodatočným pridaním vody či tmelu a následným premiešaním. V tomto prípade je tmel už nepoužiteľný. Tmely treba skladovať v suchu;
  • disperzné (pastózne) tmely sa líšia od sadrových tmelov najmä tým, že sú už zarobené vo vedrách v stave, kedy ich po otvorení vedra môžete ihneď nanášať. Po ukončení práce vedro jednoducho zatvoríte a tmel ostáva stále použiteľný aj na ďalšie tmelenie. Schnutie tmelu je viac závislé od klimatických podmienok, keďže tvrdne vysychaním. Brúsia sa ľahšie ako sadrové tmely. Používajú sa na finálne tmelenie, resp. na tzv. rozšírenie stykov sadrokartónových dosiek, čím sa zabezpečí plynulý prechod medzi doskami. Možno s nimi tmeliť aj škáry sadrokartónových dosiek pomocou výstužnej pásky (sklovláknitej, papierovej).

Penetračné nátery
Zväčšujú priľnavosť k podkladu alebo upravujú jeho nasiakavosť. To znamená, že pred nanesením akejkoľvek povrchovej úpravy je dôležité na sadrokartón vopred naniesť penetračný náter a nechať ho dostatočne zaschnúť.

Minerálna izolácia
Na zlepšenie tepelných, protipožiarnych a akustických vlastností sa do so sadrokartónových priečok vkladá minerálna vlna. Delí sa na dva základné druhy – sklená (ľahká) izolácia a kamenná (ťažká) izolácia. Dôležitá je objemová hmotnosť a hrúbka izolácie, a to najmä pri požiarne odolných konštrukciách. Pri akustických vlastnostiach priečok sú výsledky ľahkých izolácií porovnateľné s výsledkami s ťažkou (kamennou) vlnou.

Bezpečnostná priečka s vloženým plechom medzi doskami Prichytávanie sadrokartónových dosiek na podkonštrukciu z oceľových profilov
Osadzovanie minerálnej izolácie do priečky medzi profily

Typy priečok a ich parametre
Priečka opláštená jednou sadrokartónovou doskou
Je základným typom, ktorý sa používa ako deliaca priečka v rámci jedného bytu alebo deliaca priečka medzi jednotlivými kanceláriami. Vážená laboratórna vzduchová nepriezvučnosť pri použití ľahkej sklenej izolácie je od 41 do 48 dB. Maximálna výška priečok je 8 m, pri použití stojkového profilu CW s hrúbkou 100 mm a nahustením stojok na 30 cm (31,3 cm). Hrúbka priečok pri použití CW 50 je 75 mm a pri použití CW 100 je 125 mm. Vzhľadom na použitie len jedného plášťa je priečka obmedzená, čo sa týka vešania rôznych predmetov na priečku. Priečka sa neodporúča na lepenie keramického obkladu.

Priečka opláštená dvomi sadrokartónovými doskami
Táto priečka sa vyznačuje vyššou tuhosťou. Možno na ňu vešať rôzne predmety (pri použití dutinových oceľových príchytiek môže byť zaťaženie až 50 kg na príchytku). Odporúča sa ako podklad pod keramický obklad (maximálna veľkosť obkladu 300 × 300 mm) a ako inštalačná priečka, do ktorej možno zabudovať nosič na WC, bidet atď. Pri nahustení profilov CW 100 na 30 cm (31,3 cm) možno dosiahnuť výšku 9 m. Hrúbka priečok pri použití CW 50 je 100 mm a pri CW 100 je 150 mm. Vážená laboratórna vzduchová nepriezvučnosť pri použití ľahkej sklenej izolácie je od 50 dB do 57 dB, čo znamená, že pri svojej jednoduchosti sa priečka vyznačuje vynikajúcimi akustickými parametrami. Dá sa s ňou dosiahnuť požiarna odolnosť až 180 minút (skladba je uvedená v požiarnej príručke výrobcu sadrokartónových konštrukcií).

Priečka s profilmi vo dvoch radoch
Je dvakrát opláštená z oboch strán sadrokartónovými doskami. Používa sa ako priečka medzi bytmi. Vyznačuje sa dobrými akustickými parametrami (až 62 dB) a vysokou požiarnou odolnosťou. Hrúbka priečky je pri použití dvoch profilov CW 50 – 155 mm a pri použití CW 100 – 255 mm. Medzi profilmi sa necháva medzera 5 mm, aby sa zabránilo akustickému mostu. Takisto sa medzi ne nalepí ešte samolepiaca tesniaca páska. Častým riešením je pridanie ešte jedného plášťa zo sadrokartónových dosiek medzi profily, čím sa akustické parametre ešte zlepšia.

Inštalačné priečky
Vytvárajú voľný priestor na vedenie inštalácií a rozvodov. Priečka sa skladá z dvoch radov profilov, ktoré sú od seba odsadené z dôvodu vedenia inštalácií, a spájajú sa pásmi sadrokartónových dosiek. Pásy majú dĺžku 300 mm a sú od seba vzdialené 600 mm. Do profilov sa skrutkujú skrutkami TN. Na výšku priečky treba osadiť minimálne tri takéto pásy. Medzeru medzi profilmi možno upravovať podľa požiadavky na šírku daného medzipriestoru.

Bezpečnostné priečky
Začínajú sa využívať aj ako priečky medzi bytmi. Spĺňajú triedu bezpečnosti BT 3. Sú opláštené dvoma sadrokartónovými doskami z každej strany. Zo strany napadnutia zlodejom je ešte prinitovaný plech s hrúbkou 0,6 mm medzi doskami a profilom. Plech sa osádza celoplošne. Z odvrátenej strany priečky je plech osadený medzi doskami. Okrem využitia ako priečky medzi bytmi sa používajú aj ako ochranné priečky v trezorových miestnostiach a v miestnostiach s bankomatmi.

Inštalačná priečka so vsadeným nosičom na WC Kúpeľňa s nalepeným obkladom na sadrokartónové dosky
   
Oceľová podkonštrukcia priečky Pretmelené a namaľované sadrokartónové priečky

Požiarna odolnosť priečok
So sadrokartónovými priečkami možno dosiahnuť požiarnu odolnosť od 30 do 180 minút. Základné požiarne odolnosti pri konštrukciách priečok sú 30, 60 a 90 minút. Na dosiahnutie požadovanej požiarnej odolnosti treba vhodne vybrať konštrukciu priečky (vloženie izolácie alebo pridanie sadrokartónovej dosky…). Na jednotlivé typy priečok je odskúšaných viacero možností ich konštrukčného vyhotovenia. Typy a skladby požiarnych priečok sú uvedené v požiarnych brožúrach jednotlivých výrobcov.

Ing. Juraj Slezák
Foto: Knauf Bratislava

Autor je vedúci technického oddelenia Knauf Bratislava, s. r. o.